12 lutego, zgodnie z raportem Biura Rozliczeń Rządu (Government Accountability Office, GAO), poinformowano, że budowa instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS) w Bazie Wsparcia US Navy (Naval Support Facility, NSF) Redzikowo k. Słupska notuje opóźnienia i wymaga środków finansowych.
Głównymi elementami instalacji przeciwrakietowej AAMDS w NSF Redzikowo są stacja radiolokacyjna AN/SPY-1D, stanowiska dowodzenia i kontroli, systemów łączności (elementy systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem) oraz trzy uniwersalne wyrzutnie pocisków przechwytujących Mk 41 VLS. Instalacja będzie zdolna do odparcia ograniczonego ataku rakietowego z wykorzystaniem pocisków balistycznych krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu / Zdjęcie: Naval Support Facility Redzikowo/US Navy
Zgodnie z raportem GAO oddanie do użytku nie nastąpi wcześniej, niż w 2022. Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defence Agency, MDA) wiceadm. Jon Hill poinformował o 13-procentowym wzroście kosztów budowy, co oznacza dodatkowe 96 mln USD (375,34 mln zł). W konsekwencji łączny koszt budowy przekroczy 844 mln USD (3,3 mld zł).
Pierwotny koszt budowy AAMDS w Polsce miał wynieść 748 mln USD (2,925 mld zł), a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej zaplanowano w połowie 2018. Tak się jednak nie stało. Kolejnym terminem zakończenia budowy i oddania instalacji do użytku, jaki deklarowano jeszcze w sierpniu 2019, był ostatni kwartał 2020 (Postępy AAMDS w Redzikowie, 2019-08-13).
Już w marcu 2018 informowano o opóźnieniu prac przy, budowanej od 13 maja 2016, instalacji przeciwrakietowej w Polsce (warto zauwazyć, że podobna instalacja w rumuńskiej bazie NSF Deveselu została uruchomiona zgodnie z harmonogramem). Powodem miału być niewywiązanie się z założonego harmonogramu prac przez szkocką spółkę John Wood, odpowiedzialną za budowę infrastruktury wsparcia(THAAD w Rumunii, 2019-04-12).
W 2019 podczas wizyty wiceadm. Hilla w Redzikowie, poinformowano, że rozważane jest zerwanie umowy ze szkockim wykonawcą. Jako najważniejsze problemy wskazano wadliwą instalację systemów zarządzania bazą, układami energii elektrycznej, ogrzewania i chłodzenia całej instalacji. Te mankamenty powodują, iż ciągle nie można przystapić do instalacji systemów uzbrojenia.
Innym powodem opóźnień były problemy z głównym orężem bazy – amerykańsko-japońskimi przeciwrakietowymi pociskami przechwytującymi RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA (SM-3 Block IIA). W bazie znajdą się 24 pociski, które będą wystrzeliwane z uniwersalnych wyrzutni Mark 41 Vertical Launching System (Mk 41 VLS). Jednak po dwóch nieudanych próbach pocisków w 2017 i 2018, produkcja seryjna została wstrzymabna. Pierwszy udany test z wyrzutni Mk 41 VLS miał miejsce dopiero 11 grudnia 2018 (SM-3 Block IIA odpalony z lądu, 2018-12-12).
Instalacja przeciwrakietowa AAMDS w Redzikowie, wraz z tą w Deveselu, są elementem III fazy amerykańskiego programu European Phased Adaptive Aproach (EPAA), który obejmuje również niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke z systemem antyrakietowym Aegis BMD, centrum dowodzenia i kontroli w niemieckiej bazie lotniczej Ramstein oraz uruchomiony w lutym 2012 natowski radar przeciwrakietowy w tureckim Kürecik (Amerykańskie bazy w Turcji zagrożone, 2019-07-24).
Agencja MDA we wniosku budżetowym na 2021 zażądała 1,8 mld USD (7,04 mld zł) na dalszą kontynuację modernizacji morskiego i naziemnego komponentu systemy obrony przeciwrakietowej Aegis BMD i zakup dodatkowych pocisków, w tym 34 pocisków przechwytujących SM-3 Block IB.