W piątek, 13 września 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Japonii dziewięciu samolotów transportowo-tankujących Boeing KC-46A Pegasus za maksymalnie 4,1 mld USD (15,85 mld zł).
Pierwszy z dwóch dotychczas zakupionych przez Japonię samolotów KC-46A Pegasus / Zdjęcie: Boeing
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Tokio wnioskował o możliwość pozyskania 9 samolotów KC-46A, 18 silników turbowentylatorowych dwuprzepływowych PW4062, 16 zestawów systemu ostrzegania o opromieniowaniu wiązką radarową AN/ALR-69A oraz 33 zestawów systemu ochrony przed opromieniowaniem wiązką podczerwieni AN/AAQ-24 LAIRCM z podsystemami laserowego śledzenia Guardian i 18 procesorami przetwarzania danych, układy identyfikacji swój-obcy KIV-77, terminalami szyfrowanej łączności głosowej KY-100, moduły kryptograficzne AN/PYQ-10 SKL, transpondery identyfikacji swój-obcy (IFF) AN/APX-119, sprzęt łączności, biblioteki danych identyfikacyjnych CPINS (Computer Program Identification Numbers), wsparcie i sprzęt do integracji i testów, komponenty, części i akcesoria do samolotów, wsparcie i sprzęt pomocniczy, części zamienne, materiały eksploatacyjne i akcesoria oraz wsparcie w zakresie napraw i zwrotów, pomoce szkoleniowe, urządzenia i części zamienne; drobne modyfikacje i wsparcie w zakresie eksploatacji, instrumenty i sprzęt laboratoryjny, dostawy i wsparcie oprogramowania niejawnego i jawnego, wsparcie w zakresie obiektów i infrastruktury, publikacje jawne i dokumentacja techniczna, szkolenie personelu i sprzęt szkoleniowy, paliwo lotnicze, wsparcie w zakresie transportu lotniczego, gwarancje, badania i ankiety, usługi inżynieryjne, techniczne i wsparcia logistycznego świadczone przez rząd Stanów Zjednoczonych oraz wykonawców umowy (Boeing, Pratt & Whitney Military Engines, korporacja RTX i Northrop Grumman), a także inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Analiza
Powietrzne Siły Samoobrony Japonii (Kōkū Jieitai) są użytkownikiem czterech starszych samolotów tankujących Boeing KC-767J, które dostarczono w latach 2008-2010. Stacjonują one w bazie lotniczej Komaki w prefekturze Aichi, leżącej w pobliżu Nagoja, na zachód od Tokio. Są zgrupowane w 404. Eskadrze Tankowania Powietrznego, utworzonej w 2009.
W październiku 2015 ogłoszono plan zakupu trzech samolotów transportowo-tankujących KC-46A Pegasus, a umowę planowano podpisać w 2016. Ostatecznie jednak w grudniu 2017 podpisano umowę na jeden samolot z opcją na drugi za 279 mln USD (opcję wykonano w grudniu 2018). 9 lutego 2021 oblatano pierwszy z nich – został dostarczony w listopadzie tego samego roku. W międzyczasie, zamówiono trzeci i czwarty KC-46A (w październiku 2020) oraz piąty i szósty (w grudniu 2022). Teraz, jeśli umowa zostanie podpisana wykorzystując pełną pulę, flota japońskich Pegasusów wzrośnie do 15 egzemplarzy.
Jak dotąd, poza Japonią, na zakup Pegasusów zdecydował się Izrael: zamówiono 4 samoloty z opcją na 4 kolejne. Ostatnio, z planu zakupu 6 KC-46A zrezygnowały Włochy. Wcześniej samolotami były zainteresowane Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malezja i Indonezja. Jest też promowany obecnie w Indiach, a w poprzednich latach oferowano go Polsce, Kanadzie i Korei Południowej.
Największym użytkownikiem pozostają oczywiście amerykańskie wojska lotnicze (US Air Force, USAF), które dysponują 84 samolotami, aa 99 jest zamówionych (łącznie 183).