W piątek, 27 czerwca 2025, polsko-fińska spółka ICEYE poinformowała, że podpisała list intencyjny (Letter of Intent, LoI) z Ministerstwem Obrony Finlandii, który umożliwi fińskim siłom zbrojnym (Finnish Defense Forces) zakup satelitów obserwacyjnych wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR) o wysokiej rozdzielczości. Współpraca ma na celu wzmocnienie zdolności wywiadowczych i obserwacyjnych Finlandii z kosmosu.
Umowa określa wstępny plan dostaw i harmonogram. Obejmuje również rozwiązania techniczne i systemy potrzebne do ustanowienia autonomicznej krajowej zdolności do zwiadu opartego na przestrzeni kosmicznej. Dane z tych satelitów będą wspierać świadomość sytuacyjną w czasie rzeczywistym dla dowództwa Sił Obronnych Finlandii i odpowiednich władz.
Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego Finlandii. Terminowe i wiarygodne dane z obserwacji Ziemi z kosmosu to strategiczny atut, który wspiera szeroki zakres decyzji. Dzięki tej możliwości Finlandia będzie dobrze przygotowana, aby stać się światowym liderem w tej dziedzinie, a nasza współpraca z Fińskimi Siłami Obronnymi to coś, co nasz zespół głęboko ceni. Tworzy ona również kluczowe środowisko do rozwijania zdolności, które wspierają gotowość obronną innych sojuszników NATO, powiedział Pekka Laurila, współzałożyciel i CSO w ICEYE.
Ponieważ przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej kluczowa, Finlandia podejmuje teraz wyjątkowy krok naprzód w obronie narodowej. Dzięki nabyciu własnych satelitów wzmacniamy nasze niezależne zdolności wywiadowcze i obserwacyjne oparte na przestrzeni kosmicznej, a jednocześnie wspieramy krajowy przemysł obronny high-tech i tworzymy nowe możliwości pogłębiania współpracy z sojusznikami i partnerami, dodał minister obrony Finlandii Antti Häkkänen.
Współpraca ta oferuje Ministerstwu Obrony Finlandii szybką ścieżkę do rozwijania zdolności wywiadowczych i obserwacyjnych oraz odgrywa znaczącą rolę w ogólnym rozwoju zdolności Sił Obronnych Finlandii w zakresie działań w kosmosie.
ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, zapewniając nieograniczony dostęp do każdego miejsca na Ziemi z najwyższą częstotliwością rewizyty dostępną na rynku. Satelity SAR ICEYE gwarantują 25 cm rozdzielczość obrazu terenu, co umożliwia dokładne wykrywanie obiektów i zapewnia świadomość sytuacyjną w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Do tej pory firma ICEYE wyniosła na orbitę 54 satelitów na własne potrzeby i dla klientów (ICEYE wysyła na orbitę 6 nowych satelitów w ramach misji Transporter-14).
Warto dodać, że 20 listopada 2024 ICEYE informowała, że stanie się liderem konsorcjum przemysłowego w programie fińskiego Ministerstwa Obrony dotyczącym udziału przemysłu w programie F-35 (F-35 Industrial Particpation). Konsorcjum będzie rozwijać zaawansowane technologie kosmiczne oraz zdolności wywiadowcze, rozpoznawcze i obserwacyjne (ISR) dla użytkowników wojskowych, takich jak Siły Zbrojne Finlandii.
ICEYE and the Finnish Ministry of Defense (@DefenceFinland) have signed a Letter of Intent that enables the Finnish Defense Forces to acquire ICEYE SAR satellites.
Learn more: https://t.co/ZyJmFMBGro pic.twitter.com/NkVuNyyOfg
— ICEYE (@iceye_global) June 27, 2025
Finland’s Ministry of Defence and Iceye Oy have signed a letter of intent that allows Finland to procure Iceye synthetic aperture radar (SAR) satellites.https://t.co/ZSRZGGanuW
— Puolustusministeriö (@DefenceFinland) June 27, 2025
Czytaj także:
- ICEYE dostarczy dane satelitarne Sojuszniczemu Dowództwu Operacji NATO
- ICEYE pozyskuje nowego klienta – Królewskie Niderlandzkie Siły Powietrzne
- ICEYE dostarczy zdolności satelitarne SAR dla Portugalii
- ICEYE i IHI zbudują japońską konstelację satelitów SAR
- ICEYE i Safran ogłaszają strategiczne partnerstwo w zakresie możliwości stałego nadzoru satelitarnego
- Podpisanie umowy na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie MikroSAR
- Rheinmetall AG i ICEYE planują utworzenie spółki joint venture
- ICEYE i Saab pracują nad integracją danych z satelitarnego rozpoznania radarowego z systemami dowodzenia