W poniedziałek, 11 listopada 2024, Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało, że 9 i 10 listopada siły i środki lotniskowcowej grupy bojowej z USS Abraham Lincoln (CVN-72) na czele zaatakowały cele jemeńskich Huti, wspieranych przez Iran. W ataku lotniczym zadebiutowały w działaniach bojowych należące do amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) pokładowe samoloty wielozadaniowe 5. generacji Lockheed Martin F-35C Lightning II (USA wysyłają dodatkowe siły na Bliski Wschód w celu obrony Izraela).
Jest to pierwsze, a przynajmniej potwierdzone materiałem wideo, wykorzystanie w działaniach bojowych najnowszych samolotów wielozadaniowych, które są także na wyposażeniu marynarki wojennej (US Navy). Samoloty F-35C, przynajmniej dwa egzemplarze użyte w boju, pochodzą z 314. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej Black Knights (Marine Fighter Attack Squadron 314, VMFA-314). Warto zaznaczyć, że grupa Lincolna działa w rejonie od sierpnia br. i przeprowadzała operacje bojowe, ale nie było wówczas potwierdzenia użycia F-35C.
Aircraft from USS Abraham Lincoln (CVN 72) support operations against Iran-backed Houthis in the U.S. Central Command area of responsibility. pic.twitter.com/8Y4yqsAepd
— U.S. Central Command (@CENTCOM) November 12, 2024
Tym samym F-35C dołączył do wariantu krótkiego startu i lądowania F-35B, także należącego do USMC, który zadebiutował w boju 26 września 2019 w Afganistanie oraz wariantu konwencjonalnego startu i lądowania F-35A należącego do wojsk lotniczych (US Air Force, USAF), który zadebiutował 30 kwietnia 2019 nad Irakiem. Jednakże pierwszym samolotem z rodziny Błyskawic, który został kiedykolwiek po raz pierwszy użyty w działaniach bojowych był izraelski F-35I Adir – 22 maja 2018 nad Syrią i Libanem. Trzecim państwem, który użył samolotów tego typu w działaniach operacyjnych była Wielka Brytania ze swoimi F-35B (25 czerwca 2019), jednak brak informacji o użyciu uzbrojenia.
Jeśli chodzi o poniedziałkowe naloty na pozycje Huti, to oprócz omawianych F-35C, w działaniach brały udział także samoloty wielozadaniowe F/A-18F Super Hornet oraz walki radioelektronicznej i przełamywania obrony powietrznej EA-18G Growler.
Jak poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik Departamentu Obrony USA, gen. Pat Ryder, od ubiegłego piątki siły amerykańskie przeprowadziły naloty w Syrii i Jemenie, odpowiednio, przeciwko bojówkom proirańskim oraz Huti.
W przypadku ataku z wykorzystaniem F-35C – zniszczono wiele składów i magazynów amunicji na terenach kontrolowanych przez proirańskich Huti w zachodnim Jemenie.
W tych obiektach znajdowała się różnorodna, zaawansowana broń konwencjonalna używana przez wspieranych przez Iran Huti do atakowania amerykańskich i międzynarodowych okrętów i statków cywilnych, żeglujących po wodach międzynarodowych na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej — powiedział gen. Ryder. Jak już wcześniej słyszeliście, będziemy nadal jasno dawać Huti do zrozumienia, że ich nielegalne i lekkomyślne ataki będą miały konsekwencje — dodał Ryder.
W przypadku Syrii, zaatakowano dwa cele proirańskich bojówek, co było bezpośrednią odpowiedzią na ich atak na amerykańską placówkę wojskową Mission Support Site Green Village w północno-wschodniej Syrii z 10 listopada, gdy zaatakowano ją za pomocą bezzałogowca oraz dwóch pocisków rakietowych (w ataku nikt nie został ranny).