9 sierpnia turecki Podsekretariat ds. Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Müsteşarlığı, SSM) udzielił zamówienia koncernowi ASELSAN na opracowanie i dostawę czterech samolotów walki radioelektronicznej dalekiego zasięgu HAVA SOJ, z przeznaczeniem dla wojsk lotniczych (Türk Hava Kuvvetleri).
System walki radioelektronicznej HAVA SOJ ma zostać zabudowany na pokładzie samolotu Bombardier Challenger CL-605 / Grafika: ASELSAN
Dostawy dla Türk Hava Kuvvetlerizostaną zrealizowane w latach 2023-2027. Zgodnie z opublikowaną grafiką, system walki radioelektronicznej ma zostać zabudowany na samolocie Bombardier Challenger CL-605. Najważniejszym zadaniem HAVA SOJ będzie rozpoznawanie źródeł promieniowania elektromagnetycznego i ich zakłócanie na potrzeby działań wojsk własnych. Dlatego samolot zostanie wyposażony m.in. w stację radiolokacyjną z anteną fazowaną, wykorzystującą technologie półprzewodnikowe (Saab GlobalEye oblatany, 2018-03-15).
HAVA SOJ ma być rozwinięciem lądowego systemu walki radioelektronicznej KORAL, złożonego z dwóch komponentów: ESM (po lewej) i EW (po prawej) / Zdjęcie: ASELSAN
Całe wyposażenie, w tym systemy łączności, elektroniczne środki wsparcia (ESM) i urządzenia walki radioelektronicznej (EW), ma zostać opracowane przez lokalny przemysł, a podwykonawcą będzie koncern TAI (spółka-córka TUSAŞ zajmie się modyfikacją płatowców). Choć SSM nie opublikowało żadnych szczegółów dotyczących samego płatowca, to nieoficjalnie rozmowy z kanadyjskim Bombardierem trwają od 2013
Analiza
HAVA SOJ ma być rozwinięciem (i zapewne miniaturyzacją) lądowego systemu walki radioelektronicznej KARA SOJ, który otrzymał oznaczenie KORAL. System o zasięgu 150 km, złożony z dwóch elementów: ESM i EW, został posadowiony na podwoziach kołowych 8×8 Rheinmetall MAN Military Vehicles (Więcej ciężarówek dla Australii, 2018-07-26).
System przetwarza sygnały radiowe, automatycznie identyfikując zagrożenia, w tym wykonuje pomiary interwałów pomiędzy impulsami, szerokości impulsów i kierunku ich nadawania. KORAL wykorzystuje technologię DRFM (Digital Radio Frequency Memory), która pozwala na dostosowanie charakteru prowadzonych zakłóceń do emitowanych sygnałów radiowych przez jednostki przeciwnika na lądzie, morzu i w powietrzu.
Pierwsze zestawy KORAL zostały przekazane wojskom lotniczym w lutym 2016. W styczniu 2018 pojawiły się doniesienia o rozmieszczeniu zestawów na granicy syryjskiej, na północ od miasta Afrin, w związku z rozszerzeniem Operacji Tarcza Eufratu.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.