4 stycznia amerykańskie spółki Teledyne Technologies z Thousand Oaks w Kalifornii i FLIR Systems z Wilsonville w Oregonie wydały wspólne oświadczenie, w którym ogłosiły, że za równowartość około 8 mld USD (29,68 mld zł) Teledyne zakupi w całości FLIR. Transakcja ma zostać sfinalizowana w połowie 2021, pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód od federalnych organów regulacyjnych.
FLIR Systems ma w swojej ofercie m.in. miniaturowe bezzałogowe statki latające PD-100 Black Hornet III Nano. / Zdjęcie: FLIR Systems
Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusze spółki FLIR Systems otrzymają po 28 USD za akcję w gotówce i 0,0718 akcji zwykłych Teledyne za każdą akcję FLIR, co oznacza całkowitą cenę zakupu w wysokości 56 USD za akcję FLIR na podstawie 5-dniowej średniej ważonej ceny wolumenowej Teledyne z dnia 31 grudnia 2020. Transakcja przewiduje także 40% premię dla akcjonariuszy spółki FLIR na podstawie 30-dniowej średniej ważonej ceny wolumenowej z 31 grudnia 2020.
W ramach transakcji Teledyne zaciągnęła zobowiązanie kredytowe w wysokości 4,5 miliarda USD (16,69 mld zł) rozłożone na 364 dni w celu sfinansowania transakcji i refinansowania istniejącego zadłużenia. Teledyne spodziewa się sfinansować transakcję przed jej zamknięciem.
Robert Mehrabian, prezes zarządu Teledyne Technologies powiedział: U podstaw działalności obu naszych spółek leżą autorskie technologie czujników. Nasze modele biznesowe są również podobne: każda z nas dostarcza klientom czujniki, kamery i systemy czujników. Jednak nasze technologie i produkty w wyjątkowy sposób uzupełniają się, przy minimalnym nakładaniu się, dzięki czujnikom opartym na różnych technologiach półprzewodnikowych dla różnych długości fal. Earl Lewis, prezes FLIR Systems dodał, że zarząd popiera tę transakcję, która zapewni niemal natychmiastowy wzrost wartości spółki i możliwość uczestniczenia w potencjale połączonych przedsiębiorstw.
W opublikowanym tego samego dnia osobnym komunikacie prasowym Teledyne ogłosiło poprawę wstępnych wyników finansowych za czwarty kwartał i za cały rok 2020. Wynika z nich, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku sprzedaż wyniosła około 800 mln USD (2,96 mld zł). Rok 2020 zakończono z długiem netto wynoszącym około 115 mln USD (426,63 mln zł). Z kolei FLIR Systems odnotowała, że oczekuje spełnienia lub przekroczenia całorocznych wytycznych finansowych za rok 2020 (FLIR przejmuje Endeavor Robotic, 2019-02-27).
FLIR Systems ma w swojej ofercie głowice optoelektroniczne, w tym systemy wskazywania celów i rozpoznania, kamery termiczne, stacje radiolokacyjne, celowniki termiczne i inne czujniki, bezzałogowe statki latające (takie jak R800 SkyRider klasy mikro czy PD-100 Black Hornet III klasy nano), bezzałogowe pojazdy naziemne/platformy robotyczne (takie jak Cenatur, Kobra czy Scorpion klasy EOD), czujniki wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych, ładunków wybuchowych i narkotyków czy zintegrowane systemy zwalczania bezzałogowców i oprogramowanie do zarządzania (Black Hornet dla norweskiej Obrony Krajowej, 2020-11-06;Centaur dla US Army i US Navy, 2020-06-13; Kobra dla US Army, 2019-11-22).
Z kolei Teledyne Technologies jest konglomeratem 71 spółek branży obronnej i cywilnej, które dostarczają swoje rozwiązania Departamentowi Obrony i wojskowym klientom zagranicznym, a także innym departamentom i agencjom rządu USA, w tym np. agencji kosmicznej NASA, Departamentowi Zdrowia i innym agencjom monitorującym oceany i klimat ziemski (czujniki sejsmiczne, oscyloskopy, pojazdy podwodne i inne oprzyrządowanie, a także usługi obrazowania cyfrowego). Spółki-córki produkują takie systemy jak małe silniki odrzutowe, awionikę, sonary, czujniki podczerwieni, kamery, oprogramowanie, generatory wodoru, termoelektryczne i paliwowe źródła energii czy elektronikę systemów łączności.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.