Organizowane w latach ubiegłych śniadania prasowe Grupy WB były cennym źródłem informacji o poczynaniach największego prywatnego podmiotu zajmującą się produkcją sprzętu wojskowego w Polsce. W tym roku, jak zauważa dyrektor ds. komunikacji Grupy WB Remigiusz Wilk, ze względu na znaczne obciążenie kierownictwa spółki innymi zadaniami, konieczne było ograniczenie ich liczby. Spotkanie, które odbyło się 12 grudnia br. zrekompensowało z nawiązką ograniczenia w regularnej komunikacji z mediami branżowymi.
Kolejne dostawy FlyEye'a
Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB, rozpoczął prezentację od platform bezzałogowych produkowanych przez Grupę. Przypomniał, że w marcu br. wyprodukowano 1000. egzemplarz bezzałogowca FlyEye w wersj 3.x (Tysięczny FlyEye wyprodukowany). Poinformował również o podpisaniu kontraktu na dostawę tych bezzałogowców dla Malezji (Grupa WB dostarczyła bezzałogowce FlyEye do Malezji).
19 kwietnia w Ożarowie Mazowieckim, podczas wizyty w WB Electronics Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, została podpisana umowa wykonawcza na dostawę siedmiu zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye. Bezzałogowce dostarczono 3 grudnia (Umowa na kolejne FlyEye dla Wojska Polskiego).
4 września podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, została podpisana druga umowa wykonawcza na dostawy 8 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye. 15 listopada Agencja Uzbrojenia i GRUPA WB podpisały trzecią umowę wykonawczą obejmującą dostawę dla Sił Zbrojnych RP 13 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją oraz pakietami naprawczym, logistycznym i szkoleniowym.
Umowy z partnerami zagranicznymi
Podsumowując kończący się rok Piotr Wojciechowski przypomniał także, że Grupa WB rozpoczyna działalność w nowym obszarze – technologii kosmicznych. Umowę w tym zakresie podpisano podczas tegorocznego MSPO (MSPO 2024: Centrum Technologii Kosmicznych Grupy WB).
– Wraz z partnerem zagranicznym Grupa WB dostarczy 16 satelitów obserwacji ziemi wyposażonych w radar z syntetyczną apertura (SAR). Pierwszy egzemplarz będzie wyprodukowany zagranicą, ale kolejne 15 powstanie już w Polsce – poinformował Piotr Wojciechowski.
Konstelacja szesnastu satelitów umożliwi czas rewizyty, dla naszego regionu w granicach 60 minut.
Przy okazji tegorocznego MSPO Grupa WB podpisała także umowę o współpracy strategicznej z włoskim koncernem Leonardo w zakresie rozwoju bezzałogowych statków powietrznych (MSPO 2024: Grupa WB i Leonardo podpisały list intencyjny w sprawie współpracy strategicznej). Porozumienie to, jak podkreśla Piotr Wojciechowski, jest szczególnie istotne w kontekście programu bezzałogowca dla Marynarki Wojennej Gryf.
Również w tym roku Grupa WB podpisała bardzo istotną umowę z koreańskim koncernem Hanwha Aerospace na produkcję pocisków rakietowych do systemu artyleryjskiego Homar-K, czyli wyrzutni K239 Chunmoo. W tym celu powołana będzie spółka joint venture z Hanwha Aerospace. Umowę w tej sprawie podpisano na wystawie przemysłu obronnego KADEX w Korei (KADEX 2024: Polska amunicja rakietowa dla programu Homar-K coraz bliżej). Porozumienie ma nie tylko zapewnić Polsce niezależne źródło dostaw amunicji do systemu Homar-K, ale dotyczy także współpracy przy opracowywaniu nowych rozwiązań, które będą oferowane nie tylko polskiemu MON.
