We wtorek, 10 grudnia 2024, amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej MDA (Missile Defense Agency) poinformowała, że przeprowadziła test o kryptonimie FEM-02 (Flight Experiment Mission-02) instalacji przeciwrakietowej Aegis Guam System, skutecznie niszcząc pocisk aerobalistyczny średniego zasięgu (Medium Range Ballistic Missile, MRBM) za pomocą pocisku przechwytującego SM-3 Block IIA.
W teście, będące częścią ćwiczenia o kryptonimie Sling Stone, wziął udział radar antybalistyczny AN-TPY-6 oraz wyrzutnie pionowego startu bazujące na systemie Mark 41 VLS (Vertical Launch System) z trzystopniowymi pociskami przechwytującymi RIM-161 Standard Missile-3 Block IIA (SM-3 Block IIA), opracowanymi w ramach III fazy natowskiego programu European Phased Adaptive Approach (EPAA) w kooperacji z Japonią będącą jedynym użytkownikiem eksportowym (Korea Płd. wybrała nieujawnioną wersję), służącymi do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu (od 500 do 5000 km). Pociski w tej wersji, w liczbie 24 egzemplarzy, zostały rozmieszczone w otwartej niedawno instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Poland w Redzikowie.
Test FEM-02 był częścią inicjatywy budowy systemu obrony Guam (Guam Defense System, GDS) w ramach ujawnionego w 2021 sześcioletniego planu zwiększenia potencjału obronnego i ofensywnego na Pacyfiku do przeciwdziałania zagrożeniu chińskiemu, który otrzymał nazwę Pacific Deterrence Initiative (PDI). Na instalację przeznaczono 1,6 mld USD (wówczas 6,16 mld zł).
To ogromny wysiłek grupowy i daje nam wgląd w to, jak organizacje w Departamencie Obrony zjednoczyły się, aby bronić naszego Guam teraz i w przyszłości — powiedział dyrektor MDA, generał Heath Collins. Wspólnie wykorzystamy to do rozbudowy i walidacji wspólnej architektury śledzenia oraz zintegrowanych możliwości obrony powietrznej i przeciwrakietowej dla Guam. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, zwłaszcza mieszkańcom i rządowi Guam.
Dzisiejszy test lotniczy jest kluczowym kamieniem milowym w obronie Guam i regionu — powiedział dowódca Joint Task Force-Micronesia kadm. Greg Huffman. Potwierdził on naszą zdolność do wykrywania, śledzenia i niszczenia pocisków w locie, zwiększając naszą gotowość do obrony przed ewoluującymi zagrożeniami przeciwnika. Sukces wydarzenia jest świadectwem niesamowitej pracy zespołu zarówno w Departamencie Obrony, jak i w rządzie Guam.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, pocisk aerobalistyczny-cel został przechwycony i zniszczony w odległości około 370 km (200 mil morskich) od północno-wschodniego wybrzeża Guam.
Był to pierwszy pełny test radaru AN/TPY-6, który bazuje na tych samych technologiach co AN/TPY-7 LRDR (Long Range Discrimination Radar) zbudowany na Alasce, jak również japoński AN/SPY-7(V)1, przeznaczony dla dwóch przyszłych niszczycieli rakietowych o kryptonimie ASEV (Aegis System Equipped Vessels).
Przypomnijmy, że 15 października 2024 amerykańska korporacja RTX informowała, że Departament Obrony USA zatwierdził uruchomienie produkcji wielkoseryjnej pocisków przeciwrakietowych SM-3 Block IIA. Otworzyło to drogę do realizacji umowy produkcyjnej z 25 lipca br. o wartości 1,944 mld USD (wówczas 7,641 mld zł) dla Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.
Wcześniej, w nocy z 13 na 14 kwietnia br. pociski tego typu zadebiutowały w działaniach bojowych w amerykańskiej marynarce wojennej (US Navy) podczas wsparcia obrony Izraela przed irańskim atakiem rakietowym. Od czterech do siedmiu pocisków wystrzelono z pokładów niszczycieli rakietowych USS Arleigh Burke (DDG-51) i USS Carney (DDG-64), oba typu Arleigh Burke Flight I i odnotowano od czterech do sześciu skutecznych przechwyceń irańskich rakietowych pocisków balistycznych (prawdopodobnie typu Emad, gdyż takie w większości miały zostać użyte przez Iran, ale wiele źródeł odnotowało użycie Gadr-110, Chajbar Szekan i Dezful). Ponownie, 1 października br. USS Carney, a także USS Bulkeley (DDG-84) broniły Izraela przed kolejnym irańskim ataku rakietowym, ale nie upubliczniono szczegółów. Nie można wykluczyć, z uwagi na charakter ataku, że pociski SM-3 Block IIA zostały ponownie użyte.
SM-3 Block IIA, który nie dysponuje konwencjonalną głowicą bojową z ładunkiem wybuchowym, niszczy cele w przestrzeni kosmicznej wyłącznie za pomocą energii kinetycznej. Siła uderzenia głowicy pocisku (kill vehicle) jest równa sile 10-tonowej ciężarówki poruszającej się z prędkością ponad 960 km/h. Taki sposób zwalczania celów jest określany mianem hit-to-kill.
SM-3 Block IIA został wyposażony w ulepszoną głowicę kinetyczną, w której udoskonalono funkcje wyszukiwania, rozróżniania, namierzania i śledzenia celów. Już podczas pierwszego próbnego strzelania z tą głowicą przeprowadzonego na początku 2017, pocisk zdołał przechwycić zaawansowany cel balistyczny (SM-3 Block IIA odpalony z lądu).