W środę, 7 maja 2025, 1. Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema poinformowała w mediach społecznościowych o testach osłon antydronowych przeznaczonych dla 155-mm samobieżnych haubic K9A1 Thunder i 122-mm samobieżnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.
Zdjęcia: SKS, 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema via Facebook
Nowoczesna obrona w praktyce. Testujemy osłony antydronowe na działach i wyrzutniach, wychodząc na przeciw współczesnym zagrożeniom pola walki – napisano w krótkim poście na portalu społecznościowym Facebook.
Zgodnie z opublikowanymi fotografiami haubica K9A1 otrzymała osłonę wieży w postaci klatki siatkowej, będącej w istocie rozbudowanym ekranem przeciwkumulacyjnym. Zauważalny jest brak osłony kadłuba. Z kolei w przypadku Langusty zastosowano osłonę o nieco innej konstrukcji, która chroni jedynie od góry i częściowo po bokach moduł wyrzutni rakiet, natomiast kabina załogi nie jest w żaden sposób chroniona.
Nie poinformowano na czym polegały testy i z wykorzystaniem jakich środków bezzałogowych. Jak pokazała pełnoskalowa wojna rosyjsko-ukraińskie tego typu osłony były skuteczne w pierwszej jej fazie (2022-2023), gdy drony swobodnie zrzucały na pojazdy przeciwnika amunicję w postaci np. granatów moździerzowych. Te rozwiązania nie są natomiast skuteczne przeciwko dronom FPV, które są obecnie powszechnie stosowane.
Jest to zaskakujące, zwłaszcza, że w Polsce istnieją już skuteczniejsze rozwiązania, takie jak nowy pancerze reaktywne Pangolin-1/2 (ang. łuskowiec), opracowane przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) z Sulejówka, które miały premierę na XXX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO) 2022 w Targach Kielce. Powstały jako następcy systemów ERAWA-1/2.