25 października amerykańskie spółki General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) i Boeing otrzymały zlecenie od wojsk lądowych USA (US Army) na opracowanie półprzewodnikowego systemu broni laserowej o mocy wyjściowej 300 kilowatów o kryptonimie DG HELWS (Distributed Gain High Energy Laser Weapon System) (Stryker wygeneruje impuls elektromagnetyczny).
Amerykańskie spółki General Atomics Electromagnetic Systems i Boeing otrzymały zlecenie od wojsk lądowych USA na opracowanie systemu broni laserowej o mocy wyjściowej 300 kilowatów o kryptonimie DG HELWS / Grafika: GA-EMS
Umowa o nieujawnionej wartości została zawarta z biurem RCCTO US Army (Rapid Capabilities and Critical Technologies Office). Celem zlecenia jest zademonstrowanie projektu. Prototypowy system uzbrojenia DG HELWS połączy technologię skalowalnego półprzewodnikowego lasera, wysokowydajnych baterii litowo-jonowych (Li-Ion) i zintegrowanego systemu zasilania i chłodzenia opracowanych przez GA-EMS z głowicą śledzącą oraz oprogramowaniem do śledzenia i precyzyjnego kierowania wiązką lasera (ATP), które opracował dział Boeinga, Missile and Weapon Systems z Huntsville w stanie Alabama.
Scott Forney, prezes GA-EMS, powiedział:
Duża moc, kompaktowy prototyp podsystemu broni laserowej, który GA-EMS dostarczy w ramach tej umowy, zaowocuje niezrównaną wydajnością większą niż cokolwiek dotychczasowego. Technologia ta stanowić będzie laserową zdolność do obrony powietrznej i rakietowej, która jest niezbędna do wspierania wysiłków modernizacyjnych US Army i pokonania zagrożeń nowej generacji w wielodomenowym obszarze pola walki.
Dr. Michael Perry, wiceprezes ds. laserów i zaawansowanych czujników w GA-EMS, opisuje DG HELWS jako skonteneryzowaną wersję lasera 7. generacji projektu już wcześniej zademonstrowanego:
System laserowy wykorzysta dwie głowice lasera półprzewodnikowego 7. generacji w bardzo kompaktowej formie. Ostatnie ulepszenia architektury systemu pozwoliły im osiągnąć porównywalną jakość wiązki z laserami światłowodowymi w bardzo prostej konstrukcji bez potrzeby łączenia wiązek.
Cindy Gruensfelder, wiceprezes i dyrektor generalny działu Missile and Weapon Systems w Boeingu, dodała:
Cieszymy się, że możemy zrobić kolejny krok w dostarczeniu tej kluczowej zdolności US Army. Nasza wspólna oferta wykorzysta sprawdzone, wdrożone technologie, aby zapewnić wiodące w branży rozwiązanie na przyspieszonym terminie.
Warto zauważyć, że oba przedsiębiorstwa nawiązały współpracę w zakresie opracowania systemu wysokoenergetycznej broni laserowej (HEL, High Energy Laser) 13 października 2020. Jednak wówczas była mowa o systemie o mocy wyjściowej rzędu 150-200 kW (Laserowe partnerstwo Boeinga z General Atomics).
Tymczasem broń o mocy 300 kW była wymogiem US Army, która testuje i zamawia systemy o coraz większych zdolnościach: obecnie jest testowany DE M-SHORAD (Directed Energy Maneuver Short-Range Air Defense) o mocy 50 kW posadowiony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego ICV M1126 Stryker A1, a konsorcjum Dynetics, Lockheed Martin, Rolls-Royce LibertyWorks oraz MZA Associates ma dostarczyć na testy w przyszłym roku system o kryptonimie HEL TVD (High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstration) i mocy 100 kW, który jest częścią inicjatywy w zakresie zwiększenia zdolności do obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu (Indirect Fire Protection Capability, Increment 2 – Interceptor Block 2, IFPC Inc 2-I Blk 2) (Testy laserowego DE M-SHORAD, Dynetics zbuduje 100 kW laser).