5 października w wywiadzie dla indyjskiego dziennika Business Standard, piastujący od 30 września stanowisko dowódcy wojsk lotniczych (Bhartiya Vāyu Senā), marszałek lotnictwa Rakesh Kumar Singh Bhadauria nakreślił plany rozwoju, zwłaszcza w kontekście malejącej liczby eskadr myśliwskich. Istnieje obawa, że liczba hinduskich eskadr spadnie do 30, podczas gdy wymogiem bezpieczeństwa narodowego jest posiadanie co najmniej 42 związków taktycznych.
Marsz. Bhadauria poinformował, że nowa administracja wojsk lotniczych Indii planuje zwiększyć liczbę eskadr myśliwskich do 37 w 2025, po czym ponownie zredukować do 33 w 2032. Powodem tak dynamicznych zmian będzie planowane wycofanie 6 eskadr samolotów myśliwskich MiG-21 Bison. Nastąpi to jednak dopiero w marcu 2020, a nie jak niedawno informowano jeszcze do końca 2019, mimo wrześniowej katastrofy jednego z nich. Resurs techniczny większości egzemplarzy kończy się w 2021, a dalsze utrzymania ich w linii jest nieekonomiczne (Indie wycofają MiG-21 Bison, 2019-08-22).
Kolejne 6 eskadr wyposażonych w samoloty myśliwsko-bombowe SAPECAT Jaguar zostanie wycofanych na początku 2020, ponieważ wyposażenie ich w nowe silniki turboodrzutowe Honeywell F125IN w miejsce Rolls-Royce Turbomeca Adour 811 okazało się zbyt kosztowne. Pierwsze informacje o planach wycofania tych samolotów pojawiły się pod koniec sierpnia (Koniec indyjskich Jaguarów?, 2019-08-21).
Kryzys indyjskiego lotnictwa bojowego może pogłębić przedłużający się przetarg na 114 samolotów o kryptonimie Multi-Role Fighter Aircraft (MRFA). Władze w New Delhi chcą, aby produkcja zagranicznych samolotów odbywała się na zasadzie strategicznego partnerstwa w kraju, co ma być realizacją polityki Make In India. Przetarg, będący kolejną próbą dużego zakupu samolotów, został ogłoszony w kwietniu 2018. Zapytania o informację zostały już przesłane do największych producentów samolotów na świecie. Nowe samoloty mają zastąpić MiG-21 Bison i MiG-27ML (Indyjski przetarg na samoloty, 2018-04-09).
Najciekawszą informacją przekazaną przez dowódcę wojsk lotniczych jest zdementowanie planów zakupu kolejnych 36 wielozadaniowych Dassault Rafale. Taką decyzję, według lokalnych mediów, miał podjąć 21 września indyjski Komitet Gabinetowy ds. Bezpieczeństwa (Defence Acquisition Council, DAC). Potwierdził z kolei pogłoski o opóźnieniu w dostawach pierwszych czterech Rafale zamówionych we wrześniu 2015. Minister obrony Rajnath Singh poleci do Francji w przyszłym tygodniu, aby formalnie odebrać samoloty, ale te przylecą do Indii dopiero w maju 2020, a nie w październiku bieżącego roku, jak informowano wcześniej (Dwa razy więcej Rafale dla Indii, 2019-09-24).
Planowany jest również zakup 83 lekkich samolotów bojowych Tejas LCA Mk 1/Mk 1A/Mk 2 dla siedmiu eskadr, zaprojektowanych i produkowanych lokalnie przez spółkę HAL (Hindustan Aeronautics Limited). Pozwoli to na uzupełnienie zdolności obronnych w przypadku wycofania starszych samolotów.
Równolegle planowany jest kolejny program o kryptonimie AMCA (Advanced Medium Combat Aircraft), obejmujący budowę samolotów 5. generacji. Przyspieszenie programu jest wynikiem wycofania się Indii ze współpracy z Rosją w kwietniu 2018 po 11 latach współpracy przy programie FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft), czyli dwumiejscowego, zmodyfikowanego wariantu Su-57 (Indie wycofują się z programu FGFA, 2018-04-22).
Obecnie w linii znajduje się 12 eskadr ciężkich samolotów wielozadaniowych Su-30MKI, ale w 2025 ta liczba wzrośnie do 14. Samoloty wprowadzone wcześniej do służby przejdą także modernizację. Prace obejmą ponad 270 samolotów. W zakładach HAL w Nashik kończy się montaż samolotów tego typu dla trzynastej eskadry, a w planach jest zamówienie kolejnych 12 egzemplarzy. Decyzja o zakupu następnych Su-30MKI zostanie podjęta po 2025.
W lipcu ówczesny szef sztabu wojsk lotniczych, marszałek lotnictwa Birender Singh Dhanoa poinformował o wysłaniu do Rosji zapytania o informację w sprawie złożenia propozycji nowego pakietu modernizacyjnego. Marsz. Bhadauria potwierdził także wcześniejsze plany zakupu 21 niedokończonych kadłubów MiG-29 w Rosji, które zostaną zbudowane i wyposażone w standardzie MiG-29UPG, już będącym na wyposażeniu wojsk lotniczych. Zwiększy to liczbę eskadr tych samolotów z trzech do czterech (dodatkowo lotnictwo marynarki wojennej użytkuje dwie eskadry MiG-29K/KUB).