Wyrzutnia K239 systemu Homar-K na podwoziu Jelcza. Grupa WB podpisała umowę z Hanwha Aerospace na produkcję w Polsce amunicji do tych wyrzutni
Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Nie był to jedyny koreański akcent wśród sukcesów Grupy WB. Podpisała ona z koreańską agencją zamówień obronnych DAPA umowę na dostawy amunicji krążącej WARMATE (Grupa WB podpisała umowę na dostawy amunicji krążącej Warmate 3 dla Republiki Korei). To niezawodne systemy uderzeniowe, sprawdzone bojowo podczas konfliktu o wysokiej intensywności. GRUPA WB jest pierwszym i na razie jedynym podmiotem z Polski, który będzie dostarczał sprzęt wojskowy do sił zbrojnych Korei Południowej. Jak poinformował Piotr Wojciechowski, koreański przemysł otrzyma w ramach tego kontraktu niezbędną wiedzę i technologie w zakresie wsparcia eksploatacji systemu WARMATE.
Jesienią tego roku Grupa WB podpisała kontrakt na sprzedaż amunicji krążącej WARMATE do Korei / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Wśród tematów związanych z bezzałogowcami, Piotr Wojciechowski podkreślił także, że WB Electronics, należąca do Grupy WB, jako jedyne polskie przedsiębiorstwo, weźmie udział w projekcie Artificial Intelligence Deployable Agent (AIDA), finansowanym przez Europejski Fundusz Obronny (Grupa WB w projekcie AIDA. Sztuczna inteligencja do obrony przed cyberatakami). Celem prac jest przygotowanie skutecznej odpowiedzi na zagrożenia, na które narażone są systemy oparte o sztuczną inteligencję (SI) i uczenie maszynowe, w tym na ataki antagonistyczne prowadzone autonomicznie lub półautonomicznie. Warto przy tym podkreślić, że spółka wiodąca Grupy WB będzie liderem prac obejmujących komponent obrony w domenie lądowej. Polski podmiot ma wypracować scenariusze operacyjne, oparte na współpracy systemu zwiększającego świadomość sytuacyjną z wojskowymi platformami załogowymi, bezzałogowymi, mobilnymi i stacjonarnymi.
Zobrazowanie pola walki w systemie EyeQ. Spółka wiodąca Grupy WB będzie liderem prac obejmujących komponent obrony w domenie lądowej w projekcie Artificial Intelligence Deployable Agent (AIDA) / Zdjęcie: Grupa WB
TOPAZ z interfejsem ASCA
Jeśli chodzi o nowości związane z systemem kierowania ogniem i dowodzenia TOPAZ, Piotr Wojciechowski przypomniał, żę 14 marca 2024 Polska po spełnieniu wszystkich prób interoperacyjności uzyskała członkostwo w międzynarodowej inicjatywie Artillery Systems Cooperation Activities (ASCA). Tym samym TOPAZ potwierdził nadany mu przez Wojsko Polskie status narodowego systemu artyleryjskiego dla Wojsk Rakietowych i Artylerii, wpisany w łańcuch sojuszniczego dowodzenia. W październiku 2024 odbyły się próby ogniowe z armatohaubicami K9 z Estonii (Polskie K9A1 Thunder zadebiutowały na ćwiczeniach w Estonii), w listopadzie system TOPAZ był wykorzystywany podczas ćwiczeń Dynamic Front w Niemczech.
Polskie armatohaubice K9A1 podczas ćwiczeń w Estonii / Zdjęcie: 16. Dywizja Zmechanizowana, Sztag Generalny WP, 1. Mazurska Brygada Artylerii
Interfejs ASCA pozwala na automatyczną wymianę sformalizowanych/sformatowanych komunikatów pomiędzy narodowymi systemami artyleryjskimi różnych krajów. Pozwala również otrzymywać lub zapewniać wzajemne wsparcie ogniowe dla formacji i jednostek, zgodnie z relacjami koalicyjnymi wsparcia dowodzenia, jak również wspiera wymianę kluczowych informacji w ramach Command & Control Fire Support.
