W środę, 26 lutego 2025, amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency, MDA) podpisała umowę o wartości 211 739 333 USD (856 mln zł) ze spółką Lockheed Martin Space (część Lockheed Martin) na dalsze wsparcie eksploatacji dwóch baterii zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) w siłach zbrojnych Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
Jest to kolejny aneks zwiększający wartość pierwotnego zamówienia w ramach programu wojskowej sprzedaży zagranicznej FMS (Foreign Military Sales) z 517 816 701 USD (2,093 mld zł) do 729 556 034 USD (2,949 mld zł). W ramach tej umowy wykonawca zapewni wsparcie eksploatacji i utrzymanie gotowości operacyjnej dwóch baterii systemu THAAD. Zakres prac i utrzymanie obejmuje zarządzanie logistyką, bazę danych produktów logistycznych, szkolenia, naprawy i zwrot pocisków i sprzętu naziemnego, rozwój i utrzymanie sprzętu/oprogramowania, symulacje Hardware-in-the-loop, usługi inżynieryjne, program nadzoru pocisków rakietowych i unikalną w kraju specjalistyczną inżynierię dla klienta FMS. Prace zostaną wykonane w Sunnyvale w Kalifornii, Grande Prairie w Teksasie, Camden w Arkansas, Huntsville w Alabamie, Anniston w Alabamie i Troy w Alabamie. Okres realizacji zaplanowano na od 25 lutego 2025 do 31 października 2027.
Zjednoczone Emiraty Arabskie są obecnie jedynym użytkownikiem eksportowym systemu THAAD (zadebiutował w boju 16-17 stycznia 2022 przechwytując w emiracie Al Dhafra rakietowy pocisk balistyczny średniego zasięgu, wystrzelony przez jemeńskie milicje Huti), obok amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army; zadebiutował w boju 27 grudnia 2024). Niemniej wkrótce do ich grona dołączy także Arabia Saudyjska, która zamówiła siedem baterii. USA bezskutecznie oferowały system również Indiom czy Omanowi.
Niedawno, bo 6 lutego br. spółka Lockheed Martin podpisała umowę o maksymalnej wartości 2,8 mld USD (wówczas 11,32 mld zł) z MDA na dalszy rozwój systemu THAAD, a 25 stycznia br. spółka informowała o dostarczeniu agencji 900. seryjnego egzemplarza pocisku przechwytującego.
Jak podkreśla producent, wskaźnik powodzenia testów THAAD i użycie w boju wykazały 100% skuteczność przechwytywania (17 udanych testów) i pomyślną współpracę z pociskami przechwytującymi PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement) systemu MIM-104 Patriot. Integracja z innymi systemami stanowi kluczowy element tworzenia wielowarstwowej, sieciocentrycznej architektury niezbędnej w dzisiejszym środowisku zagrożeń.
Bateria systemu THAAD składa się z wyrzutni na podwoziu ciężarowym Oshkosh M1075 dla pocisków przechwytujących (kinetycznych) typu hit-to-kill (pozbawionych głowicy bojowej), które przechwytują pociski balistyczne podczas ostatniej fazy ich lotu. Są naprowadzane na cel za pomocą czujnika podczerwieni IR opartego o technologię antymonidu indowego (InSb) i pracującego w paśmie od 3μm do 5μm, opracowanego przez BAE Systems. Wyrzutnie uzupełniają stanowiska dowodzenia i łączności oraz mobilne radary antybalistyczne ze skanowaniem fazowym w paśmie X typu AN/TPY-2.