W dniach 3-5 czerwca br. w WITU odbyła się 10. edycja konferencji Snajper. Podobnie jak w latach ubiegłych uczestniczyło w niej grono ekspertów zajmujących się strzelaniem precyzyjnym i szkoleniem kadr w tym zakresie w polskich służbach mundurowych. Organizatorem imprezy od samego początku jest Stowarzyszenie Ekspertów Bezpieczeństwa RP.
Prelekcja przedstawiciela PCO podczas konferencji Snajper 2025
Intencją organizatorów konferencji jest stworzenie płaszczyzny komunikacji pomiędzy użytkownikami i producentami sprzętu przeznaczonego dla snajperów, ale nie tylko.
W naszej konferencji biorą udział osoby bezpośrednio związane z użytkowaniem wyposażenia dla snajperów i strzelców wyborowych. Co roku zapraszamy do udziału żołnierzy, operatorów i funkcjonariuszy wszelkich służb wykorzystujących broń precyzyjną. Z drugiej strony zapraszamy przedstawicieli producentów broni, amunicji i wyposażenia. Nie są to jednak osoby zajmujące się marketingiem, ale fachowcy zajmujący się wyposażeniem od strony technicznej. Chodzi nam o to aby obie strony mogły wymieniać się doświadczeniami i przekazywać informacje, jakie są potrzeby i co aktualnie jest dostępne na rynku – mówi Michał Pycio, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP.
Konferencja Snajper 2025 w WITU
W konferencji nie biorą udziału decydenci ze służb mundurowych, ale bezpośredni użytkownicy broni precyzyjnej i wyposażenia snajperskiego.
Na miejsce organizowania naszej konferencji wybraliśmy Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia ponieważ jest to organizacja dysponująca odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym. Niejako przy okazji specjaliści z WITU mogą na naszej konferencji zapoznać się z najnowszymi trendami w dziedzinie wyposażenia snajperskiego i broni strzeleckiej. WITU zapewnia nam również neutralny teren, nie należy on ani do producentów sprzętu, ani do użytkowników – mówi Wojciech Goryca, dyrektor ds. strzelectwa i materiałów wybuchowych SEBR
Przez dziesięć lat impreza nieco ewoluowała. Jak mówi Wojciech Goryca, obecnie tematyka jest szersza niż tylko kwestie związane ze snajperami, pojawiają się także inne elementy, jednak ogólny charakter tematyki pozostaje w kręgu zainteresowania wojska i służb mundurowych. Niezmienna pozostaje jednak unikatowa formuła konferencji Snajper – połączenie dni konferencyjnych – podczas których uczestnicy mogą się zapoznać z konstrukcją i charakterystykami wyrobu, który nazajutrz mogą przetestować strzelaniem w dniu poligonowym.
W sali konferencyjnej znalazło się także miejsce na niewielką ekspozycje oferty wyposażenia dla snajperów oferowanych przez kilku dostawców
Tegoroczna edycja konferencji odbywała się przez trzy dni. Pierwszy dzień poświęcony był w całości na prezentacje i dyskusje na sali konferencyjnej. Dzień drugi to praktyczne warsztaty na strzelnicy WITU. Przez cały dzień uczestnicy mogli samodzielnie przekonać się o skuteczności i jakości działania produktów prezentowanych podczas prelekcji. Była więc okazja do własnej oceny wad i zalet proponowanych rozwiązań. Trzeci dzień był podzielony na dwa bloki. Do wczesnego popołudnia odbywały się prelekcje i prezentacje. Wieczorem zaś zaplanowano po raz pierwszy strzelania nocne. Była więc sposobność do sprawdzenia w realnych warunkach skuteczności urządzeń wspomagających nocna obserwację. Jak podkreślają organizatorzy, nocne strzelania podczas konferencji odbywały się po raz pierwszy.
Warsztaty praktyczne na strzelnicy WITU podczas konferencji Snajper 2025
Prelekcje i prezentacje prowadzone na konferencji Snajper 2025 podzielić można na dwa rodzaje. Jeden to oferta producentów broni, amunicji i wyposażenia snajperskiego. W ramach prezentacji oferty firmy Hubertus Pro Hunting przedstawiono ofertę amunicji wojskowej produkowanej przez firmę Hornady. Amerykański producent, którego Hubertus Pro Hunting jest przedstawicielem w Polsce, zwracał szczególną uwagę na nową amunicje 6 mm ARC (Advanced Rifle Cartrige), która oferuje lepsze parametry penetracji niż np. amunicja 6,5 Creedmor o większej masie pocisku i przy mniejszych wymiarach naboju.
