17 lutego br. niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG podpisała list intencyjny (LoI, Letter of Intent) z amerykańskimi spółkami Lockheed Martin i Northrop Grumman w sprawie możliwości uruchomienia w Niemczech zakładu produkcyjnego centropłatów do samolotów wielozadaniowych F-35 Lightning II. Byłaby to druga taka linia montażowa, po zakładach Northrop Grumman F-35 IAL (Integrated Assembly Line), które mieszczą się w Palmdale w stanie Kalifornia (900. centropłat F-35 dostarczony).
Zakłady montażowe centropłatów F-35 IAL w Palmdale w Kalifornii / Zdjęcie: Northrop Grumman
Lockheed Martin jest oddanym partnerem Niemiec od ponad 50 lat. Program F-35 będzie nadal wzmacniał nasze strategiczne partnerstwa z kluczowymi partnerami branżowymi przez wiele lat – powiedział Mike Shoemaker, wiceprezes w dziale F-35 Customer Programs w Lockheed Martin. Produkcja centropłatu F-35 w Niemczech będzie miała zasadnicze znaczenie dla zaspokojenia rosnącego globalnego popytu na F-35, które odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie XXI wieku.
Northrop Grumman jest głównym partnerem programu Lockheed Martin F-35. Oprócz produkcji centropłatu (który mieści m.in. wloty powietrza, wewnętrzne komory uzbrojenia i zbiorniki paliwa) oraz wsparcia utrzymania powłok ograniczających przekrój radarowy skrzydeł, spółka na potrzeby programu dostarcza także: stację radiolokacyjną AN/APG-81 z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array), optoelektroniczny system zobrazowania sytuacji taktycznej AN/AAQ-37 DAS (Distributed Aperture System) czy system awioniki pokładowej AN/ASQ-242 CNI (Communications, Navigation, and Identification). Spółka odpowiada też za rozwój systemów i oprogramowania do planowania misji, opracowanie i dostarczenie oprogramowania szkoleniowego dla pilotów i techników obsługi naziemnej.
Zakład F-35 IAL jest uznawany za najnowocześniejszy obiekt wspierany przez technologie wyłącznie dla Northrop Grumman, płynnie łącząc automatyzację z naszą wiedzą w zakresie oprzyrządowania lotniczego – powiedział Glenn Masukawa, wiceprezes i kierownik programu F-35 w Northrop Grumman. Współpraca z Rheinmetall pokazuje nasze zaangażowanie we współpracę z międzynarodowymi partnerami w zakresie produkcji zaawansowanych samolotów.
Program F-35 nadal opiera się na tych partnerstwach, wykorzystując zdolności przedsiębiorstw posiadających odpowiednie możliwości techniczne. Niemiecki przemysł ma swój wkład do programu F-35 od jego rozpoczęcia w 2001. Lockheed Martin nadal aktywnie bada dodatkowe możliwości uczestnictwa branży, które umożliwią partnerstwo w całym niemieckim przemyśle i stworzą miejsca pracy w produkcji, utrzymaniu, szkoleniu, badaniach i dalszym rozwoju samolotów wielozadaniowych 5. generacji.
Współpraca z Lockheed Martin i Northrop Grumman w ramach programu F-35 podkreśla znaczenie Rheinmetall AG dla polityki bezpieczeństwa narodowego i zapewni Niemcom niezbędne możliwości. Rheinmetall może wnieść swoje doświadczenie zarówno jako zintegrowana grupa technologiczna w produkcji złożonych komponentów, jak i jako spółka z certyfikatami lotniczymi do współpracy.
Długie partnerstwo między Lockheed Martin i Rheinmetall, a także bardzo bliskie więzi, które istniały od dziesięcioleci między Bundeswehrą i nasza spółką, doprowadzić do prawdziwego transferu wiedzy do Niemiec jako centrum przemysłowego, powiedział Armin Papperger, dyrektor wykonawczy Rheinmetall AG. Co więcej, ta możliwość wniesie znaczący wkład w minimalizację ryzyka poprzez wykorzystanie partnerów krajowych zaangażowanych w wypróbowany i przetestowany sposób.
14 grudnia ub. r. Niemcy zamówiły 35 samolotów F-35A z pakietem wyposażenia i uzbrojenia za 8,4 mld USD. Pierwsze 8 samolotów zostanie przekazanych niemieckim wojskom lotniczym (Luftwaffe) w 2026. Trafią do międzynarodowego ośrodka szkoleniowego, który powstaje w bazie lotniczej Ebbing Gwardii Narodowej stanu Arkansas w Fort Smith. Następnie, w 2027 pierwsze niemieckie F-35A trafią do swojej bazy macierzystej w Büchel w Nadrenii-Palatynacie. Zastąpią obecnie stacjonujące tam samoloty Tornado IDS jako nosicieli bomb jądrowych B61-12 w ramach programu NATO Nuclear Sharing (Niemcy zamówiły 35 samolotów F-35A Lightning II).
Do tej pory F-35 operuje z 37 baz i okrętów na całym świecie, a dziewięć krajów używa F-35 na swoim terytorium. Obecnie w służbie jest ponad 890 F-35, obsługiwanych przez 1890 pilotów, a 13 570 osób zostało wyszkolonych na techników obsługi naziemnej. W ostatnim czasie, oprócz Niemiec, na zakup F-35 zdecydowały się również Polska (32 egz.), Belgia (34 egz.), Szwajcaria (36 egz.), Singapur (4 egz. z opcją na 8 kolejnych), Finlandia (64 egz.) i Kanada (88 egz.). Wśród kolejnych państw zainteresowanych wymienia się Czechy (24. egz.), Hiszpanię, Grecję czy Rumunię.
@LockheedMartin and @northropgrumman have signed a letter of intent with #Rheinmetall AG as a promising strategic source of supply for the F-35 center fuselage.https://t.co/SFSEBg0Hjp #F35 #aircraft #aerospace pic.twitter.com/JURrDIEbs3
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) February 17, 2023
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.