26 kwietnia Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP poinformowała o zrealizowaniu dostawy robota pirotechnicznego GRYF do Centrum Szkolenia Straży Granicznej (CSSG) w Kętrzynie (Wyposażenie pirotechniczne dla śląskich pograniczników).
Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dostarczyła robota pirotechnicznego GRYF do Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
Centrum Szkolenia Straży Granicznej imienia Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Kętrzynie jest jednym z trzech ośrodków w Straży Granicznej przygotowujących wysoko wykwalifikowane kadry do służby w ochronie granic Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnym komendantem CSSG jest płk SG Adam Pacuk. CSSG Jest jedynym ośrodkiem realizującym szkolenie z zakresu działań minersko-pirotechnicznych na rzecz Straży Granicznej, a także innych służb, którym wiedza z zakresu rozpoznania i neutralizacji materiałów i urządzeń wybuchowych jest niezbędna w codziennej realizacji zadań służbowych (Kolejne roboty PIAP dla Rumunii, Kolejne roboty PIAP w Afryce).
W ubiegłym tygodniu baza dydaktyczna szkoły została doposażona w najnowszego cyfrowego, średniego robota pirotechnicznego PIAP GRYF klasy EOD (Explosive Ordnance Disposal) o masie 48 kg wraz niezbędnym wyposażeniem do montażu akcesoriów dodatkowych jak uchwyt do urządzenia RTG i uchwyt do strzelby gładkolufowej. Dodatkowo na wyposażenie robota dostarczony został bank narzędzi z wybijakiem do szyb, nożycami do cięcia kabli i przebijakiem do opon (10 robotów dla KGP, Roboty PIAP dla ŻW).
Robot został zakupiony za kwotę 477 tys. zł ze środków finansowych Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach projektu realizowanego przez CSSG pt. Szkolenia minersko – pirotechniczne jako środek zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym. Całkowita kwota projektu to 1 610 000 zł. W ramach realizacji umowy, instruktorzy oddelegowani od wykonawcy przeszkolili z jego obsługi i użytkowania ośmiu instruktorów minerów-pirotechników CSSG.
Mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z wykorzystaniem akcesoriów robota (Roboty PIAP EOD Expert-S dla wietnamskiej armii – wywiad).
PIAP GRYF to średni robot pirotechniczny o masie 48 kg do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych / Zdjęcia: Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Hybrydowy układ napędowy robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła robota mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach np. na pokładzie statku powietrznego. Robot został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami IR (podczerwieni) do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33-krotnym powiększeniu oraz kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i poręcznego panelu sterownia, a wyszkolony funkcjonariusz z jego pomocą może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego ładunku czy bagażu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.
Pod koniec grudnia 2020 robot tego typu w najnowszej cyfrowej wersji został dostarczony do katowickiego oddziału Straży Granicznej i jest wykorzystywany przez Zespół Interwencji Specjalnych w Placówce SG w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach (PIAP GRYF w katowickim oddziale SG).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.