We wtorek, 22 października 2024, jak podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, podczas konferencji prasowej w Seulu, Kim Tae-hyo, główny zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Republiki Korei poinformował, że rząd wzywa do natychmiastowego wycofania wojsk Korei Północnej z terytorium Federacji Rosyjskiej, w przeciwnym razie podejmie etapowe środki w postaci przekazania broni i amunicji dla walczącej Ukrainy.
Południowokoreańskie czołgi T-80U i bojowe wozy piechoty BMP-3 / Zdjęcie: Domena Publiczna
Deklaracja jest odpowiedzią na informacje upublicznione przez 18 października br. przez Narodową Służbę Wywiadu NIS (National Intelligence Service). W raporcie dostarczono niezbite dowody na to, że Korea Północna wysyła do Rosji 12 tys. żołnierzy w sile dywizji (z których ponad 1,5 tys. żołnierzy wojsk specjalnych już jest na miejscu), w celu zapewnienia wsparcia dla Moskwy w pełnoskalowej wojnie z Ukrainą.
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Republiki Korei, które zwołał prezydent Yoon Suk-yeol, stwierdzono, że rozwój sytuacji stwarza znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno Korei Południowej, jak i społeczności międzynarodowej i stanowi rażące naruszenie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazujące współpracy wojskowej z Koreą Północną.
Jeśli nielegalna współpraca wojskowa między Koreą Północną a Rosją będzie kontynuowana, (Korea Południowa) nie będzie biernie czekać, ale stanowczo zareaguje we współpracy ze społecznością międzynarodową – powiedział Kim Tae-hyo, ostrzegając przed etapowymi środkami w odpowiedzi na poziom ich powiązań wojskowych.
Wśród możliwych scenariuszy znajduje się wysłanie broni defensywnej i ofensywnej – powiedział reporterom wyższy rangą urzędnik prezydenta.
W tym miejscu warto nadmienić, że do tej pory Seul przekazywał Ukrainie pomoc finansową i humanitarną, a w 2023 dostarczała nieśmiercionośne środki dla Sił Zbrojnych Ukrainy, takie jak przenośne wykrywacze min i odzież ochronną czy zadeklarowano przekazanie dwóch czołgów saperskich K600 Rhino KCEV, zabudowanych na podwoziu K1A1, które również nie zostały uznane za uzbrojenie.
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Republiki Korei najwyżsi urzędnicy ds. spraw zagranicznych i bezpieczeństwa zgodzili się wdrożyć silne i skuteczne środki w ścisłej koordynacji z sojusznikami i partnerami, przygotowując się do potencjalnych scenariuszy i podejmując działania etapowe po ocenie skutków dla bezpieczeństwa.
W poniedziałek prezydent Yoon Suk-yeol powiedział, że niezwłocznie wyśle delegację do Kwatery Głównej NATO w Brukseli, aby podzielić się informacjami na temat rozmieszczenia wojsk Korei Północnej, ponieważ podzielił się obawami z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte podczas ich rozmowy telefonicznej na ten temat. Kim Tae-hyo sprecyzował, że zespół funkcjonariuszy Narodowej Służby Wywiadu i urzędników Ministerstwa Obrony zostanie wysłany do Brukseli za kilka dni, aby podzielić się swoją oceną i omówić współpracę.
Rozmieszczenie tak dużego kontyngentu Koreańskiej Armii Ludowej, w tym jego najbardziej elitarnych jednostek wojskowych, sygnalizuje duże zacieśnienie współpracy militarnej z Rosją, które wcześniej ograniczały się do dostarczania amunicji artyleryjskiej kal. 122 mm i 152 mm, środków przeciwpancernych i rakietowych pocisków balistycznych KN-23 (Hwasong-11Ga).
Eksperci ds. bezpieczeństwa w Seulu wyrazili obawy, że Korea Północna może w zamian otrzymać zaawansowane rosyjskie technologie umożliwiające dalszy rozwój jej zdolności rakietowych, nuklearnych i satelitarnych, co stanowi poważne zagrożenie dla Korei Południowej. Analitycy sugerują również, że Korea Północna mogłaby zdobyć cenne doświadczenie na polu walki.
Przypomnijmy, że 4 października ukraiński dziennik Kyiv Post informował powołując się na swoje źródła, że dzień wcześniej w ataku rakietowych sił ukraińskich w okupowanym przez Rosjan obwodzie donieckim zginęło sześciu oficerów Koreańskiej Armii Ludowej, a trzech kolejnych zostało rannych. Znaleźli się oni wśród ponad 20 ofiar ataku.
23 czerwca br. agencja prasowa Reuters informowała, powołując się na swoje źródła, że po zawarciu porozumienia o pogłębieniu współpracy wojskowej i wzajemnej obrony pomiędzy Rosją i Koreą Północną 19 czerwca, Centralna Komisja Wojskowa KC Partii Pracy Korei planuje wysłać korpus inżynieryjny wojsk lądowych Koreańskiej Armii Ludowej do Donbasu. W odpowiedzi już wówczas Seul zagroził zrewidowaniem swojej polityki niewysyłania uzbrojenia do Ukrainy.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.