W kontekście wspomnianego wcześniej Homara-K, Piotr Wojciechowski podkreślił, że w ramach umowy podpisanej z Hanwha Aerospace, WB Electronics realizuje w latach 2023-2027 dla 12 dywizjonów artylerii (216 WR K239) oraz 2 WR K239 dla CSAiU w Toruniu dostawę i integrację systemów łączności na bazie systemu FONET, dostawę komputera dowódcy wyrzutni, dostawę i integrację systemu TOPAZ z systemem wyrzutni K239 (możliwość integracji z systemem TOPAZ dywizjonu po dokompletowaniu dmo w wozy dowodzenia), udział w badaniach oraz szkolenie użytkowników.
W zakresie artyleryjskich systemów dowodzenia, Grupa WB realizuje prace obejmujące dwa typy wozów dowodzenia opartych o platformę wozu Rosomak do klauzul przetwarzania informacji Zastrzeżone/NATO Restricted/NATO Secret dla wozów dowodzenia Kroton bis dla czołgów Abrams na poziom dowodzenia brygady dla Dywizji Wielonarodowej Północny-Wschód w Elblągu, 18. Dywizji Zmechanizowanej, 10. Dywizji Zmechanizowanej i 12. Dywizji Zmechanizowanej, a także dla wozów dowodzenia Narodowe Zawilec dla Sił Zbrojnych RP. Opracowana została wersja systemu FONET dla wozów dowodzenia i innych pojazdów, gdzie wymagana jest praca w systemach o różnych klauzulach przetwarzania informacji niejawnych.
Rusza produkcja ZSSW-30
Jeśli chodzi o system wieżowy ZSSW-30, Piotr Wojciechowski poinformował, że produkcja seryjna wyniesie pięć wież miesięcznie. Wprawdzie możliwości produkcyjne są trzy razy większe, ale pozostaje kwestia dostępności podwozi do ich montażu. Prezes Wojciechowski wspomniał także, iż Grupa WB oczekuje na podpisanie umowy wykonawczej na Borsuki.
Przy okazji poinformowano również o nowym systemie teleinformatycznym opracowanym na bazie systemu FONET, przeznaczonego właśnie dla NBPWP Borsuk o klauzuli Zastrzeżone/NATO Restricted.
Nowe możliwości Gladiusa
Podsumowanie objęło także system amunicji krążącej Gladius. Prezentacja objęła m.in. schemat funkcjonowania baterii systemu poszukiwawczo-uderzeniowego. Ciekawostką jest pojawienie się w systemie mobilnej stacji analiz, która będzie prowadziła analizy informacji uzyskanych ze wszystkich bezzałogowców podczas lotu. Jeśli np. bezzałogowiec rozpoznawczy w drodze do rejonu rozpoznania wykryje istotne obiekty znajdujące się poza tym rejonem, ich obrazy zostaną przeanalizowane przez system korzystający ze sztucznej inteligencji pod kątem rodzaju zagrożenia a wykryte w ten sposób cele zostaną przydzielone do zniszczenia.
Ciekawe zmiany zachodzą także w bezzałogowcach rozpoznawczych FT-5, które wyposażono w nowe sensory. Pierwszy z nich to FT-5 SAR wyposażony w radar o syntetycznej aperturze, pozwalający prowadzić obserwacje powierzchni ziemi. Piotr Wojciechowski podkreśla, że radar został opracowany środkami krajowego przemysłu i został zoptymalizowany pod kątem masy i wymiarów specjalnie dla bezzałogowca FT-5. To jedyne takie rozwiązanie dające się zamontować na bezzałogowcu o masie 85 kg.
Pojazd z wyrzutnią systemu Gladius. Zwraca uwagę antena systemu kontroli bezzałogówców / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Poinformowano także o wersji bezzałogowca FT-5 wyposażonego w system rozpoznania elektronicznego ELINT. System jest w stanie dostarczyć informacje o dyslokacji i typie źródła emisji, tworząc mapę elektromagnetyczną źródeł emisji, która może służyć do wskazywania celów. Przy wysokości lotu 5000 m, którą FT-5 osiąga bez problemu, zasięg rozpoznania wynosi 250 km. Bezzałogowiec może więc wykonywać lot z daleka od linii frontu. W przypadku FT-5 ELINT rozwiązania również bazują wyłącznie na krajowej technologii i nie są zależne od jakichkolwiek dostawców z krajów zewnętrznych.
