16 lipca szwajcarska spółka Pilatus Aircraft poinformowała, że francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia DGA (Direction Générale de l’Armement) podpisała umowę z F-AIR 21 (Cognac Formation Aero SAS France) na dostawę francuskim wojskom lotniczym i kosmicznym (Armée de l’Air et de l’Espace) kolejnych dziewięciu egzemplarzy turbośmigłowych samolotów szkolnych PC-21. Samoloty wyprodukuje szwajcarskie przedsiębiorstwo (Francja zamawia kolejne H225M Caracal i VSR700, Dodatkowe Rafale dla Francji).
Szwajcarska spółka Pilatus Aircraft wyprodukuje dla francuskich wojsk lotniczym i kosmicznych kolejne dziewięć egzemplarzy turbośmigłowych samolotów szkolnych PC-21 / Zdjęcie: Pilatus Aircraft
Markus Bucher, dyrektor wykonawczy spółki Pilatus Aircaft, powiedział:
Francuska ocena PC-21 jest wysoce profesjonalna, co po raz kolejny udowadnia nam, że oferujemy najlepszy na świecie system szkoleniowy na tym rynku. Cieszę się, że wojska lotnicze i kosmiczne zdecydowały się na kolejne PC-21.
Wraz z nowym zamówieniem, flota francuskich PC-21 wzrośnie do 26 egzemplarzy. Pierwsze 17 z nich zamówiono w styczniu 2017, dostawy rozpoczęto rok później, a ostatni egzemplarz dostarczono w sierpniu 2019. Zamówiono wówczas także dwa symulatory misji i trzy symulatory procedur (Indie zamówiły ponad setkę HTT-40).
PC-21 zastąpiły w służbie w zadaniach szkolnych samoloty tłokowe Socata TB 30 Epsilon i odrzutowe Dassault/Dornier Alpha Jet. Stacjonują w bazie lotniczej BA709 Commandant Ménard w Cognac-Châteaubernard w departamencie Charente, w regionie Nowa Akwitania. Znajduje się tam szkoła pilotażu Général Pierre Jarry, która szkoli co roku 30 pilotów i 10 nawigatorów/operatorów uzbrojenia wojsk lotniczych, 10 pilotów lotnictwa marynarki wojennej (Aviation navale) oraz 10 instruktorów szkolenia symulatorowego. Pierwsi lotnicy zakończyli szkolenia na PC-21 w 2020 (Grob G 120TP dla Szwecji).
Nowo zamówione samoloty tego typu trafią do odbiorcy w 2023. Oprócz Szwajcarii i Hiszpanii, Francja jest trzecim państwem europejskim który wprowadził te samoloty do systemu szkoleniowego pilotów wojskowych. Ponad 230 egzemplarzy znajduje się na wyposażeniu wojsk lotniczych dziewięciu państw z całego świata (także Australii, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Kataru, Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Ponadto, dwa egzemplarze używa brytyjska spółka QinetiQ w Empire Test Pilots’ School w Boscombe Down (Hiszpania wybrała PC-21).
Opis
Pilatus PC-21 jest napędzany pojedynczym silnikiem turbośmigłowym Pratt & Whitney Canada PT6A-68B o mocy 1600 KM. Pozwala on rozwinąć prędkość maksymalną 685 km/h i zasięg 1333 km. Dwuosobowy samolot z kabiną w układzie tandemowym ma 11,233 m długości, 9,108 m rozpiętości skrzydeł i 3,74 m wysokości. Masa własna wynosi 2270 kg, a maksymalna masa startowa to 4250 kg. Samolot może zostać przystosowany do przenoszenia uzbrojenia powietrze-ziemia o masie 1150 kg na czterech węzłach podskrzydłowych i jednym podkadłubowym.