W niedzielę, 12 listopada, Departament Sytuacji Nadzwyczajnych (Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii opublikował w mediach społecznościowych fotografie pierwszego z sześciu śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Lockheed Martin/Sikorsky S-70M Black Hawk (z opcją na sześć kolejnych), który przebazowano z Polski do kraju. Montaż wiropłata odbył się w zakładach PZL Mielec.
Śmigłowiec wykonał lot z Polski i wylądował przy siedzibie Głównego Inspektoratu Lotnictwa (Inspectoratului General de Aviație) dzień wcześniej, w sobotę 11 listopada. Kolejne trzy mają trafić do tej samej lokalizacji pomiędzy 13 a 17 listopada, a następne trzy do końca br. Oficjalna prezentacja ma odbyć się niebawem, choć nie doprecyzowano kiedy konkretnie.
Co ważne, jest to łącznie siedem śmigłowców, co oznacza, że zamawiający, przynajmniej częściowo, wykorzystał opcję zakupową na dodatkowe egzemplarze w ramach projektu European Viziune 2020. Dwa z nich mają służyć do zarządzania sytuacjami kryzysowymi, a jeden ma służyć wsparciu działań operacyjnych rumuńskiej Policji.
Przypomnijmy, że oblot pierwszego rumuńskiego S-70M miał miejsce 18 sierpnia 2022 na terenie zakładów PZL Mielec. Według dotychczasowych informacji pierwsze sześć śmigłowców zostało zamówionych przez 9 grudnia 2021, a w ramach czteroletniej umowy ramowej z 9 listopada 2021. Partnerami PZL Mielec w umowie są rumuńskie spółki Romaero i Deltamed (Oblot pierwszego rumuńskiego S-70M Black Hawk, Pierwsze sześć S-70M dla MSW Rumunii, Umowa na mieleckie Black Hawki dla Rumunii).
Trzy miały zostać skonfigurowane do operacji morskich, a trzy do wsparcia operacji lądowych. Kabina zarówno lądowego, jak i morskiego wariantu Black Hawka pomieści zestaw medyczny dostarczony przez zlokalizowaną w rumuńskim mieście Kluż-Napoka spółkę Deltamed, która jest doświadczonym integratorem pojazdów ratowniczych wyposażonych i przystosowanych do opieki nad pacjentem, a także do działań ratowniczych.
Postępowanie na dostawę maksymalnie 12 wiropłatów było prowadzone od 7 maja 2020 przez Generalny Inspektorat Sytuacji Nadzwyczajnych IGSU (Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta). Oferta PZL Mielec, ujawniona 17 stycznia 2021, została wyceniona na 272,86 mln EUR i pokonała kontroferty Leonardo (299 mln EUR) i Airbus Helicopters (odrzucona z przyczyn formalnych). O zwycięstwie w przetargu pierwsze informacje pojawiły się w mediach rumuńskich 11 października 2021 (Mieleckie Black Hawki dla Rumunii, PZL Mielec oferuje Black Hawki dla MSW Rumunii).
Mieleckie śmigłowce uzupełnią flotę śmigłowcową rumuńskiej państwowej służby ratowniczej SMURD (Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare), która składa się ze śmigłowców Airbus Helicopters H135 do misji ratownictwa medycznego (HEMS). Rumunia stanie się też drugim w Europie, po Polsce, użytkownikiem śmigłowców wielozadaniowych rodziny S-70i/S-70M (Pierwszy Black Hawk w Państwowej Straży Pożarnej, Błaszczak: Negocjujemy zakup 32 Black Hawków).
Zdjęcia: Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă via Facebook
Ponadto, w celu zapewnienia wysokiego poziomu dostępności operacyjnej i utrzymania nowej floty w powietrzu, we współpracy Romaero w Bukareszcie utworzone jest Centrum Serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul – MRO). Centrum ma mieć możliwość rozwoju w celu obsługi śmigłowców Black Hawk zamówionych przez rząd Rumunii, zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego, a także w celu wsparcia innych użytkowników w regionie. Porozumienie w sprawie budowy Centrum zawarto 3 września 2020 (Porozumienie PZL Mielec z Romaero).
Wybrany przez Rumunię najnowszy wariant S-70M został 7 grudnia 2021 certyfikowany przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa FAA (Federal Aviation Administration). Proces rozpoczął się w lutym 2019, a wiropłat otrzymał certyfikat ograniczonej kategorii do zdatności do lotu (Restricted Category Special Airworthiness Certificate) (Cywilna certyfikacja S-70M).
AKTUALIZACJA
24 listopada br. poinformowała o przekazaniu łącznie 4 śmigłowców S-70M Black Hawk stronie rumuńskiej. Dwa kolejne dotrą do końca roku.
Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii zapewniają zwiększoną gotowość podczas reagowania na sytuacje awaryjne – powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor generalny PZL Mielec. Śmigłowiec S-70 Black Hawk, zaprojektowany jest zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, to platforma o podwójnym przeznaczeniu, idealna do wykonywania trudnych misji na dużych odległościach i wysokościach. Można go wykorzystywać w szerokim zakresie zadań, począwszy od pomocy w przypadku katastrof, poszukiwań i ratownictwa, poprzez transport medyczny czy ładunków, kończąc na zadaniach przeznaczonych dla straży pożarnej, czy patrolu morskiego.
Przybycie pierwszych śmigłowców Black Hawk do Rumunii to wydarzenie historyczne. Black Hawk to najbardziej wydajny i niezawodny śmigłowiec dla załóg wykonujących kluczowe misje ratownicze i gaśnicze – powiedział dr Dennis Goege, wiceprezes Lockheed Martin na Europę Środkowo-Wschodnią. Te wielozadaniowe śmigłowce zapewniają elastyczność podczas prowadzenia misji ratowniczych na dalekich dystansach i w najbardziej wymagających warunkach, dzięki swojej niezwykłej trwałości i wytrzymałości.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.