Ugruntowana pozycja na rynku
2022 rok to kolejny rok, w którym Fabryka Broni zachowała swoją silną pozycję na rynku. O naszej skuteczności świadczyła poprawa efektywności w tym wymagającym dla branży zbrojeniowej czasie oraz realizacja zadań i celów zgodnie z przyjętym planem. Mijający rok pokazał, że zawsze trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, a trudności, które mogą się pojawić na naszej drodze trzeba przekuwać w sukces. Zespołowi Fabryki Broni Łucznik-Radom w mijającym roku to się udało – mówi dr Wojciech Arndt – prezes zarządu Fabryki Broni.
Dzięki ciężkiej pracy pracowników Fabryki Broni oraz zmianom w procesach zarządzania produkcją w 2022 udało się zwiększyć wydajność względem ubiegłego roku i Siłom Zbrojnym RP, służbom mundurowym oraz zagranicznym klientom dostarczyć produkty w terminie.
W tym roku zakończono testy karabinka MSBS Grot w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym (bull-pup), który budził olbrzymie zainteresowanie w trakcie wszystkich międzynarodowych targów, na których Fabryka Broni Łucznik-Radom prezentowała swoje produkty (Fabryka Broni Łucznik-Radom na Indo Defence 2022, MSPO 2022: Rozwój karabinków i karabinów MSBS Grot, Subkarabinek i bezkolbowy Grot przeszły badania, Fabryka Broni Łucznik-Radom na targach Eurosatory 2022, Oferta PGZ na World Defence Show 2022, Fabryka Broni Łucznik-Radom na SHOT Show 2022).
Niezawodne, ergonomiczne i wytrzymałe to najczęściej powtarzające się opinie o naszym karabinku. Grot sprawdza się bardzo dobrze na polu walki, nawet w porównaniu z istniejącymi już od wielu lat zachodnimi konstrukcjami. Jesteśmy dumni, że nasze karabinki służą Ukraińcom walczącym o swoją wolność. To powód do dumy dla całego polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówi prezes Arndt.
W maju 2022 r. podpisano umowę na dostawy karabinków MSBS Grot wraz z wyposażeniem dodatkowym do sił zbrojnych jednego z państw Afryki Wschodniej. Zawarty kontrakt zakłada dostawę partii karabinków MSBS Grot we wskazanym przez zamawiającego kalibrze 7,62 mm x 39 wraz z pakietem wyposażenia dodatkowego: granatnikami podwieszanymi oraz celownikami optycznymi produkcji PCO. Fabryka Broni zrealizowała w terminie postawione zadanie, a wyroby zostały pozytywnie odebrane przez komisję zamawiającego (Sukces eksportowy MSBS Grot).
W czerwcu i grudniu przedstawiciele Fabryki Broni Łucznik-Radom i Straży Granicznej podpisali także dodatkowe umowy na dostawę najnowszej konstrukcji zakładu – MSBS Grot w wersji C16 FB-A2 kal. 5,56 mm x 45 NATO dla służb granicznych RP (Fabryka Broni dostarczy kolejne karabinki MSBS Grot do Straży Granicznej).
Polski przemysł obronny udowadnia dziś, że potrafi tworzyć nowoczesny i dostosowany do współczesnego pola walki sprzęt najwyższej klasy, mogący konkurować na rynku międzynarodowym. Nie ma przeciwskazań, by z rodziny karabinków MSBS Grot korzystały również inne formacje wojskowe na całym świecie. Cały czas prowadzone są rozmowy oraz pokazy dynamiczne pozwalające zapoznać się potencjalnym kontrahentom z możliwościami i zaletami naszych produktów – mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni Łucznik– Radom.
Rynek amerykański
W mijającym roku karabinek MSBS Grot C16 FB-A2 trafił docelowo do amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (US SOCOM). Obecność na rynku Stanów Zjednoczonych i w Wojsku Polskim otwiera nowe możliwości dla spółki, jeśli chodzi o dostarczanie broni do sił zbrojnych krajów zrzeszonych w strukturach NATO.
Z kolei na cywilnym rynku amerykańskim pojawił się kolejny produkt Fabryki Broni Łucznik-Radom: zaprojektowany i produkowany w Radomiu pistolet samopowtarzalny Vis 100 M1, zasilany nabojem 9 mm x 19. Amerykańscy pasjonaci broni palnej mogą go zakupić za pośrednictwem sieci dystrybucji spółek Arms of America z siedzibą w Garland (Teksas) oraz Atlantic Firearms z siedzibą w Bishopville (Karolina Południowa) (Vis 100 M1 do kupienia w USA).
W ten sposób pistolety VIS 100 M1 dołączyły do innych dystrybuowanych na amerykańskim rynku konstrukcji Fabryki Broni Łucznik-Radom. Amerykańscy partnerzy Fabryki już w 2021 roku wprowadzili do swojej oferty Mini Beryl Pistol w kal. 223 Rem, Beryl S 762 M1 w kal. 7,62 mm x 39 oraz karabinek 223 S Beryl M1, który zasilany jest jedną z najpopularniejszych w USA amunicją pośrednią – kalibru 5,56 mm x 45 / .233 Remington. Produkty Fabryki Broni sprzedawały się w ciągu kilku minut od ich pojawienia się w sklepach amerykańskich partnerów. Fabryka Broni jest także w trakcie procesu certyfikacji karabinków MSBS Grot na rynek cywilny USA przez federalną agencję ATF. Pozytywna certyfikacja karabinków pozwoli na zwiększenie oferty Fabryki Broni na strategicznym dla spółki rynku (Karabinek 223 S Beryl M1 w USA, Cywilny Mini Beryl w USA, Karabinek 762 S Beryl M1 w USA).
