FN America (amerykańska filia belgijskiego FN Herstal) wprowadziło 17 kwietnia do oferty 9-mm pistolet samopowtarzalny FN 509. Konstrukcja, rozwijana na bazie wcześniejszego modelu FNS Compact, rywalizowała w ogłoszonym 28 kwietnia 2015 postępowaniu na broń krótką dla amerykańskich wojsk lądowych i marynarki wojennej. Nowy model, wybrany w programie Modular Handgun System, miał zastąpić pistolety M9 (zmilitaryzowana wersja Beretta 92SB-F wprowadzona w 1990) i M11 (SIG Sauer P228, przyjęty przez US Navy w 1989 i wprowadzony do US Army w 1992).
Nowy FN 509 to bezkurkowy pistolet samopowtarzalny do naboju 9 mm x 19, pozbawiony zewnętrznych bezpieczników. Producent chwali się, że podczas fabrycznych prób z testowej broni wystrzelono ponad milion sztuk amunicji. Sugerowana cena na amerykańskim rynku to 649 USD (2,6 tys. zł) / Zdjęcia: FN America
Amerykanie szukali pistoletu samopowtarzalnego, który charakteryzowałby się możliwością montażu dodatkowych akcesoriów (latarek, laserowych wskaźników celu, jak też tłumików dźwięku), jak też dopasowania mechanizmów spustowych, chwytów i odmiennej wielkości magazynków. Nowy model miał znosić ciśnienia podczas strzału o ponad 20% wyższe od typowej amunicji cywilnej, miał cechować się niezawodnością na poziomie średnio 2 tys. strzałów bez zacięcia z winy broni, 10 tys. strzałów bez awarii mechanicznej i żywotnością 35 tys. strzałów.
Wojsko zwracało uwagę na ergonomię i funkcjonalność, nowy pistolet miał mieć przełączniki wygodnie rozmieszczone dla strzelców prawo- i leworęcznych, jego konstrukcja pozwalałaby na użytkowanie przez osoby o różnej wielkości dłoni, w tym bardzo małych kobiecych. Układ chwytu miał umożliwiać zmniejszenie odrzutu i podrzutu broni, co pozwalałoby na większą celność. Zgodnie z założeniami, następca M9 i M11 miał mieć celność na poziomie 90% trafień przy prowadzeniu ognia do celu w postaci 102 mm okręgu na dystansie 50 m.
Do ostatnich badań trafiło dziewięć konstrukcji, zgłoszonych przez ośmiu producentów. Rywalizowały pistolety: Beretta APX, CZ P-09 MHS, FN America FN 509, Glock 17 Gen 4, Kriss USA Sphinx SDP, SIG Sauer P320 MHS, Smith & Wesson M&P i STI/Detonics Defense STX do naboju 9 mm x 19 i Glock 22 Gen 4 do amunicji 10 mm x 22 (40 S&W). W finale znalazło się czterech wytwórców – Beretta, Glock, FN America i SIG Sauer.
18 stycznia ogłoszono, że zwycięzcą stał się nowy model SIG Sauer do naboju 9 mm x 19, w ramach umowy o wartości 580 mln USD (2,31 mld zł). Amerykanie zakładają przyjęcie go do uzbrojenia w dwóch podstawowych wersjach: pełnowymiarowej M17 i kompaktowej M18. Ponadto do sił zbrojnych trafią także wersje dla najwyższych oficerów, przekroje, modele szkolne, zestawy do konwersji do amunicji ślepej i barwiącej, jak też lufy szkolne. W ciągu dekady do sił zbrojnych ma trafić 280 tys. pistoletów. Cena jednostkowa za SIG Sauer M320 MHS to 207 USD (830 PLN), co jest wartością o 50 dolarów niższą, niż koszt M9.
FN 509 to samopowtarzalny, bezkurkowy pistolet z polimerowym szkieletem i mechanizmem spustowym z samonapinaniem, zasilany nabojem 9 mm x 19. Model ten pozbawiony jest zewnętrznych bezpieczników nastawnych, choć jest możliwość wyposażenia broni w obustronne skrzydełko bezpiecznika, mocowane w tylnej części szkieletu. Jedynym zabezpieczeniem zewnętrznym jest dwuczęściowy język spustowy broni. Wszystkie manipulatory – przyciski zwalniania magazynka, zatrzask zamka – są ulokowane po obu stronach szkieletu. Jedynie dźwignia służąca do rozkładania broni znajduje się po lewej stronie.
Zamek FN 509 wyposażono w dwa zestawy po 6 dużych nacięć do napinania, umieszczonych w jego przedniej i tylnej części. Pistolet wyposażony jest we wskaźnik obecności naboju w komorze, w postaci wyczuwanej palcem odchylonej listwy wyciągu, odsłaniającej czerwony pasek (jak w P99AS). Chwyt broni ma wyraźną fakturę zarówno w przedniej, bocznych i tylnej płaszczyźnie. Użytkownik ma możliwość założenia jednej z trzech różnej wielkości nakładek (S, M lub L) na jego tylną część.
Broń jest zasilana ze stalowych magazynków o pojemności 10 lub 17 nabojów z jaskrawymi donośnikami i denkami z tworzywa sztucznego. Masa pistoletu wynosi 763 g, długość 188 mm, wysokość 141 mm, szerokość 34 mm. FN 509 ma kutą na zimno stalową lufę długości 102 mm, o zagłębionej koronie z polerowanym wślizgiem i komorą. Skok bruzd prawoskrętnych wynosi 254 mm. Długość linii celowania wynosi 147 mm, przyrządy celownicze to metalowa muszka i szczerbina w układzie trzech luminescencyjnych punktów (trytowych na rynek służb mundurowych). W przedniej części szkieletu, pod lufą znajduje się odcinek uniwersalnej szyny montażowej MIL-STD-1913. Siła nacisku na spust jest regulowana w zakresie 2,5-3,4 kg.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.