W piątek, 21 lutego 2025 żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) na Łotwie rozpoczęli ćwiczenie pod kryptonimem Oak Resolve. Manewry są rozgrywane na poligonie Ādaži, położonym niedaleko Rygi i potrwają do 28 lutego w ramach NATO Multinational Brigade Latvia (MNB-LVA).
Pierwszego dnia ćwiczenia, wspólnie z żołnierzami innych nacji stacjonującymi w regionie, ćwiczący realizowali kluczowe zadania, takie jak przemieszczenie, zajęcie wyznaczonego rejonu oraz prowadzenie działań w obszarze ześrodkowania. To kolejny ważny krok w doskonaleniu współpracy międzynarodowej i gotowości bojowej sił Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ćwiczeniem dowodzą Kanadyjczycy z kompanią czołgów Leopard 2A4CAN, a po raz pierwszy biorą w nich udział Szwedzi, wyposażeni w bojowe wozy piechoty Strf 9040. W skład MNB-LVA wchodzą także żołnierze z Albanii, Czech, Danii, Islandii, Włoch, Łotwy, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii (ta ostatnia wysłała sześć czołgów Leopard 2E).
Dzięki szczegółowej ocenie zdolności bojowych i ścisłej wzajemnej współpracy, wielonarodowa brygada NATO na Łotwie nadal wykazuje zdolność do utrzymania wysokiego poziomu gotowości. Jesteśmy mocno zaangażowani w obronę zbiorową i wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – podkreślił pułkownik Cedric Aspiro, dowódca MNB-LVA.
28 listopada 2024, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) informowało, że do PKW na Łotwie po raz pierwszy trafiły zmodernizowane czołgi Leopard 2PL z 10. Brygady 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, zastępując PT-91 Twardy.
PKW Łotwa utworzono w czerwcu 2017, ale do połowy 2024 kolejne zmiany wystawiały pododdziały 16. oraz 18. Dywizji Zmechanizowanej. W bieżącym roku zastąpiła je 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w ramach XV rotacji. Wojsko Polskie na potrzeby misji wystawia kompanię czołgów.
Jeśli chodzi o czołgi Leopard 2PL w Wojsku Polskim, to do stycznia 2024, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy przekazały już 61 egzemplarzy (umowa opiewa na modernizację 128 Leopardów 2A4 z opcją na 14 kolejnych, którą aneksowano). Aktualnie przewidywanym terminem zakończenia realizacji programu jest rok 2027 (w przypadku wykonania także aneksu).
ZM Bumar-Łabędy stoją ze strony polskiej na czele programu modernizacyjnego czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL/M1. Pozostałe spółki biorące w nim udział to PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakład Mechaniczny Bumar-Mikulczyce, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i spółka Rosomak. Na mocy porozumienia z 18 lutego 2016 kluczową rolę w programie odgrywa również niemiecka spółka Rheinmetall Landsysteme (RLS). Wartość programu to 3,29 mld zł brutto.