28 czerwca br. służba prasowa amerykańskich wojsk lądowych (US Army) poinformowała, że w programie czołgów lekkich o kryptonimie MPF (Mobile Protected Firepower) wybrano ofertę spółki General Dynamics Land Systems (GDLS), której zlecono wyprodukowanie pierwszej partii 96 wozów z produkcji małoseryjnej za 1,14 mld USD (5,08 mld zł). Tym samym odrzucono kontrofertę BAE Systems.
Amerykańskie wojska lądowe wskazały spółkę General Dynamics Land Systems jako zwycięzcę w programie czołgów lekkich o kryptonimie MPF / Zdjęcie: US Army
Wymogiem jest dostawa pierwszych pojazdów w ciągu 19 miesięcy i pierwszej części partii 26 pojazdów do grudnia 2023, tak aby do końca 2025 można było przezbroić w nie 82. Dywizję Powietrznodesantową (82nd Airborne Division) z Fort Bragg. Potem po 14 wozów trafi do kompanii każdego Brygadowego Zespołu Bojowego Piechoty (IBCT), a w dalszej kolejności do Brygadowych Zespołów Bojowych Strykerów (SBCT), czyli po 42 na batalion (cztery bataliony do 2030). Łącznie mają to być 504 lekkie czołgi z zakończeniem dostaw w 2035 i przewidywanym kosztem eksploatacji 17 mld USD w ciągu 30 lat służby operacyjnej. Wozy wypełnią lukę pomiędzy przeznaczonymi do wycofania kołowymi wozami M1128 Mobile Gun System ze 105-mm armatą gwintowaną M68A2 a czołgami M1A2 Abrams (US Army wycofa M1128 Mobile Gun System, MPF dla 82. Dywizji).
US Army zażądała na zakup 28 lekkich czołgów MPF kwoty 356,7 mln USD w budżecie obronnym NDAA na rok fiskalny 2023. Co ciekawe, oficjalne oznaczenie i nazwa czołgów lekkich MPF zostanie ujawniona w październiku br. podczas wystawy AUSA w Waszyngtonie.
Od początku lutego 2021 US Army testowała 26 prototypów dostarczonych przez oferentów w Fort Bragg w Karolinie Północnej (po 12 w pełni funkcjonalnych wozów i po 2 kadłuby do testów balistycznych). Zwycięska oferta bazuje na doświadczeniach z demonstratorami technologii Griffin I i Griffin II. 38-tonowy czołg został uzbrojony w 105-mm armatę gładkolufową. Pierwszy prototyp zaprezentowano po raz pierwszy 24 kwietnia 2020 (Pancerne propozycje GDLS dla US Army).
Pojazd od GDLS został wyposażony w odchudzoną wieżę z czołu M1A2SEPv3 Abrams (bez pancerza specjalnego), a kadłub bazuje na rozwiązaniach ze szwajcarsko-austriackiego bojowego wozu piechoty ASCOD 2 (Austrian Spanish Cooperation Development), opracowanego przez GDELS (General Dynamics European Land Systems).
BAE Systems miała z kolei problemy z dostarczeniem na czas prototypów czołgu lekkiego ELT (Expeditionary Light Tank), opracowanego na bazie doświadczeń z M8 Buford ze 105-mm armatę gwintowaną XM35 o szybkostrzelności do 12 strz./min i automatem ładowniczym (Lekki czołg BAE Systems na testach, Testy MPF bez BAE Systems?).
MPF będzie pierwszym amerykańskim czołgiem lekkim od czasu wycofania ostatnich egzemplarzy M551A1 Sheridan w 1997 roku, których pewna liczba pozostała w rezerwie do 2003, w celu przeprowadzania ćwiczeń symulujących walkę z przeciwnikiem na dużą skalę.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.