19 grudnia br. ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej, że na krymskim poligonie Opuk rozpoznawczo-bojowy bezzałogowiec (bsl) Orion klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance, średniego pułapu o dużej długotrwałości lotu) po raz pierwszy zestrzelił cel powietrzny – bezzałogowy śmigłowiec – kierowanym pociskiem rakietowym 9M133FM-3 Kornet-EM, znanym też jako Ch-BPLA.
Ministerstwo obrony Rosji ujawniło, że rozpoznawczo-bojowy bezzałogowiec Orion klasy MALE po raz pierwszy zestrzelił cel powietrzny – bezzałogowy śmigłowiec – kierowanym pociskiem rakietowym / Zdjęcie: MO FR
Zgodnie z przekazaną informacją okraszoną materiałem wideo, podczas kolejnych już prób uzbrojenia bsl Orion, samolot trafił również w cele naziemne, choć na opublikowanym nagraniu wideo skupiono się jedynie na pokazaniu zestrzelenia śmigłowca-celu, dostarczonego przez spółkę CSTS Dinamika, część holdingu Technodinamika, wchodzącego w skład państwowego koncernu Rostiech. Wcześniej, prawdopodobnie testowano kierowany wariant pocisków rakietowych klasy powietrze-ziemia S-8 czy bomby oraz 50- i 100-kilogramowe pociski i bomby kierowane. Była też informacja o planach integracji przeciwpancernego pocisku kierowanego Wichr-M, ale dotąd nie została potwierdzona (Rosyjski Orion z uzbrojeniem).
W najnowszym teście, Orion i bezzałogowy śmigłowiec-cel znajdowały się początkowo w odległości ponad 96 km od siebie. Następnie po zbliżeniu się samolotu i namierzeniu celu, ten został zniszczony z odległości ok. 8 km – przy czym według Rostiechu, zasięg pocisku 9M133FM-3 wynosi do 10 km. Orion przenosił dwa takie pociski – jest to przeciwlotniczy wariant przeciwpancernego pocisku kierowanego Kornet. Co ciekawe, według agencji prasowej RIA Novosti, pocisk można zintegrować z taktycznymi bsl Forpost-R i większymi Altius (Rosja zamawia bsl Forpost-R).
Jeśli chodzi o bezzałogowy śmigłowiec-cel, który formalnie nie ma własnego oznaczenia, to zgodnie z informacją producenta, może osiągnąć pułap lotu 2500 m i były już wcześniej wykorzystywane podczas ćwiczeń obrony powietrznej w ramach szerszego rosyjsko-serbskiego ćwiczenia Słowiańska Tarcza 2021, symulując środki napadu powietrznego dla załóg artyleryjsko-rakietowych zestawów Pancyr-S1 (Bezzałogowy śmigłowiec BAS-200, Serbia odbiera zestawy Pancyr-S1).
System Orion (izdielije 90) wszedł na uzbrojenie rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) w kwietniu 2020. Został opracowany w ramach programu kr. Inochodiec i ma 16,2 m rozpiętości skrzydeł i maksymalną masę startową około 1000 kg. O ile prototyp był wyposażony w silnik tłokowy Rotax 914, to seryjne egzemplarze miały otrzymać rodzime silniki APD-110/120, które zostały opracowane przez spółkę Morinformsystem-Agat i Centralny Instytut Silników Lotniczych im. P.I. Baranowa (CIAM). Bezzałogowiec wyposażono w głowicę optoelektroniczną. Może zabrać do 200 kg uzbrojenia, w tym bomb lub pocisków rakietowych przenoszonych na czterech węzłach podskrzydłowych (Rosyjskie bsl Orion przekazane).
Orion jest obecnie największym bezzałogowcem wprowadzonym do służby w rosyjskich siłach zbrojnych. Przynajmniej do czasu przyjęcia odrzutowego bojowego bsl Suchoj S-70 Ochotnik-B o rozpiętości ok. 16,7 m i masie 25 t oraz rozpoznawczego bsl Altius-U (Altair) o rozpiętości 28,5 m i masie 5 t. Podczas 7. Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2021 (22-28 sierpnia) resort obrony zamówił w Grupie Kronsztadt prototyp bsl Inochodiec-RU, czyli rozwijanego bsl Sirius (Orion-2), który jest kontynuacją programu Inochodiec (Rosja: Drugi S-70 Ochotnik-B z płaską dyszą, Armia-2021: Zamówienia na 500 mld rubli, Grupa Kronsztadt ujawnia Heliosa, Altius-U oblatany).
Warto dodać, że opublikowany materiał wideo przez rosyjski resort obrony trafił też do programu na kanale Rossija 1, w którym, w szerszym materiale, gen. Aleksander Nowikow, dyrektor biura ds. systemów bezzałogowych w MO FR stwierdził, iż Orion jest w stanie zestrzelić turecki bsl Bayraktar TB2 i inne tej klasy samoloty. W tym kontekście można dodać, że w dokładnie w tym samym czasie w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiła się fotografia wraku Bayraktar TB2, który został zestrzelony w Syrii o miał trafić do Rosji w celach badawczych (zdjęcie wraku dostępne jest TUTAJ).
Z uwagi na to, iż turecki system bezzałogowy jest na uzbrojeniu ukraińskich sił zbrojnych, deklarację rosyjskiego oficera należy traktować jako ostrzeżenie – zwłaszcza, że pojawiły się doniesienia z ostatnich tygodni, że Rosjanie zakłócali łączność ukraińskich bsl ze stacjami dowodzenia i kontroli, wykonujących loty w pobliżu Donbasu (Debiut bojowy ukraińskiego Bayraktar TB2).
Na koniec jako ciekawostkę należy wskazać, że zestrzelenie celu powietrznego przez bezzałogowiec było jak dotąd, przynajmniej publicznie, jedynie osiągnięciem amerykańskiego przemysłu obronnego i tamtejszych sił zbrojnych. W listopadzie 2017 należący do USAF bbsl MQ-9A Reaper zestrzelił cel powietrzny (inny bezzałogowiec) za pomocą pocisku rakietowego naprowadzanego na podczerwień – prawdopodobnie AIM-9X Sidewinder (MQ-9 w walce powietrznej).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.