Szwecja
W czwartek, 12 czerwca 2025, w Ośrodku Reprezentacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie odbyło się spotkanie w formacie tzw. małej kwadrygi z udziałem delegacji Królestwa Szwecji. Stronę polską reprezentowali: wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski oraz wiceminister spraw zagranicznych Robert Kupiecki.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Rozmowy koncentrowały się na kluczowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem regionalnym, sytuacją strategiczną w regionie Morza Bałtyckiego oraz dalszym rozwojem współpracy wojskowej i obronnej pomiędzy Polską a Szwecją. Wiceminister Zalewski przedstawił stanowisko strony polskiej w zakresie najważniejszych obszarów współdziałania, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru praktycznego współpracy wojskowej i koordynacji działań w ramach NATO i UE.
Przypomnijmy, że 20 stycznia 2025 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przebywał z oficjalną wizytą w Szwecji, gdzie spotkał się ze swoim odpowiednikiem Pålem Jonsonem, a 8 dni później wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego, składał wizytę w Karlskronie, gdzie rozmawiał z wiceministrem obrony Królestwa Szwecji Peterem Sandwallem. Wizyty miały na celu pogłębienie relacji polsko-szwedzkich, szczególnie w obszarze współpracy wojskowej i obronnej (Strategiczne partnerstwo Polski i Szwecji w obszarze bezpieczeństwa, Wizyta wiceministra Pawła Bejdy w Karlskronie – zacieśnienie polsko-szwedzkiej współpracy obronnej).
Tymczasem od 1 kwietnia br. w 22. Bazie Lotniczej w Królewie Malborskim stacjonuje 6 szwedzkich samolotów wielozadaniowych Saab JAS 39C/D Gripen i personel wojskowy w ramach misji NATO Air Policing (Rotacja szwedzkiego kontyngentu lotniczego w Polsce).
Rumunia
W poniedziałek, 16 czerwca 2025, sekretarz stanu w MON, Paweł Zalewski spotkał się z Szefem Kancelarii Prezydenta Rumunii, Szefem Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, Panem Cristianem Diaconescu. Spotkanie odbyło się na prośbę strony rumuńskiej, na marginesie udziału Pana Diaconescu w Forum Bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej, organizowanym w Warszawie (MON o bezpieczeństwie Bałtyku na Forum Bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej).
Celem spotkania było omówienie współpracy pomiędzy Polską a Rumunią w zakresie polityki międzynarodowej oraz bezpieczeństwa regionalnego. Odniesiono się także do aktualnego stanu współpracy bilateralnej i wielostronnej ze szczególnym uwzględnieniem rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Przypomnijmy, że 24 lutego br. wiceminister Paweł Bejda rozpoczął oficjalną wizytę w Rumunii, gdzie podczas pierwszego dnia spotkał się z ministrem obrony Angelem Tilvărem oraz Ambasadorem RP w Bukareszcie, Pawłem Solochem. Celem wizyty jest wzmocnienie bilateralnej współpracy wojskowo-technicznej oraz współdziałanie w zakresie bezpieczeństwa regionalnego (Wiceszef MON Paweł Bejda w Rumunii – rozmowy o bezpieczeństwie w regionie).
Litwa
We wtorek, 17 czerwca 2025, sekretarz stanu w MON, Paweł Zalewski spotkał się z głównym Doradcą Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Republiki Litewskiej Deividasem Matulionisem oraz Chargé d’Affaires Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Audronė Markevičienė.
Spotkanie odbyło się na prośbę strony litewskiej, na marginesie udziału Matulionisa w Forum Bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej, organizowanym w Warszawie.
Celem spotkania było omówienie polsko-litewskiej współpracy w ramach europejskich inicjatyw obronnych, a w szczególności projektów Tarczy Wschód oraz Bałtyckiej Linii Obrony.
W trakcie spotkania potwierdzono konieczność utrzymania wsparcia Ukrainy i wywierania presji ekonomicznej wobec Rosji, a także omówiono założenia i oczekiwania Polski i Litwy dotyczące nadchodzącego Szczytu NATO.
Przypomnijmy, że 13 marca br. w Warszawie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, spotkał się z minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė. Przedmiotem rozmów było omówienie aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie i w skali globalnej, ze szczególnym uwzględnieniem rosyjskiej agresji na Ukrainę i perspektyw zakończenia konfliktu zbrojnego (Ministrowie obrony Polski i Litwy o ścisłej współpracy w ramach Tarczy Wschód i Bałtyckiej Linii Obrony).