W piątek, 14 marca 2025, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) opublikowało informację z uruchomienia przetargu na dostawę i montaż pełnego symulatora lotu śmigłowca ratunkowego Airbus H135 klasy FFS (Full Flight Simulator) poziomu D wraz z budową zaplecza szkoleniowego dla personelu operacyjnego LPR.
Zdjęcie: Christian D. Keller, Airbus Helicopters
Przedmiotem zamówienia jest dostawa i posadowienie symulatora, tj. fabrycznie nowego śmigłowcowego urządzenia do symulacji lotów klasy FFS (Full Flight Simulator) Level D śmigłowca typu Airbus Helicopters H135 w wariancie P3 (wcześniej oznaczonego jako EC135) oraz realizacja inwestycji budowy hali symulatora z zapleczem szkoleniowym w Warszawie (przy ul. Księżycowej 5 w dzielnicy Bemowo) obejmująca:
- wykonanie na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dokumentacji projektowej, tj. kompletnej, wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji, w skład której wchodzą: projekt koncepcyjny, projekt budowlany w zakresie uwzględniającym specyfikę robót budowlanych, projekt techniczny, projekt wykonawczy, projekt rozbiórek, informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych oraz dokumenty formalno-prawne;
- wykonanie na podstawie dokumentacji projektowej, robót budowlanych obejmujących budowę budynku hali symulatora z zapleczem szkoleniowym, przebudowę istniejącego budynku hali symulatora FTD oraz budowę i przebudowę elementów zagospodarowania terenu i niezbędnej infrastruktury technicznej;
- pełnienie nadzorów autorskich w trakcie realizacji inwestycji.
Termin składania ofert w postępowaniu minie 28 kwietnia 2025 o godz. 11:00. Kryteriami wyboru oferty będą cena (93%) i czynniki techniczne związane z zapewnieniem jak najbardziej realnego odwzorowania realnych warunków mających miejsce podczas wykonywania lotów:
- system wizualizacji zdolny zapewnić pole widzenia w poziomie w zakresie od 220° do 250° oraz w pionie w zakresie od 80° do 90°,
- symulator:
- odwzorowujący rzeczywiste cienie rzucane na podłoże lub sąsiedni obiekt, podążające za Słońcem lub Księżycem;
- obsługujący technologię śledzenia promienia w sceneriach szczegółowego odwzorowania, z możliwością deaktywacji z poziomu panelu IOS, posiadający oprogramowanie i bazę danych, umożliwiające symulację lądowania na tego typu miejscach, jak: na niestabilnym lub kamienistym podłożu, powodującym łatwość wywołania przekroczenia momentu masztu;
- umożliwiający generowanie komunikacji ATC z innymi statkami powietrznymi w zakresie wskazanych właściwości;
- posiadający funkcję uaktywniania, podczas podejść do lądowania wg systemu ILS, usterek polegających na generowaniu przez system ILS fałszywych sygnałów GS (Glide Slope) oraz LOC (Localizer);
- odwzorowujący olśnienia załogi po włączeniu reflektora we mgle, przy padającym śniegu lub odbicia światła od powierzchni wody;
- odwzorowujący efekt oślepienia laserem, uruchamiany z poziomu IOS.
- Moduł kabiny z demontowalnymi po lewej stronie kabiny sterami;
- Opcja włączenia przez instruktora symulowania uruchomienia silników z założonymi na wlotach pokrowcami filtrów IBF, z wszystkimi efektami przekroczeń parametrów i wadliwej pracy zespołu napędowego i sygnalizacją stanu IBF.
Obecnie, LPR dysponuje symulatorem klasy FTD (Flight Training Device) dostarczonym w 2009 oraz dwoma lekkimi śmigłowcami szkolno-treningowymi Robinson R44 Raven II (SP-HTM i SP-HTN), zamówionymi w 2018.
Trzonem floty śmigłowcowej jest 27 H135, w tym 23 w wersji P2+ i 4 w wersji P3, dostarczonych w latach 2009-2010 (P2+) i 2015 (P3). Stacjonują w 21 stałych bazach rozmieszczonych w całej Polsce i jednej bazie sezonowej w Koszalinie, uruchamianej w czasie letnich wakacji. Zastąpiły one w linii przestarzałe śmigłowce Mi-2 Plus, które wycofano w 2011 oraz rozbity 20 listopada 2009 pojedynczy śmigłowiec Agusta A109 Power (był w służbie od 2005). W styczniu br. LPR informowało, że flota H135 przekroczyła pół miliona lądowań i wylatała 125 000 godzin.
Flota ta może wkrótce się rozrosnąć. 19 lutego br. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na dofinansowanie podmiotów leczniczych w ramach programu inwestycyjnego w zakresie wsparcia działalności lotniczych zespołów ratownictwa medycznego (HEMS) – zakup fabrycznie nowych śmigłowców ratunkowych.