Konstrukcje naszej spółki budzą bardzo duże zainteresowanie za oceanem, szczególnie wśród kolekcjonerów i miłośników broni palnej. Na początku roku do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych dostarczyliśmy także partię karabinków MSBS Grot, co niewątpliwie jest potwierdzeniem zainteresowania polskimi konstrukcjami w USA – podkreśla Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni Łucznik-Radom.
Rozwój
W 2022 roku Fabryka Broni Łucznik-Radom rozpoczęła realizację planu, który zakłada m.in. rozbudowę istniejącej hali produkcyjnej oraz zwiększenie przestrzeni magazynowej. Spółka stale zwiększa także zatrudnienie, by sprostać wymaganiom rynku. W 2014 r., kiedy przeprowadzała się do obecnych budynków, planowano, że w fabryce będzie pracowało ok. 300 osób, dziś to już ponad 500 pracowników. Fabryka Broni inwestuje także w automatyzację i robotyzację procesów technologicznych oraz rozwija obecne konstrukcje, a także cały czas pracuje nad całkowicie nowymi produktami.
Współpraca świata nauki i biznesu to naturalny czynnik rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw. Kooperacja Fabryki Broni z naukowcami z kluczowych uczelni technicznych w Polsce pozwala rozwijać produkty i wprowadzać innowacje do Sił Zbrojnych RP. Fabryka Broni każdego roku pogłębia współpracę z Wojskową Akademią Techniczną oraz Politechniką Warszawską, a dzięki organizacji wspólnych seminariów, warsztatów naukowo-technicznych i badań możliwe jest wdrażanie najnowszych technologii w polskim przemyśle zbrojeniowym (Fabryka Broni i Politechnika Warszawska wzmacniają współpracę naukową).
dr Wojciech Arndt, prezes zarządu oraz Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni Łucznik-Radom / Zdjęcia: Fabryka Broni Łucznik-Radom
#UczymySieStrzelac
Poszerzając swoje zaangażowanie w propagowanie bezpiecznej nauki strzelectwa, Fabryka Broni Łucznik-Radom rozpoczęła w 2022 roku inicjatywę edukacyjną pod hasłem #UczymySieStrzelac. Spółka chce przybliżyć wszystkim jak bezpiecznie, efektywnie i świadomie rozpocząć naukę strzelania.
Celem akcji #UczymySieStrzelac jest kształtowanie kultury broni palnej – dostarczenie niezbędnej wiedzy, a przez to podniesienie świadomości i umiejętności użytkowników oraz instruktorów. W tym celu we współpracy z najbardziej doświadczonymi instruktorami strzelectwa tworzone i udostępniane są informacje oraz materiały, na podstawie których każdy będzie mógł pogłębić swoją wiedzę na temat strzelectwa oraz podejmować roztropne i przemyślane decyzje, tak aby cały proces nauki obsługi broni palnej był realizowany właściwie – świadomie, efektywnie i bezpiecznie.
Fabryka Broni dla szkół
Podczas listopadowej konferencji Bezpieczeństwo przede wszystkim zaprezentowano produkowany przez Fabrykę Broni trenażer pneumatyczny karabinka Beryl wz. 96. Może być on wykorzystywany jako bezpieczne narzędzie nauki w polskich szkołach. Dzięki niemu, w sposób pozbawiony ryzyka, instruktorzy przekażą uczniom zasady bezpiecznego posługiwania się bronią.
Zaletą trenażera pneumatycznego jest to, że do jego obsługi nie jest potrzebne pozwolenie na broń. Nie ma zatem konieczności przemieszczania się na strzelnicę w celu prowadzenia ćwiczeń. Jego przechowywanie także nie wymaga spełnienia rygorystycznych warunków. Wymienione zalety mają bardzo duże znaczenie w kontekście wprowadzania do szkół przedmiotów związanych z obronnością (Trenażer karabinka Beryl na konferencji „Bezpieczeństwo przede wszystkim”).
Wyróżnienia
W czerwcu Fabryka Broni Łucznik-Radom została laureatem Nagrody Gospodarczej Polskiego Radia 2022 w kategorii „Dobry Zarząd”. Kapituła doceniła produkcję broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP, jak również jej eksport za granicę. Podkreśliła znaczenie Fabryki Broni na rynku polskiej gospodarki (Fabryka Broni laureatem Nagrody Gospodarczej Polskiego Radia).
Podczas tegorocznego XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach Fabryka Broni Łucznik-Radom została uhonorowana wyróżnieniem specjalnym w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022” w kategorii „Innowacyjny produkt”. Kapituła doceniła produkowane przez Fabrykę Broni karabinek w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym (bull pup) MSBS Grot B16 oraz subkarabinek w kolbowym układzie konstrukcyjnym MSBS Grot C10 zasilany amunicją 5,56 mm x 45 NATO (MSPO 2022: Fabryka Broni laureatem konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa).
W listopadzie karabinek szturmowy MSBS Grot C16 FB-A2 kal. 5,56 mm x 45 NATO został nagrodzony w rankingu „Lubię, bo polskie 2022” w kategorii „Najlepszy produkt eksportowy”. Ranking organizuje Polskie Radio. Jego celem jest promowanie oraz wspieranie rodzimych produktów, usług i firm (Fabryka Broni zwycięzcą rankingu Polskiego Radia „Lubię, bo polskie 2022”).
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.