W poniedziałek, 18 sierpnia 2024, w mediach społecznościowych pojawiła się fotografia jednego z chińskich wielozadaniowych okrętów desantowych typu 071 (w kodzie NATO: Yuzhao), na którym zamontowano wysokoenergetyczny system broni laserowej. To pierwszy okręt Marynarki Wojennej Chińskiej Republiki Ludowej z uzbrojeniem tej klasy. Miał otrzymać zestaw podczas prac remontowych, z których właśnie wyszedł.
CNS Changbai Shan (989) / Zdjęcie: kees torn via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Choć z powodu cenzury na fotografii nie można jednoznacznie stwierdzić, który dokładnie z ośmiu okrętów tego typu będących począwszy od 2007 w chińskiej służbie otrzymał nowe uzbrojenie, to według niektórych źródeł może to być CNS Wanyang Shan (986) lub CNS Yimeng Shan (988).
Warto zauważyć, że do czasu wejścia do służby śmigłowcowców desantowych typu 075, jednostki te były największymi, nie licząc oczywiści lotniskowców. Jeden okręt jako typ 071E został wyeksportowany do Tajlandii, gdzie otrzymał nazwę HTMS Chang (III). Za budowę zarówno typu 071, jak i 075, odpowiada stocznia Hudong-Zhonghua państwowego koncernu CSSC (China State Shipbuilding Corporation) w Szanghaju.
Jednostka typu 071 ma 210 m długości, 28 m szerokości, 7 m zanurzenia i 25 000 t pełnej wyporności. Okręt osiąga prędkość maksymalną 25 w. i zasięg do 10 tys. mil morskich przy prędkości 18 w. Wyposażenie stanowią cztery poduszkowce desantowe typu 726 (w kodzie NATO: Yuyi) o długości 33 m i wyporności 160 t i cztery śmigłowce transportowe Harbin Z-8. Okręty są uzbrojone w 76-mm armatę morską AK-176, cztery 30-mm zestawy obrony bezpośredniej AK-630 i 18-tubową wyrzutnię celów pozorowanych typu 726-4. Ponadto, możliwa jest instalacja dwóch-czterech stanowisk z 12,7-mm karabinami maszynowymi. Okręt może zabrać na pokład od 600 do 800 żołnierzy piechoty morskiej wraz z ciężkich wyposażeniem, takim jak czołgi czy transportery opancerzone.
Wysokoenergetyczna broń laserowa klasy HELWS (z ang. High Energy Laser Weapon System) ma zapewne służyć chińskiemu okrętowi do samoobrony, podobnie jak w przypadku amerykańskiego okrętu desantowego USS Portland (LPD-27), typu San Antonio, który 14 grudnia 2021 przeprowadził demonstrację użycia 150-kw lasera LWSD Mk 2 Mod 0 przeciwko celowi nawodnemu w Zatoce Adeńskiej. Nie jest to jedyny amerykański program morskiego uzbrojenia laserowego w US Navy: warto tu wymienić: 30-kw AN/SEQ-3 w ramach XN-1 LaWS, 60-kw AN/SEQ-4 ODIN i 60-kw HELIOS, a w planach są 150-kW RHEL oraz jeszcze potężniejszy HELCAP.
Ogólnie broń tego typu ma służyć do niszczenia bezzałogowców powietrznych i morskich, a w dalszej perspektywie uzbrojenia bardziej zaawansowanego jak pociski przeciwokrętowe.
Warto zauważyć, że laser na pokładzie chińskiego okrętu wojennego nie jest bynajmniej pierwszym niekonwencjonalnym uzbrojeniem testowanym w ostatnich latach przez Państwo Środka. W 2011 oficjalnie ujawniono bowiem projekt działa elektromagnetycznego, które testy naziemne przeprowadzono w latach 2010-2014, natomiast 31 stycznia 2018 pojawiły się pierwsze fotografie urządzenia zintegrowanego z okrętem desantowym CNS Haiyang Shan (936), typu 072III. W marcu 2022 potwierdzono, że rozpoczęto testy morskie.
Gwoli wyjaśnienia, działo elektromagnetyczne jest bronią wystrzeliwującą pociski bez wykorzystania chemicznego materiału miotającego. W polu elektromagnetycznym pocisk kinetyczny jest rozpędzany do prędkości 2000–3500 m/s (7200–12 600 km/h), osiągając bardzo dużą energię. Pozwala to na ostrzeliwanie celów dotychczas nieosiągalnych dla klasycznej artylerii okrętowej za pomocą relatywnie taniej amunicji, pozbawionej głowicy bojowej.
https://twitter.com/sugar_wsnbn/status/1825424465414545848