W poniedziałek, 7 kwietnia 2025, Hanwha Aerospace i wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Huta Stalowa Wola (HSW) podpisały umowę o wartości około 280 mln USD (1,095 mld zł) na dostawy komponentów podwozi do 155-mm haubic samobieżnych AHS Krab.
Umowę podpisali prezes i dyrektor generalny Hanwha Aerospace Jaeil Son, prezes zarządu HSW Wojciech Kędziera, członek zarządu i dyrektor finansowa HSW Barbara Cena. W uroczystości uczestniczyli również p.o. prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Bąk, Szef Grupy Biznesowej Systemów Lądowych Hanwha Aerospace Dongyeon Kim oraz prezes i dyrektor generalny Hanwha Aerospace Europe Billy Boohwan Lee (Kolejny etap robotyzacji Huty Stalowa Wola ze wsparciem środków z KPO).
To już dziesiąty kontrakt w ramach partnerstwa rozwijanego od 2014 roku – współpracy, która łączy doświadczenia polskiego i południowokoreańskiego przemysłu obronnego. W ramach najnowszego zamówienia Hanwha Aerospace dostarczy w latach 2026–2028 kluczowe komponenty, w tym zespoły napędowe (power-packi), do systemu artyleryjskiego Krab, który eksploatowany jest przez Siły Zbrojne RP (Umowa na kilkaset wozów towarzyszących do haubic samobieżnych K9 Thunder).
Armatohaubice Krab to nie tylko wizytówka Huty Stalowa Wola i dobry produkt eksportowy, ale także symbol nowoczesności polskiej artylerii. Dzisiejsza umowa pozwoli na terminowe, podobnie jak poprzednie, zrealizowanie dostaw dywizjonowych modułów ogniowych do Wojska Polskiego. To także potwierdzenie dobrych, budowanych od dekady, relacji HSW i jej południowokoreańskiego partnera – podkreślił uczestniczący w wydarzeniu p.o. prezes zarządu PGZ Arkadiusz Bąk.
AHS Krab jest dostarczana przez HSW do Sił Zbrojnych na podstawie umowy z dnia 14 grudnia 2016. Pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy Regina trafił na wyposażenie polskich artylerzystów w 2017. Obecnie HSW realizuje dostawy do SZ RP na podstawie trzech odrębnych umów: z 2016, 2022 oraz 2024. W grudniu 2024 r. HSW dostarczyła również trzy dywizjony sh KRAB dla sił zbrojnych Ukrainy.
Najnowsza umowa ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia, z 23 grudnia 2024, ma wartość ok. 9 mld zł i obejmuje na dostawy kolejnych DMO Regina z uwzględnieniem dostaw 96 zmodernizowanych haubic samobieżnych Krab w latach 2027-2029 (Umowa wykonawcza na 96 AHS Krab).
AHS Krab jest napędzana power-packiem złożonym m.in. z czterosuwowego, chłodzonego cieczą, turbodoładowanego silnika wysokoprężnego MTU typu MT 881 Ka-500 o pojemności skokowej 18,2 l, generującym 1000 KM przy 2700 obr./min oraz zapewniającym maksymalny moment obrotowy 2235 Nm przy 2000 obr./min. Silnik jest produkowany przez STX Engine na licencji niemieckiej spółki MTU Friedrichshafen (obecnie część Rolls-Royce Power Systems).
Z silnikiem sprzężona jest przekładnia hydrokinetyczna Allison X1100-5A3 z czterema przełożeniami do jazdy w przód i dwoma do jazdy w tył oraz integralnym hydrostatycznym mechanizmem skrętu i tarczowym układem hamulcowym. Produkowana jest na licencji amerykańskiej przez SNT Dynamics.
Ponadto, AHS Krab otrzymała spolonizowane podwozie PK9, pochodzące z haubicy K9 Thunder.
Galeria zdjęć:
Hanwha Aerospace i Huta Stalowa Wola S.A. podpisały dziś w Hucie umowę na dostawy komponentów podwozi do haubic samobieżnych #Krab.
To już dziesiąty kontrakt w ramach partnerstwa rozwijanego od 2014 roku – współpracy, która łączy doświadczenia polskiego i południowokoreańskiego… pic.twitter.com/Tmydbjz7iv
— Hanwha Aerospace Europe (@HanwhaEurope) April 7, 2025