W środę, 5 lutego 2025, Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) opublikował informacje z podpisania pięciu umów z rodzimymi spółkami KNDS Deutschland, Rheinmetall AG i Hensoldt Optronics na prace rozwojowe związane z nowym napędem, amunicją i systemem wykrywania zagrożeń dla czołgów Leopard 2.
Leopard 2A8 / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Pierwsza umowa zawarta z KNDS Deutschland (część niemiecko-francuskiej spółki joint venture KNDS) dotyczy opracowania nowego power-packa o kryptonimie Olymp. Zastąpi obecnie wykorzystywany, który składa się z z chłodzonego cieczą silnika wysokoprężnego V12 z podwójnym turbodoładowaniem MTU Friedrichshafen MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM (1103 kW) i przekładni hydrokinetycznej RENK HSWL 354 z czterema przełożeniami do przodu (KNDS nabywa akcje Grupy RENK).
Negocjacje były prowadzone z wybranym wykonawcą bez uprzedniej publikacji informacji, a jedynym kryterium była cena (100%). Umowa obowiązuje od 29 grudnia 2024 do 15 listopada 2027.
Power-pack ma składać się z silnika spalinowego, skrzyni biegów manualnej/układu kierowniczego, układu chłodzenia, systemu filtracji spalin i układu wydechowego oraz interfejsów mechanicznych mocowań silnika z podwoziem, kół zębatych bocznych, połączeń z układem sterowania i wtryskiem paliwa oraz pokrywą komory silnika.
W ramach badań mających na celu zwiększenie sprawności układu napędowego ma zostać opracowany silnik alternatywny (spalinowy). Należy wykorzystać możliwie jak najwięcej komponentów istniejącego systemu (identycznych części). Testowanie poszczególnych podzespołów, aż do testu demonstracyjnego, będzie przeprowadzane w dostarczonym pojeździe.
Co ciekawe, według doniesień niemieckich mediów, głównym poddostawcą KNDS ma być szwajcarski Liebherr, a nie MTU, co jest zaskoczeniem. Według wcześniejszych informacji, w najnowszym opracowywanym wariancie czołgu, Leopard 2A8, miałby znaleźć się silnik wysokoprężny o mocy 1600 KM (1177 kW) z hydropneumatycznym układem przeniesienia mocy od RENK.
Trzy kolejne umowy zawarte z Rheinmetall Waffe Munition (część grupy Rheinmetall AG) dotyczą opracowania amunicji do nowej 130-mm czołgowej armaty gładkolufowej Rh-130 o długości L52. Są to:
- nabój kwalifikacyjny DM13 do kwalifikacji armaty;
- nabój wielozadaniowy DM11 z programowalnym pociskiem odłamkowo-burzącym;
- nabój przeciwpancerny podkalibrowy z odrzucanym sabotem DM23.
Warto zauważyć, że naboje mają identyczne oznaczenia jak ich odpowiedniki kal. 120 mm., co oznacza, że mogą być ich rozwinięciami.
Umowy obejmują niezbędny (dalszy) rozwój technologii i materiałów, a także konstrukcję i testowanie amunicji. Podobnież negocjacje były prowadzone z wybranym wykonawcą bez uprzedniej publikacji informacji, a jedynym kryterium była cena (100%). Umowy obowiązują od 28 listopada 2024 do 15 listopada 2026.
Piąta umowa zawarta z Hensoldt Optronics (część grupy Hensoldt) dotyczy opracowania automatycznego system wykrywania zagrożeń wokół czołgu, czyli aktywnego system ochrony pojazdów soft-kill. Hensoldt opracowała rozwiązanie typu MUSS (Multifunktionales Selbstschutz-System), które wykrywa wiązki laserowe, światło podczerwone i huk wystrzałów. Na targach Eurosatory 2024 zaprezentowano poprawioną wersję 2.0 o mniejszej masie i rozmiarze, przy jednoczesnym zwiększeniu parametrów.
Tak jak wcześniej, negocjacje były prowadzone z wybranym wykonawcą bez uprzedniej publikacji informacji, a jedynym kryterium była cena (100%). Umowa obowiązuje od 28 listopada 2024 do 20 października 2026.
Warto dodać, że Niemcy planują wdrożenie pomostowego Leoparda 2AX, pomiędzy najnowszymi zamawianymi Leopardami 2A8, a czołgiem nowej generacji MGCS (Main Ground Combat System). Jedną z potencjalnych ofert lub raczej wyjściem do oferty może być demonstrator technologii Leopard 2A-RC 3.0, zaprezentowany przez KNDS Deutschland podczas Eurosatory 2024.