W czwartek, 5 września 2024, amerykańska spółka Boeing poinformowała, że oferuje Polsce ciężki śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook. Informacja ta została ogłoszona podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce, na którym Boeing prezentuje swoje zaawansowane systemy obronne i usługi (MSPO 2024: Boeing pogłębia partnerstwo z polskim przemysłem ws. F-15EX).
CH-47F Chinook Block II / Zdjęcie: Boeing
Już od ponad pięciu dekad Chinook jest kluczowym elementem europejskich misji wojskowych i humanitarnych. Jego wybór usprawniłby współdziałanie Sił Zbrojnych RP z sojusznikami oraz wsparłby realizację zadań na potrzeby obronne kraju – powiedział Tim Flood, dyrektor ds. międzynarodowego rozwoju biznesu w Europie, Ameryce Południowej oraz Północnej. Ponadto, wybór Chinooka mógłby przynieść Polsce dodatkowe korzyści w postaci wsparcia tworzenia nowych miejsc pracy, korzyści gospodarczych i zwiększenia niezależności polskiego przemysłu obronnego.
CH-47F Block II to najnowsza wersja wyróżniająca się większym udźwigiem i zasięgiem. Chinook Block II to nowoczesne i dostępne rozwiązanie, które oferuje większą elastyczność operacyjną, lepsze osiągi, a także zwiększoną przeżywalność na polu walki. Oparty o sprawdzone rozwiązania i udoskonalony, CH-47 Chinook Block II tworzy nowoczesną platformę, która spełnia potrzeby sił zbrojnych i stanowi solidną bazę dla korzystnych modernizacji w przyszłości (CH-47F Chinook: koń roboczy nie tylko dla US Army).
CH-47F Block II został wyposażony w zmodernizowane silniki turbowałowe Honeywell T55-715 o zwiększonej o 20% mocy oraz nowe, kompozytowe łopaty o skośnych końcówkach ACRB (Advanced Chinook Rotor Blades). Konfiguracja sześciu zbiorników paliwa, po trzy z każdej strony kadłuba, została zastąpiona dwoma większymi w sponsonach, dzięki czemu śmigłowiec zabiera więcej paliwa przy zmniejszonej o 90 kg masie. Wzmocniono także strukturę kadłuba w istotnych obszarach, aby umożliwić przenoszenie dodatkowych ładunków. Ostatecznie zwiększyło to maksymalną masę startową z 22 680 do 24 500 kg, a udźwig z około 9 000 do 10 000 kg. Śmigłowiec wyposażony w trzy generatory o mocy 60 kVa oraz system regulacji obrotów śmigła (Active Parallel Actuator System, APAS).
Dzięki wzajemnie uzupełniającym się możliwościom, korzystanie z Chinooków w tandemie z nowo nabytymi Apache’ami spotęguje siły i zdolności Sił Zbrojnych RP – powiedział G. Adam Hodges, lider ds. rozwoju biznesu w programach Vertical Lift. Połączenie śmigłowców Apache i Chinook zapewnia większą skuteczność operacyjną oraz poszerza katalog możliwych do przeprowadzenia misji (Rekordowa umowa na 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian dla Polski).
1 lipca br. Boeing przekazał amerykańskim wojskom lądowym (US Army) pierwszy seryjny egzemplarz CH-47F Chinook Block II, z maksymalnie 465 egzemplarzy CH-47F Block I, jakie zostaną poddane modernizacji.
Z ponad 950 egzemplarzami w 20 krajach, Chinook ma długą historię udanych działań na całym świecie. Jest on szeroko wykorzystywany w różnych operacjach wojskowych i misjach humanitarnych. W 2023 roku Niemcy stały się 21. klientem i 9. krajem NATO, który wybrał CH-47 jako swój nowy ciężki śmigłowiec transportowy w liczbie 60 egzemplarzy,
Ponadto, użytkownikami eksportowymi najnowszej wersji Chinooka będą Wielka Brytania (14 egzemplarzy), Egipt (12 zamówionych egzemplarzy z możliwością zwiększenia do 23) i prawdopodobnie Korea Południowa (18 egzemplarzy). Wkrótce do grona nowych użytkowników CH-47F może dołączyć Belgia, która jest nimi zainteresowana.
Warto dodać, że 3 czerwca br. podczas otwarcia Centrum Inżynieryjnego Boeinga w Polsce, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda, nadzorujący modernizację techniczną Wojska Polskiego, ujawniał, że resort prowadzi z Boeingiem rozmowy nt. samolotów wielozadaniowych F-15EX Eagle II i śmigłowców transportowych CH-47 Chinook.
The Chinook is ready to work in tandem with Poland's fleet.
Combining the CH-47 #Chinook's global reach with the strike capabilities of the recently acquired #AH64 Apache would provide a decisive mission advantage for the Polish Armed Forces.
Release: https://t.co/4iovFc3gCd… pic.twitter.com/4FiOWkFKcA
— Boeing Defense (@BoeingDefense) September 5, 2024
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.