11 stycznia Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) poinformowały o zakończeniu dostaw czterech strzelnic kontenerowych dla batalionów lekkiej piechoty w Łomży, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach, wchodzących w skład odpowiednio: 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (OT), 2. Lubelskiej Brygady OT, 3. Podkarpackiej Brygady OT oraz 5. Mazowieckiej Brygady OT.
Strzelnice kontenerowe produkcji Zakładów Mechanicznych Tarnów (ZMT) mogą być wykorzystane do nauki oraz doskonalenia umiejętności strzeleckich w podstawowym zakresie od broni krótkiej kalibru 9 mm do karabinka do amunicji pośredniej 5,56 mm x 45 na zmniejszonych odległościach
Jak dowiedział się Magazyn Militarny MILMAG, zamówienie na strzelnice zostało złożone w Zakładach Mechanicznych Tarnów (ZMT) 27 listopada 2017 z terminem dostaw do 28 grudnia ubiegłego roku. Co ciekawe, są to modele 25-metrowe, składające się z trzech połączonych ze sobą 40-stopowych kontenerów HC (High Cube). Koszt zakupu wynosił 7,5 mln zł, a zestawy powstały w iście rekordowym tempie.
„Dostawy mobilnych strzelnic kontenerowych są kolejnym bardzo ważnym krokiem w budowie naszej formacji w aspekcie wyposażania jej w sprawdzony, nowoczesny sprzęt, pochodzący od krajowych producentów, który przyczyni się do tego, że proces szkolenia żołnierzy będzie jeszcze bardziej efektywny” – powiedział dowódca WOT, generał brygady Wiesław Kukuła.
Masa całkowita pojedynczego kontenera strzelnicy z wyposażeniem zapewnia możliwość jego transportu z wykorzystaniem pojazdów przystosowanych do przewozu kontenerów i stosunkowo krótki czas przygotowania do pracy, w czasie krótszym niż 5 godzin. Ustawienie strzelnicy nie wymaga pozwoleń budowlanych. Prowadzenie strzelań ma znikome oddziaływanie na środowisko pod kątem hałasu.
W strzelnicy kontenerowej można zastosować wiele różnych opcji programów treningowych (wprowadzanych z pulpitu operatora), umożliwiających realizacje strzelań w ruchu do celów stałych i ukazujących się z amunicji bojowej, a także z użyciem interaktywnego treningu strzelca oraz umożliwia strzelanie ze wskaźnikami laserowymi / Zdjęcia: WOT
Zgodnie z informacjami dowódcy WOT, generała brygady Wiesława Kukuły w 2018 planowane są dalsze zamówienia strzelnic kontenerowych z Tarnowa: „Będziemy dążyć do tego, aby wykorzystując mobilność tego typu urządzeń zapewnić do nich dostęp na szczeblu każdego powiatu. W bliższej perspektywie, jeszcze tego roku, planujemy pozyskać kolejne tego typu urządzenia”.
Ze strzelnic będą mogli korzystać żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych, służby mundurowe (Policja, Straż Graniczna i Służba Więzienna), a także organizacje proobronne i stowarzyszenia objęte współpracą i patronatem WOT.
Wojska Obrony Terytorialnej są silne powiązane z lokalnymi społecznościami, a bataliony lekkiej piechoty często rozmieszczane są w miejscowościach, w których do tej pory wojsko nie stacjonowało, bądź dawno temu zostało z nich wyprowadzone. Co za tym idzie, w tych lokalizacjach brakuje infrastruktury szkoleniowej, jak też strzelnic. Co gorsza stan i liczba strzelnic garnizonowych nie jest wystarczający.
Na porządku dziennym są sytuacje kiedy żołnierze muszą przemieszczać się dziesiątki kilometrów, aby móc skorzystać z obiektów tego typu. Taka sytuacja była jednym z głównych powodów podjęcia decyzji o pozyskaniu strzelnic kontenerowych na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadanie to zostało zlecone do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który poprzez 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy dokonał zakupu.
Na podstawie informacji podpułkownika Marka Pietrzaka, rzecznika prasowego WOT
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.