Od rozwiązań C4I cyfryzujących pola walki, po wymiar bezpieczeństwa cybernetycznego oraz systemy obrony lądowej i obrony przeciwlotniczej dla sił lądowych. Jednym z kluczowych punktów ekspozycji Leonardo była nowa technologia antydronowa, która może być również wykorzystywana jako radar obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
Paryskie targi Eurosatory dobiegają powoli końca, nadchodzi więc powoli czas na podsumowania, jak w przypadku Leonardo
Grupa Leonardo powróciła na targi Eurosatory w Paryżu, gdzie na swoim stoisku zademonstrowała najnowsze opracowania technologiczne w dziedzinie obronności. Jeśli chodzi o integratorów systemów wielofunkcyjnych i wielodomenowych, Leonardo zaprezentowało kompleksową ofertę, od czujników do pozyskiwania informacji i uzyskiwania świadomości sytuacyjnej, po zarządzanie operacjami przy użyciu szeregu wysoce skutecznych i precyzyjnych efektorów.
Gama czujników obejmuje nowy radar TMMR AESA (Active Electronically Scanned Array), który w połączeniu z elektrooptyczną kamerą NERIO jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku działań antydronowych wymagających szybkiego przemieszczania się. Co więcej, rozwiązanie to może być również wykorzystywane do obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu oraz nadzoru i ochrony platform, pojazdów, granic, wyznaczonych obszarów oraz infrastruktury krytycznej. Leonardo zaprezentowało też stacjonarną i mobilną wersję radaru Kronos, który wyznaczył nowe standardy w zakresie obserwacji i obrony powietrznej, z około 50 systemami będącymi obecnie w służbie na całym świecie, o czym pisaliśmy kilka dni temu: Eurosatory 2022: Premiera wielofunkcyjnego radaru Leonardo TMMR.
Wielofunkcyjny radiolokator TMMR (Tactical Multi-Mission Radar) z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA / Zdjęcia: Leonardo
Zaprezentowany został również szereg wojskowych systemów łączności z rodziny SWave SDR (Software Defined Radio). Należą do nich radiotelefony doręczne – dziesiątki tysięcy sprzedanych na całym świecie – a także radiotelefony przenośne i montowane w pojazdach. Technologie te pozwalają na interoperacyjność sił lądowych, zwłaszcza w połączonych operacjach międzynarodowych, dzięki możliwości korzystania z tej samej programowalnej platformy przeznaczonej do rozmaitych zastosowań w dziedzinie łączności oraz komunikacji, przy założeniu różnych scenariuszy.
Leonardo znajduje się również w czołówce, jeśli chodzi o spełnianie najnowszych wymogów produktów należących do klasy średnich wozów bojowych. W Paryżu firma zaprezentowała zatem najnowsze technologie zainstalowane w i na pojeździe kołowym 8 x 8 Centauro II, z całą gamą gotowych pakietów służących do modernizacji czołgów już będących w wyposażeniu sił zbrojnych, takich jak choćby M60. Przykładem takim może być wieża dla armat dużego kalibru HITFACT MKII zainstalowana na wozie Centauro II.
Na targach przedstawione też zostały systemy stabilizacji i nawigacji dla pojazdów wojskowych firmy GEM, w której Leonardo niedawno nabył 30% udziałów, ponadto rodzina pocisków kierowanych Vulcano, jedna z najbardziej innowacyjnych technologii na świecie oraz laserowy oświetlacz celu Type 163, czyli system, który został przetestowany w warunkach polowych przy wykorzystaniu przeszło 800 egzemplarzy, który został już dostarczony do 27 krajów, w tym wielu państw członkowskich NATO.