W poniedziałek, 2 grudnia 2024, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przedstawiono „Ignis” („ogień”) – oficjalną nazwę polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS (International Space Station), w ramach której dr Sławosz Uznański zostanie drugim w historii Polakiem, który poleci w kosmos.
Zdjęcia: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Często nie doceniamy wpływu kosmicznych technologii na nasze życie. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie będzie wielkim skokiem w życiu każdego z nas. Będzie to też wielki krok dla polskiej gospodarki – podkreślił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną z udziałem polskiego astronauty – dr Sławosza Uznańskiego, będzie nosić nazwę „IGNIS”, czyli po łacinie “ogień”. To też symbol kreatywności, energii i pasji. Polska misja to przedsięwzięcie technologiczno-naukowe, które przyniesie korzyści nie tylko dla naszego kraju, ale także dla międzynarodowej społeczności. Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. Warto wspomnieć choćby o badaniach mikrobiomu ludzkiego, testach nowych materiałów czy projektach z zakresu sztucznej inteligencji. Jest to wielka szansa dla polskiego sektora kosmicznego na budowanie unikalnych kompetencji i przyspieszenie komercjalizacji technologii kosmicznych – podkreślił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk na konferencji, podczas której ogłoszono nazwę i symbol polskiej misji załogowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Świętujemy pierwszą polską misję technologiczno-naukową na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest ona najlepszym przykładem dynamicznego rozwoju Polski w zakresie technologii kosmicznych oraz jej rosnącej roli jako zaufanego partnera ESA. Ta misja to przykład międzynarodowej współpracy i zaangażowania ESA w rozwój zaawansowanych technologii poprzez komercyjny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Razem przygotowujemy się na przyszłość poza niską orbitą okołoziemską, podkreślając możliwości Polski i moc naszych wspólnych ambicji. Pragnę wyrazić wdzięczność Ministerstwu Rozwoju i Technologii za zaufanie okazane ESA – zaznacza dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher.
Misja Ax-4
Polska misja będzie częścią misji Ax-4, w której udział weźmie dr Sławosz Uznański, wybrany – po trwającym rok procesie selekcji – do rezerwy astronautów ESA w listopadzie 2022 r. Pokonał ponad 22 tys. konkurentów. Od 1 września 2023 r. jest astronautą projektowym ESA.
AX-4 będzie drugą komercyjną misją załogową z udziałem astronauty projektowego ESA. Misja jest finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt jest realizowany we współpracy z ESA. W trakcie trwania misji dr Uznański przeprowadzi kilkanaście eksperymentów technologiczno-naukowych zaproponowanych przez polskie firmy i instytucje.
Astronauta projektowy ESA będzie pełnił funkcję specjalisty misji pod dowództwem Peggy Whitson – dyrektor ds. lotów załogowych w Axiom Space i byłej astronautki NASA. Dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie, a pierwszym, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W skład załogi wchodzą również pilot Shubhanshu Shukla z Indii oraz specjalista misji Tibor Kapu z Węgier.
W oczekiwaniu na ostateczne zatwierdzenie misji przez międzynarodowy komitet, który jest odpowiedzialny za Międzynarodową Stację Kosmiczną – Multilateral Crew Operations Panel (MCOP), załoga Ax-4 przechodzi wymagające szkolenie w ośrodkach na całym świecie. Szkolenia odbywają się w centrum szkolenia astronautów European Astronaut Centre ESA w Niemczech, jak również w ośrodkach obsługiwanych przez Axiom Space, NASA i SpaceX w Stanach Zjednoczonych oraz JAXA w Japonii. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną załogę wyniesie rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon od SpaceX.
Eksperymenty naukowe podczas misji „Ignis”
Podczas 14-dniowej misji, załoga będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji, dotyczące m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Zaangażuje się również w działania edukacyjne.
Misja „Ignis” to przełomowe wydarzenie nie tylko dla naszego sektora kosmicznego. Trzynaście polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów – otworzy nowe możliwości dla polskich badań, a w dłuższej perspektywie zwiększy konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Polski astronauta projektowy ESA dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie i tym samym najlepszym ambasadorem polskiej nauki i przemysłu, a także inspiracją dla następnych pokoleń – mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Nazwanie misji „Ignis” symbolizuje iskrę innowacji i ambitny wkład Polski w eksplorację kosmosu. Partnerstwo między ESA, Polską i Axiom Space stanowi znaczący kamień milowy dla komercyjnych lotów kosmicznych, umożliwiając drugą misję z astronautą projektowym ESA i podkreślając gotowość Europy do zaawansowanej eksploracji kosmosu, wzmacniając jej rolę w kształtowaniu przyszłości technologii kosmicznej – mówi Daniel Neuenschwander, dyrektor Dyrektoriatu Human and Robotic Exploration ESA.
Patch misji „Ignis”
Patche są integralną częścią każdej misji, a astronauci noszą je podczas lotu, co jest tradycją zapoczątkowaną sześć dekad temu. Emblematy te zazwyczaj odzwierciedlają osobowość astronauty, cele misji i kreatywność samego artysty. Ignis w języku łacińskim oznacza „ogień” właśnie taką nazwę przyjęła misja.
Centralnym motywem patch’a misji jest biało-czerwony orzeł nawiązujący do polskiego godła i barw narodowych. Rozpostarte skrzydła orła tworzą kontury Tatr, a bardziej precyzyjnie – Orlej Perci. Natomiast kształt orlego ogona przypomina płomień. W nazwie misji – „Ignis” – druga litera „i” przyjmuje formę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powyżej gwiazdy układają się w konstelację Tarcza Sobieskiego. Jest to hołd zarówno dla polskiej tradycji, jak i dla wielkiego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza (1611–1687). Srebrna linia w górnej części patch’a symbolizuje horyzont – świt nowej ery w eksploracji kosmosu.
Przypomnijmy, że 2 sierpnia br. Polska Agencja Kosmiczna POLSA informowała, że dr Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do polskiej misji na ISS. Wstępna lista 18 eksperymentów została zatwierdzona 30 października 2023, a polski lot na ISS został oficjalnie ogłoszony 9 sierpnia 2023.
Wszystko zaczęło się 23 listopada 2022, gdy podczas ostatniego dnia posiedzenia Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej na szczeblu ministrów wybrano dr. Uznańskiego jako rezerwowego astronautę ESA. Co ciekawe, 28 czerwca 2023, Centrum GovTech, czyli międzyresortowy zespół w Kancelarii Premiera RP do spraw innowacji i cyfryzacji, informowało w mediach społecznościowych, że dr Uznański, jako drugi Polak w historii poleci w kosmos, ale później informacja ta została zdementowana i podkreślono, że negocjacje z ESA nadal trwają.
Jednak 27 lipca 2023 podczas obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych pojawiła się opinia dotycząca przeznaczenia rezerwy budżetowej na lot Polaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ministerstwo Gospodarki ma łącznie przeznaczyć 292,5 mln zł na misję technologiczno-naukową ESA z udziałem polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
https://twitter.com/astro_slawosz/status/1863563043730493477
https://twitter.com/KrzysztofPaszyk/status/1863538127224107435
https://twitter.com/AschbacherJosef/status/1863562509380116899
https://twitter.com/MRiTGOVPL/status/1863546520873709854