25 września Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał umowę o wartości 16,4 mln zł (z VAT) ze spółką Mesko na dostawę zespołów ćwiczebnych wyrzutni ładunków wydłużonych dużych ZC-WŁWD.
ZC-WŁWD i ZB-WŁWD wykorzystywane są w jednostkach saperskich i pancernych, a także w Marynarce Wojennej. /Zdjęcie: 10. BKP
Negocjacje w ramach postępowania były prowadzone w trybie dobrowolnej przejrzystości ex ante ze spółką Mesko ze Skarżyska-Kamiennej od 2 marca 2018. Wymogiem zamawiającego była dostawa 18 zespołów w 2018, 22 w 2019 i 15 w 2020, łącznie 55 zespołów ZC-WŁWD.
Dotychczasowymi dostawcami zespołów ZC-WŁWD dla Wojska Polskiego były Zakłady Tworzyw Sztucznych (ZTS) Pronit, które zostały postawione w stan upadłości w 2000, a następnie Zakłady Produkcji Specjalnej (ZPS) w Pionkach, które przejęły od syndyka część infrastruktury, linii technologicznych i dokumentacji produkcyjnej. W 2012 ZPS w Pionkach zostały przejęte przez spółkę Mesko (IU MON o Piorunie, 2018-07-13).
Opis
Zespoły ćwiczebne wyrzutni ładunków wydłużonych dużych ZC-WŁWD przeznaczone są do szkolenia żołnierzy w zakresie eksploatacji bojowych wyrzutni ZB-WŁWD, gdyż ich parametry techniczno-użytkowe są takie same.
Wyrzutnia ładunku wydłużonego dużego WŁWD przeznaczona jest do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym, za pomocą ładunku wydłużonego ŁWD 100/5000 lub 110/5000, wystrzeliwanego z pojemnika wyrzutni PW – ŁWD.
Pokrywa pojemnika, potocznie nazywanego trumną, stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego, do którego podłączony jest ładunek wydłużony duży ŁWD, składający się z pięciu żył. Każda z nich jest wypełniona plastycznym materiałem wybuchowym o masie 100 kg. Odstrzelony na odległość ponad 100 m ładunek, w wyniku eksplozji powoduje detonację min ustawionych na polu minowym w pasie o szerokości do 4 m, umożliwiając przejście nacierającym pododdziałom (Miny przeciwokrętowe dla GROM, 2018-08-26).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.