3 lutego br. niemiecka spółka Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) poinformowała, że rząd Danii odkupi 20 czołgów Leopard 1A5DK, które sprzedał jej w 2010 i po przeprowadzeniu remontów oraz napraw, przekaże walczącej Ukrainie w ciągu 3 miesięcy. Będzie również możliwe odkupienie i przekazanie kolejnych 20 wozów z dostawami w ciągu 6 miesięcy.
Eks-duńskie Leopardy 1A5DK zmagazynowane przez spółkę FFG / Zdjęcie: VK
O planach dostaw partii czołgów do Ukrainy poprzez rząd duński poinformował Thorsten Pieter, dyrektor ds. sprzedaży w FFG, po zakończeniu niedawnej inspekcji stanów magazynowych przedsiębiorstwa. Decyzja zapadła 30 stycznia podczas wizyty premier Danii Mette Frederiksen w Odessie, gdzie spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zadeklarowała, że dołączy do międzynarodowej koalicji, która wyśle czołgi zachodnich typów.
Niemiecka spółka FFG, specjalizująca się m.in. w przebudowie Leopardów 1 na pojazdy specjalistyczne, takie jak np. wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 czy wozy wsparcia WiSENT 1, zakupiła 13 lat temu w Danii 100 wycofywanych Leopardów 1A5 (co ciekawe 42 WiSENT 1 z pługami przeciwminowymi FWMP zostały ostatnio zakupione przez Niemcy dla Ukrainy). Pochodziły one z partii 120 Leopardów 1A3 zamówionych przez Danię w Niemczech w czerwcu 1974. Zostały dostarczone pomiędzy marcem 1976 a listopadem 1978, a później zmodernizowane do standardu 1A5 i przemianowane na Leopard 1A5DK.
Leopard 1A5DK to zmodyfikowana wersja czołgu Leopard 1A5, która została specjalnie zaprojektowana dla królewskich wojsk lądowych Danii (Hæren). Zawierała ulepszenia dostosowane do specyficznych wymagań zamawiającego, takie jak zwiększony poziom ochrony balistycznej, zwiększona mobilność i zaawansowany system kierowania ogniem. Leopard 1A5DK został również wyposażony w szereg zaawansowanych jak na tamte lata systemów elektronicznych, w tym wyposażenie łączności, systemy nawigacyjne i do śledzenia celów. W duńskiej wersji zastosowano nową skrzynię ładunkową umieszczoną w tylnej części wieży, a także mocowania do integracji lemiesza niemieckiej spółki Krauss-Maffei Wegmann (KMW), co trwa 10 minut.
20, a potencjalnie 40 eks-duńskich Leopardów 1A5DK dołączy do 88 wozów bazowej wersji 1A5, które dostarczy niemiecka spółka Rheinmetall AG za zgodą rządu w Berlinie, o czym poinformowano również 3 lutego – łącznie będzie to zatem nawet 128 wozów tego typu (Niemcy dostarczą Ukrainie 88 czołgów Leopard 1A5).
Tymczasem wczoraj z Kanady wyruszył pierwszy z 4 obiecanych czołgów Leopard 2A4, który zapewne będzie służył do szkolenia ukraińskich żołnierzy. Wcześniej dostawy czołgów rodziny Leopard zadeklarowały: Polska (14 Leopardów 2A4, na których szkolenie wkrótce rozpocznie się według deklaracji ministra Mariusza Błaszczaka), Niemcy (14 Leopardów 2A6), Finlandia (nieokreślona liczba), Hiszpania (4-6 Leopardów 2A4), Portugalia (nieokreślona liczba; według doniesień medialnych 4) i Norwegia (nieokreślona liczba; według doniesień medialnych 4-8). W dalszej kolejności takie plany mają Szwecja z czołgami Strv 122 (odmiana Leoparda 2A5) i Niderlandy (które chcą odkupić od Niemiec Leopardy 2A6). Z zachodnich czołgów do Ukrainy trafi też 14 FV4034 Challenger 2 z Wielkiej Brytanii (na których szkolenie już rozpoczęli ukraińscy żołnierze) i 31 M1A2 Abrams z USA.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.