W ramach oferty Hubertusa Pro Hunting zaprezentowano także kalkulator balistyczny APEXO opracowany z myślą o użytkownikach broni precyzyjnej w służbach mundurowych. Kalkulator stanowiący aplikację na smartfona pozwala precyzyjnie uwzględnić wpływ karabinu na własności balistyczne amunicji.
Zestaw karabinów wraz z wyposażeniem oferowany przez spółkę Mildat
Kolejnym partnerem Hubertusa Pro Hunting była norweska firma Parallax Combat Training Solutions oferująca szkolenia dla wojskowych snajperów. Firma jest kontynuacją programu SSUE (Sniper Small Unit Exchange) opracowanego dla armii norweskiej, powstałego w 2012, który stał się bardzo popularny wśród snajperów w państwach NATO. Ze względu na zainteresowanie sił zbrojnych państw NATO zakres szkolenia został rozszerzono poza szkolenia snajperskie.
Firma Incorsa zaprezentowała m.in. system produkowanych w Finlandii tłumików ASE UTRA, w tym serii DUAL i SERIE S dla różnych rodzajów broni, w tym karabinów snajperskich, ale nie tylko.
AR-15 wyposażony w zestaw systemu Smartshooter do zwalczania dronów
Najciekawszym elementem prezentacji oferty Incorsy była jednak część poświęcona amunicji Lapua. Zaprezentowano amunicję przeciwpancerną AP oraz przeciwpancerną zapalającą AP zaprojektowaną do precyzyjnego niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, a także siły żywej za osłonami balistycznymi i szybami pancernymi. Pociski wyposażone są w rdzeń z węglika wolframu. Amunicja AP występuje w kalibrach 6,5 Creedmoor, .308 Winchester orz .338 Lapua Magnum Do tej samej rodziny zaliczają się również prezentowane na konferencji Snajper 2025 pociski typu API, czyli amunicja przeciwpancerna zapalająca opracowana do niszczenia i zapalania lekko opancerzonych pojazdów, cystern i innego sprzętu wojskowego. Jest ona dostępna jedynie w kalibrze .338 Lapua Magnum.
Innym ciekawym rodzajem amunicji Lapua oferowanym przez Incorsę jest amunicja Naturalis. Choć pierwotnie została opracowana dla myśliwych, w próbach okazało się, że ma ona własności interesująca dla snajperów wojskowych i służb mundurowych. Amunicja ta ma bardzo dobra penetrację szyb ze szkła klejonego stosowanych m.in. w przemyśle samochodowym. Pociski nie grzybkują przy przejściu przez szybę. Dzięki temu, że grzybkują dopiero po uderzeniu w obiekt za szybą, maja bardzo dużą siłę obalająca. Pociski Naturalis po trafieniu w cel zachowują prawie 100% swojej masy.
Ekspozycja optyki i systemów noktowizyjnych oferowanych przez Delta Optical
Warto zaznaczyć, że z własnościami opisanej powyżej amunicji Hornady i Lapua można było zapoznać się podczas warsztatów praktycznych drugiego i trzeciego dnia konferencji.
Oczywiście firm prezentujących swoje rozwiązania wystawiających się podczas konferencji i przedstawiających je podczas warsztatów praktycznych na strzelnicy było więcej. Z ciekawszych propozycji, choć dotyczących raczej systemów przeciwdronowych, a nie snajperskich, była możliwość zapoznania się z systemem Smartshooter oferowanym w Polsce przez firmę Mildat (SMASH AD od spółki Smart Shooter przeciw dronom)
Z kolei firma Works 11 zaprezentowała karabin snajperski Dillon TAC 501 kal. .50BMG (12,7×99 mm NATO). Karabin prezentowany na strzelnicy w ramach prezentacji praktycznych, budził duże zainteresowanie uczestników konferencji.
Karabin snajperski Dillon TAC 501 kal. .50BMG (12,7×99 mm NATO) prezentowany przez Works 11
Zdjęcia: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Oprócz prezentacji producentów, na konferencji Snajper 2025 nie mogło zabraknąć wystąpień bardziej praktycznych. Były więc omawiane doświadczenia snajperów z wojny na Ukrainie, odnośnie warunków na froncie i zmian jakie ta wojna przyniosła w funkcjonowaniu snajperów na polu walki, zwłaszcza w kontekście wykorzystania dronów. Z wystąpień dotyczących doświadczeń ukraińskich, ale także doświadczonych instruktorów szkolących snajperów wynikało jednoznacznie, że bardzo istotnym elementem są umiejętności strzeleckie i zdolność do wykorzystania możliwości jakie daje posiadana przez strzelca broń.
Na zakończenie części konferencyjnej wystąpił prof. dr hab. Jerzy Ejsmont z prezentacją dotyczącą balistyki końcowej i zdolności penetracji różnych typów amunicji.