Podczas zaplanowanych na 13-15 lipca w ateńskim Metropolitan Expo międzynarodowych targach obronnych i bezpieczeństwa Defea 2021, lokalna spółka Soukos Robots zaprezentowała demonstrator technologii wysokoenergetycznej broni laserowej HELW (High Energy Laser Weapon) (Testy lotniczego lasera w Izraelu).
Podczas greckich międzynarodowych targów obronne i bezpieczeństwa Defea 2021, lokalna spółka Soukos Robots zaprezentowała demonstrator technologii broni laserowej HELW
Spółka Soukos Robots została założona przez biznesmena, Konstantinosa Soukosa, w 1985 roku i wkrótce został opracowany pierwszy system robotyczny. Dziś opracowuje i produkuje systemy robotyczne i zdalnie sterowane na potrzeby sektora cywilnego i obronnego. W przypadku zaprezentowanego demonstratora technologii broni laserowej, prace nad nim rozpoczęto pięć lat temu. Co istotne, demonstrator został już przetestowany przeciwko celom o różnych charakterystykach i na różnych odległościach od stanowiska laserowego (Kolejne środki na niemiecką broń laserową).
Zgodnie z informacjami przedstawicieli spółki obecnymi na ateńskich targach, HELW to broń energetyczna, która zapewni siłom zbrojnym rewolucyjne możliwości, w tym pasywne wykrywanie celów oraz i rażenie za pomocą wiązki lasera, takich jak bezzałogowe statki latające (bsl), pociski rakietowe, śmigłowce i niewielkie jednostki pływające. HELW może zostać zintegrowany z różnymi platformami naziemnymi i morskimi oraz służyć do ochrony infrastruktury krytycznej (USA: Laserowy HELIOS gotowy).
System HELW charakteryzuje się mocą wyjściową 100 kW i efektywnością energetyczną na poziomie od 10 do 60%. Jest zasilany prądem o napięciu 380-420 V i częstotliwości 50-60 Hz. Długość fali światła wynosi 9-11 μm, a efektywny zasięg rażenia od 1 do 5 km. Czas celowania i namierzania celu wynosi mniej niż 2 sekundy. Wiązka lasera nagrzewa powierzchnię w kształcie koła o średnicy 20 cm do temperatury 1200 stopni Celsjusza. Pasywne wykrywanie celów może być prowadzone na dystansie do 25 km (Korea Płd. opracuje przeciwlotniczy laser).
HELW ma służyć do pasywnego namierzania i rażenia celów takich jak bezzałogowe statki latające, pociski rakietowe, śmigłowce i niewielkie jednostki pływające / Zdjęcia: Archiwum MILMAG
Jeśli chodzi o parametry stabilizowanego stanowiska z efektorem broni laserowej to jest on regulowany w elewacji od -25 do +85 stopni z prędkością 50-115 stopni na sekundę, z kolei promień obrotu stanowiska (trawers) wynosi od 0 do 360 stopni, a jego prędkość 70-115 stopni na sekundę.
Media w Grecji przedstawiają demonstrator technologii wysokoenergetycznej broni laserowej HELW jako odpowiedź na zagrożenie ze strony tureckich bezzałogowców, takich jak Bayraktar TB2 czy Anka-S. Warto jednak zauważyć, że turecki przemysł również pracuje nad systemami broni laserowej. Według niepotwierdzonych informacji, system ARMOL ALKA, posadowiony na podwoziu BMC Amazon i opracowany przez spółkę Aselsan o mocy 50 kW zadebiutował nawet w boju. 3 sierpnia 2019 zaopatrywane przez m.in. Turcję siły libijskiego Rządu Jedności Narodowej (GNA) miały użyć go do unieszkodliwienia należącego do opozycyjnej Libijskiej Armii Narodowej (LNA) bojowego bsl klasy MALE chińskiej produkcji Wing Loong II, dostarczonego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Prace nad systemami uzbrojenia tej klasy są prowadzone przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych (np. obecnie realizowane i planowane programy HELIOS, ODIN, LWSD Mk 2 Mod 0, RHEL, HELCAP, MEHEL, CLaWS, HEL TVD i SHiELD), ale także w Rosji (Piereswiet), Korei Płd. (Block I), Chinach (np. LW-30), Niemczech (HELWS), Izraelu (np. Iron Beam) czy Indiach.