W piątek, 2 sierpnia 2024, Polska Agencja Kosmiczna POLSA poinformowała, że polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (European Space Agency) dr Sławosz Uznański rozpoczyna praktyczne szkolenie przygotowujące do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS (International Space Station).
Zdjęcie: Polska Agencja Kosmiczna POLSA
Praktyczna część szkolenia rozpocznie się w poniedziałek, 5 sierpnia br. Misja Axiom-4 (Ax-4) na ISS planowana jest na 2025 rok.
W pierwszym etapie szkolenie odbywać się będzie w zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych ośrodkach Axiom Space, NASA i SpaceX. Poza Polakiem w skład załogi misji AX-4 wejdą przedstawiciele Węgier i Indii.
Skład misji Ax-4:
- Peggy Whitson (USA) – dowódca misji;
- Sławosz Uznański (Polska/ESA) – specjalista misji;
- Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji;
- Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji.
Będzie się działo! 🚀🧑🏻🚀
W ten weekend 👉🏻 przeprowadzam się do Houston 🇺🇸 W poniedziałek zaczynam szkolenie w @Axiom_Space, a następnie w @SpaceX i @NASA 💪🏻🧑🏻🚀🇵🇱 Polska misja na 🛰️ Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się w 2025 roku i będzie się skupiać na testach polskich… pic.twitter.com/BS47jpoOEI
— Slawosz Uznanski (@astro_slawosz) August 2, 2024
Członkowie załogi muszą otrzymać jeszcze zatwierdzenie międzynarodowego komitetu odpowiedzialnego za Międzynarodową Stację Kosmiczną – Multilateral Crew Operations Panel (MCOP), w którego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich pięciu międzynarodowych partnerów ISS: NASA, ESA, Roskosmos, JAXA i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.
Start misji planowany jest na przyszły rok z należącego do NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Lot na ISS zostanie zrealizowany rakietą Falcon 9 spółki SpaceX, która wyniesie na orbitę kapsułę załogową Dragon. W ramach misji, astronauci spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około 14 dni.
Ax-4 będzie kolejną komercyjną załogową misją Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to wynik podpisanej pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA umowy na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologicznej na ISS. Po stronie Polski w przygotowanie misji jest również zaangażowana Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), jako agencja wykonawcza MRiT.
Program misji będzie przede wszystkim skupiony wokół eksperymentów opracowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego, pod kierunkiem ESA. Wstępna lista 18 eksperymentów została zatwierdzona 30 października 2023.
Polski lot na ISS został oficjalnie ogłoszony 9 sierpnia 2023.
Wcześniej, bo 23 listopada 2022, podczas ostatniego dnia posiedzenia Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (European Space Agency) na szczeblu ministrów wybrano polskiego naukowca dr. Sławosza Uznańskiego jako rezerwowego astronautę ESA.
28 czerwca 2023, Centrum GovTech, czyli międzyresortowy zespół w Kancelarii Premiera RP do spraw innowacji i cyfryzacji, informowało w mediach społecznościowych, że dr Uznański, jako drugi Polak w historii poleci w kosmos, ale później informacja ta została zdementowana i podkreślono, że negocjacje z ESA nadal trwają.
Jednak 27 lipca 2023 podczas obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych pojawiła się opinia dotycząca przeznaczenia rezerwy budżetowej na lot Polaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ministerstwo Gospodarki ma łącznie przeznaczyć 292,5 mln zł na misję technologiczno-naukową ESA z udziałem polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
PL astronauta projektowy @esa👨🏻🚀@astro_slawosz rozpoczyna praktyczne szkolenie przygotowujące do polskiej misji na @ISS_Research✨
To wynik umowy podpisanej przez @MRiTGOVPL a @esa na przeprowadzenie polskiej misji technologicznej na ISS🚀
info👉 https://t.co/6y2dbEOk2O
fot. ESA pic.twitter.com/eT9xudSp5X— Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) August 2, 2024
Astronaut training all over the world 👨🚀🌐
After a busy few months at @esa’s astronaut centre in Germany, @astro_slawosz is leaving for Houston tomorrow to start his training with @Axiom_Space ahead of his mission to space 🚀.Sławosz will also train at @NASA and @SpaceX in the… pic.twitter.com/sVuvPlGvZS
— Human Spaceflight (@esaspaceflight) August 2, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.