W piątek, 6 grudnia 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Królestwa Niderlandów partii zmodernizowanych, naprowadzanych radarem pocisków rakietowego średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-120D-3 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) za maksymalnie 807 mln USD (3,256 mld zł) (Miliardy za radiostacje L3Harris Technologies dla Królestwa Niderlandów).
Amerykański F-16C podczas próbnego strzelania AIM-120D-3 AMRAAM / Zdjęcie: Master Sgt. John McRell, USAF
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Hadze wnioskował o możliwość pozyskania 226 bojowych pocisków AIM-120D-3 AMRAAM oraz 5 sekcji naprowadzania z uwzględnieniem precyzyjnej pozycji podawanej przez moduł kryptograficzny SAASM (Selective Availability Anti-Spoofing Module) lub M-Code oraz pojedynczym pociskiem AIM-120 AMRAAM ITV (Integrated Test Vehicle) do testów w locie.
Ponadto, w pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment): zapasowe sekcji naprowadzania AMRAAM, kontenery transportowe na pociski i sprzęt pomocniczy, moduły szyfrowanej łączności KGV-135A (COMSEC), części zamienne, materiały eksploatacyjne i akcesoria oraz wsparcie napraw i zwrotów, oprogramowanie do uzbrojenia i sprzęt pomocniczy, dostawa i wsparcie niejawnego oprogramowania, niejawne publikacje i dokumentacja techniczna, wsparcie transportowe, badania i ankiety, usługi inżynieryjne, techniczne i logistyczne rządu USA oraz wykonawcy umowy (korporacji RTX) oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Królestwo Niderlandów będzie drugim użytkownikiem eksportowym tej wersji pocisku AMRAAM, po Danii, która 29 października br. otrzymała zgodę na zakup 203 egzemplarzy w pakiecie za maksymalnie 744 mln USD (wówczas 2,982 mld zł). W obu przypadkach pociski będą przenoszone przez samoloty wielozadaniowe F-35A Lightning II. Zainteresowanie zakupem AIM-120D-3 wyrażały już Australia, Kanada i Wielka Brytania.
AIM-120D-3 to najbardziej zaawansowany wariant pocisku rodziny AMRAAM opracowany w ramach programu F3R (Form, Fit, Function Refresh), w ramach którego zmodernizowano karty obwodów w sekcji naprowadzania pocisku i umożliwiono ciągłe usprawnienia oprogramowania. Najnowszy AMRAAM jest w stanie przeciwdziałać zagrożeniom równorzędnym, a jego nieoficjalny zasięg przekroczył 120 km. 10 lipca 2023 zakończono program testów w locie.
AIM-120D-3 AMRAAM / Zdjęcie: RTX
Na ponad 12 tys. wyprodukowanych pocisków rodziny AMRAAM, wystrzelono ok. 5000, w większości w ramach testów oraz ćwiczeń. W działaniach bojowych odnotowano zestrzelenie ponad 13 statków powietrznych. Pociski te są też na uzbrojeniu zestawów obrony powietrznej NASAMS, które są obecnie używane w działaniach bojowych przez Ukrainę.
11 września br. Departament Obrony USA zlecił korporacji RTX produkcję 38. partii pocisków AIM-120C-8 i AIM-120D-3 za 1,196 mld USD (wówczas 4,622 mld zł). Jest to dotychczas największa jednorazowa umowa produkcyjna na te pociski.
Jeśli chodzi o ostatnie zakupy uzbrojenia dla niderlandzkich F-35A, to 6 września br. rząd w Hadze otrzymał zgodę na zakup 246 pocisków rakietowych krótkiego zasięgu AIM-9X Tactical Sidewinder Block II, 29 lipca br. zamówiono 120 pocisków manewrujących o wydłużonym zasięgu AGM-158B/B-2 JASSM-ER, natomiast 24 kwietnia br. otrzymano zgodę na zakup 265 pocisków przeciwradiolokacyjnych o wydłużonym zasięgu AGM-88G AARGM-ER.
Od 1 grudnia br. cztery niderlandzkie F-35A pełnią dyżury bojowe w ramach kolejnej rotacji misji NATO Baltic Air Policing nad państwami bałtyckimi, po ogłoszeniu 26 września br. ich pełnej gotowości operacyjnej (Full Operational Capability, FOC), a od 1 czerwca br. jako nosicieli bomb kierowanych z głowicą termonuklearną B61-12 w ramach programu NATO Nuclear Sharing.
Na dzień dzisiejszy do służby weszło 40 z 52 zamówionych samolotów F-35A (8 stacjonuje w USA w celach szkoleniowych). Jednak 5 września br. w ramach tzw. Defense Memorandum ogłoszono plany dokupienia kolejnych 6 egzemplarzy, co zwiększy łączną liczbę do 58.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.