W poniedziałek, 23 grudnia 2024, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że w bazie lotniczej Ebbing Gwardii Narodowej stanu Arkansas w Fort Smith wylądowały pierwsze dwa polskie samoloty wielozadaniowe F-35A Husarz. To tam pierwsi polscy piloci rozpoczną po nowym roku szkolenie na nowy typ statku powietrznego (Departament Obrony USA zamówił 145 samolotów rodziny F-35 Lightning II).
Zgodnie z informacją Raashi Quattlebaum, wiceprezes działu F-35 Training & Logistics Solutions w Lockheed Martin, opublikowaną na jej profilu na portalu społecznościowym LinkedIn:
Wraz z przybyciem pierwszych dwóch samolotów F-35A dla Polski do bazy lotniczej Ebbing Gwardii Narodowej stanu Arkansas, piloci przejdą z symulatorów do swoich samolotów w niemal bezproblemowym doświadczeniu.
Zespół Lockheed Martin wspierał początkowe szkolenie pilotów, przeprowadzając polskich pilotów z sali wykładowej do symulatorów, a teraz do samolotów odrzutowych. Ten postęp wymaga od pilotów i instruktorów pewnego poziomu poświęcenia i profesjonalizmu, aby zapewnić gotowość do obsługi samolotów F-35. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację dynamiki, gdy kolejni użytkownicy samolotów F-35 przybędą do Ebbing, aby rozpocząć szkolenie w zakresie lotów i obsługi swoich flot samolotów F-35.
Zgodnie z informacją wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z 3 grudnia br., pierwsi dwaj polscy piloci rozpoczną loty na nowych samolotach już w styczniu 2025. Przebazowanymi egzemplarzami są prawdopodobnie pierwsze dwa oblatane, a więc pierwszy 2 grudnia o nr fabrycznym AZ-02 i taktycznym 3502 oraz drugi 3 grudnia o nr fabrycznym AZ-01 i taktycznym 3501. Trzeci, o nr fabrycznym AZ-03 i taktycznym 3503, wzbił się w powietrze dopiero 17 grudnia.
Zgodnie z informacją wiceministra obrony narodowej Pawła Bejdy, którą przekazał Redakcji Magazynu Militarnego MILMAG podczas roll-outu pierwszego samolotu, 27 sierpnia br., w przyszłym roku zostaną oblatane kolejne trzy egzemplarze, by zgodnie z harmonogramem docelowo osiem egzemplarzy stacjonowało w Ebbing w celu wsparcia programu szkoleń do 2027.
Łącznie zostanie wyszkolonych 24 pilotów i 92 członków personelu technicznego. Polscy piloci przejdą w Ebbing szkolenie do poziomu instruktora, dzięki czemu kolejni lotnicy będą szkoleni już w Polsce, w Zintegrowanym Centrum Szkoleniowym, gdzie znajdzie się osiem pełnych symulatorów misji.
Warto dodać, że odbiorami samolotów od producenta zajmuje się agencja DCMA (Defense Contract Management Agency), działająca przy Departamencie Obrony USA. Po dwóch lotach odbiorczych producenta i dwóch pod nadzorem DCMA, sprzęt wojskowy jest przekazany użytkownikowi.
Polska otrzyma 32 samoloty F-35A w najnowszej konfiguracji Block 4 i wersji wyposażenia Technical Refresh 3 (TR3), w ramach umowy międzyrządowej z 31 stycznia 2020 o wartości 4,6 mld USD (wówczas 17,9 mld zł).
Przylot pierwszych egzemplarzy do kraju ma nastąpić na przełomie 2025 i 2026, po czym nastąpi skompletowanie pierwszej eskadry w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Druga eskadra zostanie skompletowana w 2030 w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Na uzbrojenie samolotów F-35A Husarz trafią pociski przeciwradiolokacyjne o wydłużonym zasięgu Northrop Grumman AGM-88G AARGM-ER, pociski manewrujące o wydłużonym zasięgu AGM-158B-2 JASSM-ER, pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Tactical Sidewinder i średniego zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM, a Agencja Uzbrojenia bada także rynek pod kątem pocisków przeciwokrętowych dla tych samolotów.
https://twitter.com/LMEuropeNews/status/1871289015128801689
https://twitter.com/KosiniakKamysz/status/1871501206406987884
AKTUALIZACJA
O przylocie polskich samolotów poinformowała służba prasowa Gwardii Narodowej USA, 26 grudnia:
Przybycie pierwszych polskich F-35 jest znaczącym kamieniem milowym dla naszego stanu, kraju i naszych sojuszników, którzy będą szkolić się z ich obsługi, tutaj – w bazie lotniczej Ebbing Air National Guard — powiedział generał brygady Chad Bridges, Arkansas adjutant general.
Jestem niezwykle dumny z całego zespołu 188th Wing Air National Guard Recruiting i personelu w Razorback Range oraz Fort Chaffee Joint Maneuver Training Center za zaplanowanie i wykonaną pracę, które zaowocowały dzisiejszym wydarzeniem w River Valley — powiedział Bridges.
Nawiązali oni współpracę z Siłami Powietrznymi, aby zrealizować tę misję aż do chwili lądowania samolotów na płycie lotniska w możliwie najbardziej korzystnym czasie. Jesteśmy wdzięczni za zespołowe zaangażowanie osób z Fort Smith, hrabstwa Sebastian, całej naszej delegacji Kongresu i wybranych urzędników stanowych, którzy poczynili niezwykłe starania, aby ta misja została zrealizowana w Arkansas.
85th Fighter Group Sił Powietrznych USA, najemca Bazy Ebbing Air National Guard, przeprowadzi szkolenie pilotów F-35 w ramach programu Foreign Military Sales. […] Baza Ebbing Air National Guard będzie również w nadchodzących latach gościć pilotów F-35 z Finlandii, Niemiec, Szwajcarii i Singapuru.