Broń krótka i pistolety maszynowe
Wśród broni krótkiej znalazł się pistolet HiPer, który stanowi jedną z najnowszych konstrukcji FN Herstal. Zasilany amunicją 9 mm x 19 Parabellum pistolet na pierwszy rzut oka przypomina inne konstrukcje działające na zasadzie zmodyfikowanego systemu Browninga. Dopiero wzięcie go do ręki dało znać o odrębności tej konstrukcji. To, co wyróżnia go na tle konkurencji, to znaczące różnice w rozkładzie i konstrukcji manipulatorów. W porównaniu do innych pistoletów tego typu, zatrzask zamka przesunięty został znacząco do tyłu, znajdując się w miejscu przeznaczonym zazwyczaj dla skrzydełkowych bezpieczników. Nowe położenie ułatwia obsługę i nie wymaga od strzelca zmiany układu dłoni strzelającej. Zwalniacz magazynka to rozwiązanie rzadko spotykane – zamiast przycisku, producent zastosował dźwignię. Swoją pracą przypomina zwalniacz kurka (decocker) z pistoletu SIG Sauer P226. Zaletą takiego rozwiązania może być wyeliminowanie problemów ergonomicznych, takich jak za mały przycisk zwalniacza lub blokowanie drogi jego pracy po prawej stronie chwytu (wychodząc poza obrys szkieletu, koniec przycisku może w niektórych przypadkach napotkać część dłoni i tym samym opór).

Pistolet jest też szeroki, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Nie będzie to najlepsza konstrukcja do skrytego noszenia – ale nie jest to jej planowane przeznaczenie. HiPer zaprojektowany został dla wojska oraz innych służb mundurowych. Szerszy zamek oznacza większą powierzchnię do manipulacji w razie sprawdzania komory nabojowej, przeładowywania czy usuwania zacięć. W operacjach tych pomagają także skrzydełka zamocowane na płytce oporowej zamka. Więcej w artykule Nowy pistolet FN HiPer z zakładów w Herstal.

Drugim pistoletem zaprezentowanym na stoisku był Five-Seven MK 3 MRD. Jest to najnowszy wariant konstrukcji zasilanej amunicją 5,7 mm x 28 NATO, zaprojektowanej do pokonywania osłon balistycznych. Zgodnie z panującymi rynkowymi standardami, nowa pięć-siódemka jest przystosowana do montażu celownika kolimatorowego na zamku. Więcej w artykule Eurosatory 2022: modyfikacja FN Five-seveN w wariancie Mk3 MRD.
Amunicja 5,7 mm x 28 NATO wywodzi się z projektu pistoletu maszynowego P90, który również zaprezentowany został na targach. Odwiedzający stoisko mogli przekonać się o wyjątkowej kompaktowości tej konstrukcji i jej unikalnym sposobie zasilania z 50-nabojowego magazynka umieszczonego nad lufą.

Rodzina SCAR oraz granatnik FN40GL
Na Enforce Tac 2025 zaprezentowano liczne warianty karabinków automatycznych SCAR-L, karabinów automatycznych SCAR-H oraz karabinów wyborowych wywodzących się z tej konstrukcji.

SCAR-SC to subkarabinek dostępny w odmianach przystosowanych do amunicji 5,56 mm x 45 NATO (na zdjęciu poniżej bez tłumika) lub .300 AAC Blackout (z tłumikiem). Subkarabinki zasilane amunicją pośrednią – zwłaszcza .300 AAC Blackout i wyposażane w tłumiki – zastępują 9 mm pistolety maszynowe w oddziałach specjalnych oraz w policji. Jednym z przykładów takiej sytuacji jest zastąpienie pm MP5 przez SCAR-SC w specjalnej konfiguracji przez policję z Turyngii – więcej w artykule Policja z Turyngii odbiera FN SCAR-SC .300 BLK.
Zasilany amunicją karabinową SCAR-H (7,62 mm x 51 NATO) zaskoczył lekką jak na karabin automatyczny masą. W przypadku prezentowanego na zdjęciu wariantu z lufą 16-calową (406 mm), wynosi ona jedynie 3 630 g. Dla porównania – SCAR-L, zasilany amunicją pośrednią, w wariancie z lufą długości 14,5 cali (368 mm) cechuje się masą 3 600 g.

W skład rodziny SCAR wchodzą karabiny wyborowe SCAR-H PR (standardowa kolba) oraz SCAR-H TPR (stała kolba sniper-type). Na pierwszym z nich zaprezentowano celownik optyczny z kalkulatorem balistycznym FN Elity, zaprojektowanym we współpracy z kanadyjską firmą Apex0.
Obok rodziny SCAR zaprezentowano podlufowy 40 mm granatnik jednostrzałowy FN40GL Mk 2 w wersji samodzielnej. Wyposażony został w moduł kierowania ogniem FN FCU Mk 3. Urządzenie łączy dalmierz z celownikiem kolimatorowym, przedstawiając strzelcowi znak celowniczy z wprowadzonymi już korektami. Może zostać zamocowane również na szynie karabinka SCAR wyposażonego w granatnik.

Broń zasilana taśmowo
FN Herstal zaprezentował na tegorocznych targach Enforce Tac zarówno najnowsze odmiany ręcznych karabinów maszynowych rodziny Minimi Mk3 jak i stanowiące całkowicie nowe rozwiązanie km-y rodziny Evolys (Premiera FN Evolys). Na szczególną uwagę zasługuję Evolys dostosowany do amunicji 5,56 mm x 45. W porównaniu do innych ręcznych karabinów maszynowych, cechuje się znacznie niższą masą (5 500 g). Różnicę dało się prawdziwie odczuć po chwyceniu Evolysa i krótkiej manipulacji, w tym złożeniu się do strzału. Odczucia podobne były do obsługi karabinka na amunicję pośrednią wyposażonego w komplet akcesoriów. Odczucie to wzmagał fakt, że jest to broń ergonomicznie bardzo zbliżona do karabinków. Więcej o rkm Evolys w artykule Premiera FN Evolys.
Nieśmiercionośny system FN 303
FN 303 to pneumatyczny miotacz pocisków różnego rodzaju, mający na celu obezwładnienie agresora bez wywołania uszczerbku na jego zdrowiu. Więcej w relacji z prezentacji systemu: Nieśmiercionośny FN 303 w akcji.

Więcej szczegółow na oficjalnej stronie FN Herstal. Oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Griffin Group Defence.
Współpraca reklamowa