W sobotę, 25 stycznia 2025, w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że chińska korporacja państwowa NORINCO (North Industries Corporation) rozpoczęła testy polowe nowego systemu uzbrojenia z emiterem mikrofalowym High Energy Microwave Weapon System, ujawnionego 6 listopada 2024, który jest obecnie określany jako Hurricane 3000.
Zdjęcie: Jesus Roman via X. Oryginalnie pochodzi z chińskiego serwisu społecznościowego Weibo zprofilu użytkownika Zeng Xiyi (曾鲎祎), ale dostęp do niego jest ograniczony
Zgodnie z wpisem, pomimo obiecujących wyników, system formalnie jeszcze nie wszedł na uzbrojenie Chińskiej Armii Ludowo Wyzwoleńczej (ChALW), ale otrzymał już dedykowany kamuflaż Wojsk Lądowych ChALW, charakterystyczny wzór pikselowy w odmianie pustynnej. Przy zestawie można zauważyć zresztą dwie osoby, przedstawicieli terenowych NORINCO (North Industries Corporation).
Zgodnie ze skąpymi informacjami przekazanymi podczas 15. targów lotniczych China International Aviation & Aerospace Exhibition (Airshow China) w Zhuhai k. Hongkongu, które odbyły się na 12-17 listopada 2024, system broni mikrofalowej zbudowano w dwóch wariantach, posadowionych na podwoziach 4-osiowych.
Jeden z szeroką anteną-nadajnika promieniowania mikrofalowego na ciężkim podwoziu Shacman SX2400/2500 8×8, a drugi z pomniejszoną wersją anteny na lekkim podwoziu 8×8, znanym z artyleryjsko-rakietowego systemu obrony powietrznej typu PLB-625E (z 25-mm wielolufową armatą napędową i pociskami przeciwlotniczymi FB-10). Oba są komplementowane ze stacją radiolokacyjną do wykrywania celów aerodynamicznych.
System jest w stanie wykryć cele do 6 km i optycznie śledzić je w zasięgu 4 km. Nawet bezzałogowce klasy mikro w odległości powyżej 3 km można precyzyjnie zneutralizować.
Zheng Xuyang, ekspert z NORINCO, wyjaśnił na Airshow China 2024, że w przeciwieństwie do konwencjonalnej kuchenki mikrofalowej, która podgrzewa żywność w zakresie 30 centymetrów, Hurricane-3000 ma efektywny zasięg 3 km, 10 000 razy większy niż urządzenie dla gospodarstw domowych.
Ogólna zasada działania systemów broni mikrofalowej polega na tym, że podczas emitowania promieniowania systemy pokładowe, takie jak elektronika czy awionika statków powietrznych jest przegrzewana powodując jej pożar i w konsekwencji utratę kontroli nad bezzałogowcem przez operatora.
Jeśli chodzi o odpowiedniki w innych państwach, to można wymienić amerykański system THOR (Tactical High Power Operational Responder), opracowany przez laboratorium badawcze AFRL (Air Force Research Laboratory) amerykańskich wojsk lotniczych (US Air Force, USAF). Jednak ten umieszczony został w specjalnym kontenerze na podwoziu niskopodłogowym z okrągłą anteną-emiterem na stropie. Podobną konfigurację ma system Phaser, opracowany przez korporację RTX.
Rozwiązania tego typu w ograniczonym zakresie Amerykanie wprowadzili w głowicach CHAMP (Counter-Electronics High Power Microwave Advanced Missile Project) dla 20 strategicznych pocisków manewrujących AGM-86 ALCM, w miejsce głowic jądrowych.
W grudniu 2024 Brytyjczycy z powodzeniem przetestowali demonstrator technologii systemu broni mikrofalowej RFDEW (Radio Frequency Directed Energy Weapon), zaprojektowanego przez konsorcjum Team Hersa ze spółką Thales UK na czele, do zwalczania systemów bezzałogowych.
Warto dodać, że w październiku 2021 amerykańskie spółki General Dynamics Land Systems i Epirus zawarły strategiczne porozumienie w sprawie integracji technologii generowania impulsu elektromagnetycznego Leonidas oraz systemów broni mikrofalowej z transporterami opancerzonymi ICV Stryker i innymi platformami.
W sierpniu 2020 Rosjanie zaprezentowali z kolei prototyp wielozadaniowego, samobieżnego systemu Rat’ (pol. Bój), a częścią ujawnionego w lutym 2021 zintegrowanego systemu zwalczania bsl europejskiego konsorcjum MBDA o nazwie Sky Warden – ma być system broni mikrofalowej Teledyne E2V.
🇨🇳NORINCO 'Hurricane-3000' High-Power Microwave Weapon System to Counter Drone Swarms (presented at Zhuhai 2024) during a field test, but still not in use by the PLA (via wb/曾鲎祎) pic.twitter.com/ipP6lVxisa
— Jesus Roman (@jesusfroman) January 25, 2025