Podczas kieleckich targów MSPO konsorcjum MBDA zaprezentowało swoją propozycję systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu CAMM, który mógłby zostać zaoferowany Polsce w ramach programu Narew. (Land Ceptor przetestowany w Szwecji, 2018-05-29)
Istnieje możliwość częściowej polonizacji CAMM. System mógłby wykorzystywać już istniejącą sieć radarów oraz być posadowiony na ciężarówkach produkowanych w Polsce.
CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) to najnowszy system w ofercie MBDA. Oparty na modułowych pociskach odpalanych z pionowych wyrzutni startowych może być wykorzystywany zarówno przez wojska lądowe jak i marynarkę wojenną. W CAMM zostały uzbrojone fregaty rakietowe typ 23 Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii. Jedną z największych zalet systemu jest tzw. technologia zimnego startu. To rozwiązanie pozwala na bezpieczne odpalenie z pomniejszonych kontenerów startowych, które mogą być rozmieszczone na pokładach małych okrętów i w terenie zurbanizowanym. Dodatkowo redukcji ulega sygnatura termiczna co pozwala ukryć sam fakt odpalenia. (Sea Ceptor w służbie, 2018-05-25)
System bazuje na dwóch typach pocisków: CAMM (o zasięgu od 1-25 km) oraz CAMM-ER o wydłużonym zasięgu. Co warte podkreślenia wyrzutnie mogą być wpięte w już istniejący system kontroli przestrzeni powietrznej. Warunkiem skutecznego naprowadzenia pocisku jest przekazanie za pośrednictwem łącza danych namiarów celu wykrytego przez radar.
Porównanie gabarytów standardowego pocisku oraz o wydłużonym zasięgu /Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski
Jak zapewniają przedstawiciele MBDA możliwa jest sprzedaż Polsce kompletnego systemu wraz z transferem technologii. Umożliwia to bilateralne Polsko-Brytyjskie porozumienie o współpracy wojskowej. Istnieje również możliwość częściowej polonizacji CAMM. System mógłby wykorzystywać już istniejącą sieć radarów oraz być posadowiony na ciężarówkach produkowanych w Polsce.
Co warte podkreślenia MBDA testowała swoje efektory wpinając wyrzutnie w różne europejskie i amerykańskie systemy obrony przeciwlotniczej. Podczas testów w USA CAMM był w stanie skutecznie namierzyć i przechwycić cel pobierając dane za pośrednictwem systemu ICBS(Przyspieszenie integracji IBCS, 2018-03-20; Program Wisła: Testy IFCN , 2018-08-17).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.