W czwartek, 6 lutego 2025, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała, że podpisała umowę o maksymalnej wartości 2,8 mld USD (11,32 mld zł) z Agencją Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency, MDA) na dalszy rozwój zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense).
Umowa została zawarta w formule IDIQ (Indefinite Delivery/Indefinite Quantity; co oznacza wykonanie nieokreślonej liczby usług przy niesprecyzowanych warunkach) i ma na celi wsparcie dalszego rozwoju możliwości bojowych systemu THAAD w ciągu najbliższych 5 lat – z dwiema opcjami przedłużenia – na okres do 10 lat. Podana wartość kontraktu zostanie zrealizowana w przypadku wykorzystania obu opcji. Dzięki tym środkom system THAAD ma być skuteczniejszy w walce z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami rakietowymi.
Sprawdzony w walce system przechwytujący THAAD jest skutecznym środkiem odstraszającym przed szeregiem zagrożeń rakietowych i z przyjemnością kontynuujemy rozwijanie jego możliwości dla naszych obecnych i przyszłych klientów – powiedział Dan Nimblett, wiceprezes działu Upper Tier Integrated Air and Missile Defense w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. THAAD jest kluczowym elementem naszej architektury obrony przeciwrakietowej, a to wotum zaufania od MDA wzmacnia nasze zaangażowanie we wspólne dostarczanie ulepszonych zdolności obronnych przeciwko nowym zagrożeniom rakietowym.
Zawarta umowa ramowa jest kontynuacją zamówienia THAAD Advanced Capability Development, przyznanego w 2012 i będzie opierać się na obecnych możliwościach tego systemu uzbrojenia. Zakres projektów rozwojowych zostanie określony w oddzielnych zleceniach zadań w okresie realizacji.
Niedawno, bo 25 stycznia br. spółka informowała o dostarczeniu agencji MDA 900. seryjnego egzemplarza pocisku przechwytującego do systemu THAAD.
Jak podkreśla producent, wskaźnik powodzenia testów THAAD i użycie w boju wykazały 100% skuteczność przechwytywania (17 udanych testów) i pomyślną współpracę z pociskami przechwytującymi PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) systemu MIM-104 Patriot. Integracja z innymi systemami stanowi kluczowy element tworzenia wielowarstwowej, sieciocentrycznej architektury niezbędnej w dzisiejszym środowisku zagrożeń.
System THAAD jest na wyposażeniu amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army) od 2008 roku, w ramach których zadebiutował w boju 27 grudnia 2024 przechwytując pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelony przez proirańskich Huti z Jemenu na cel w Izraelu. Wcześniej, bo w nocy 16 na 17 stycznia 2022 system THAAD zadebiutował w siłach zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, także przeciwko pociskowi balistycznemu wystrzelonego przez Huti. Kolejnym użytkownikiem będzie Arabia Saudyjska, a system był bezskutecznie oferowany Indiom.
Bateria systemu THAAD składa się z wyrzutni na podwoziu ciężarowym Oshkosh M1075 dla pocisków przechwytujących (kinetycznych) typu hit-to-kill (pozbawionych głowicy bojowej), które przechwytują pociski balistyczne podczas ostatniej fazy ich lotu. Są naprowadzane na cel za pomocą czujnika podczerwieni IR opartego o technologię antymonidu indowego (InSb) i pracującego w paśmie od 3μm do 5μm, opracowanego przez BAE Systems. Wyrzutnie uzupełniają stanowiska dowodzenia i łączności oraz mobilne radary antybalistyczne ze skanowaniem fazowym w paśmie X typu AN/TPY-2.