Jak poinformował Piotr Wojciechowski, Wojsko Polskie odebrało już po sześć bezzałogowców FT-5 w wersji SAR i ELINT. Do końca roku przewidziano dostawę wozów wyrzutni na pojazdach 4×4, wozów dowodzenia plutonu oraz sekcji, mobilnej stacji analiz, wozu dowodzenia baterii oraz systemu TOPAZ w konfiguracji dla bmo GLADIUS.
Bezzałogowy statek powietrzny FT-5 z głowicą optoelektroniczną / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Nowi członkowie rodziny WARMATE
Prezes Piotr Wojciechowski zaprezentował także aktualne informacje o dwóch innych systemach amunicji krążącej. Jednym z nich jest WARMATE TL, czyli amunicja krążąca wystrzeliwana z wyrzutni rurowych. Zaprezentowano możliwości odpalania tej amunicji z wyrzutni zamontowanej na pojeździe. Nosicielem może być dowolny pojazd – kłowy lub gąsienicowy. Wprawdzie do startu musi się on zatrzymać, ale nie ma konieczności wyłączania silnika pojazdu przed startem.
Amunicja krążąca WARMATE TL startująca z wyrzutni rurowej / Zdjęcie: Grupa WB
Drugi system amunicji krążącej to osobisty bezzałogowy system powietrzny X-FRONTER (Grupa WB ujawnia bojowo-rozpoznawczy X-FRONTER). Jest to składany wielowirnikowiec, który może samodzielnie przenosić pojedynczy żołnierz. Jego masa z głowica nie przekracza 1,5 kg. System jest osobistym urządzeniem rozpoznawczym, który może wykonać misje obserwacyjne i uderzeniowe. X-FRONTER jest sterowany z małego, przenośnego urządzenia. System osiąga natychmiast gotowość do użycia. Start odbywa się z ręki użytkownika. Zastosowanie w systemie X-FRONTER wymiennych modułów zadaniowych umożliwia wykonanie różnych misji. Moduł rozpoznawczy z kamerami dziennymi i nocnymi pozwala na misje rozpoznawcze. Moduł bojowy z głowicą kumulacyjną lub odłamkowo-burzącą daje możliwość wykrycia wcześniej zidentyfikowanego celu.
Piotr Wojciechowski zasygnalizował także kolejny projekt amunicji krążącej WARMATE 20 i 50. WARMATE 20 jest bezzałogowym systemem uderzeniowym wyposażonym głowicę bojową o masie 20 kg. Może startować z tej samej uniwersalnej wyrzutni, co WARMATE 5, BSP-U/UT i FT-5. Napędem jest silnik spalinowy. Drugi, WARMATE 50 to modułowy system z kilkoma opcjami konfiguracji aerodynamicznej i napędem odrzutowym.
Amunicja krążąca BSP-U systemu Gladius / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
PERAD wreszcie w Wojsku Polskim
Prezentację zakończyły aktualności dotyczące radiostacji osobistej PERAD. Jest to pierwsza polska radiostacja z opracowanym w kraju modułem kryptograficznym. Uzyskała ona Certyfikat Ochrony Kryptograficznej – Certyfikat Typu nr 36/2024, wydany przez SKW w dniu 24.05.2024. Radiostacja jest przygotowana do przetwarzania informacji o klauzuli Zastrzeżone/NATO Restricted. Radiostacja PERAD z wynikiem pozytywnym zakończyła testy w ramach Badań Kwalifikacyjnych. W grudniu 2024 Komisja Badań Kwalifikacyjnych opracowała protokół końcowy z wynikiem pozytywnym, co jest podstawą do wprowadzenia radiostacji jako Sprzętu Wojskowego do SZRP.
Prezentacja podsumowująca rok Grupy WB była bardzo obszerna, a niektóre tematy omówiono w sposób bardzo szczegółowy. W najbliższym czasie opiszemy kilka z omówionych tematów bardziej szczegółowo.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.