22 marca europejska spółka Airbus Defence and Space poinformowała o otrzymaniu zlecenia od operatora łączności satelitarnej, konsorcjum Eutelsat, na budowę geostacjonarnego wielozadaniowego satelity telekomunikacyjnego nowej generacji. Urządzenie o nazwie Eutelsat 36D powstanie na nowo opracowanej platformie satelitarnej EurostarNeo (PERIOD: Orbitalna fabryka satelitów Airbusa).
Eutelsat 36D będzie geostacjonarnego wielozadaniowym satelitą telekomunikacyjnym nowej generacji, zbudowanym na nowej platformie EurostarNeo
Umieszczenie na orbicie geostacjonarnej satelity Eutelsat 36D zwiększy zakres usług świadczonych z przewidzianego dla Eutelsatu slotu na pozycji orbitalnej 36 stopni długości wschodniej, w odniesieniu do nadawania programów telewizyjnych (DTH, Direct-To-Home) i łączności dla państw w Afryce i Europie oraz dla Rosji (Airbus w programie francuskiej łączności satelitarnej dla wojska).
Nowa telekomunikacyjna platforma satelitarna EurostarNeo pozwala znacznie zwiększyć ładowność, sam moduł komunikacyjny może pomieścić ładunek o masie do 2 ton i zapewnia moc użyteczną ponad 25 kW (w przypadku Eutelsat 36D będzie wymagane 18 kW). Eutelsat 36D zostanie wyniesiony w kosmos w pierwszej połowie 2024. Będzie charakteryzował się zredukowaną masą startową do 5 t. Jego żywotność eksploatacyjną przewidziano na co najmniej 15 lat (Airbus zbuduje satelity OneSat dla Intelsat).
Ponadto, zastosowane będą bardziej wydajne systemy kontroli mocy i temperatury przy skróconym czasie produkcji i optymalizacji kosztów, dzięki w pełni zdigitalizowanemu procesowi produkcyjnemu. Eutelsat 36D zostanie wyposażony w 70 transponderów pasma radiowego Ku, pracującym na pięciu łączach radioliniowych skierowanych ku Ziemi oraz sterowaną antenę.
François Gaullier, dyrektor ds. systemów telekomunikacyjnych w Airbus Space Systems, powiedział: Ósmy kontrakt na dostawę EurostarNeo potwierdza słuszność naszej strategii nieustannego wprowadzania nowych technologii w celu lepszego zaspokajania potrzeb klientów. Cieszymy się, że możemy pomóc Eutelsatowi w zapewnieniu łączności i transmisji danych, w tym do odległych regionów, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Stałe zaufanie Eutelsatu do naszych produktów jest wyrazem uznania dla niezawodności naszej pracy i powodem do dumy dla wszystkich naszych zespołów inżynierskich.
Eutelsat 36D jest również dwudziestym szóstym satelitą, który Airbus zbuduje dla konsorcjum. Kontrakt na jego budowę umacnia pozycję Airbusa jako lidera w dziedzinie satelitów z napędem elektrycznym, przy czterech w pełni elektrycznych satelitach działających już na orbicie i siedemnastu w pełni elektrycznych satelitach telekomunikacyjnych znajdujących się na etapie budowy.
Grafiki: Airbus Defence and Space
Platforma EurostarNeo została opracowana w ramach projektów partnerskich Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (European Space Agency) z francuskim Państwowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych CNES (Centre National d’Études Spatiales) i jest mocno wspierana przez brytyjską agencję kosmiczną UKSA (United Kingdom Space Agency) i inne agencje badań kosmicznych w całej Europie.
Pierwszym ukończonym satelitą na platformie EurostarNeo jest, również zamówiony przez Eutelsat, Hot Bird 13F. Został on zaprezentowany 12 lutego br. w zakładach Airbusa we francuskiej Tuluzie. Zostanie on wyniesiony w kosmos jeszcze w tym roku, a jego działanie zapewni m.in. sygnał dla większości polskojęzycznych satelitarnych stacji telewizyjnych i radiowych. Na platformie EurostarNeo powstanie też wojskowy satelita telekomunikacyjny Skynet 6A dla ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii (Pierwszy satelita Airbus EurostarNeo, Airbus: Postępy w wojskowym programie Skynet 6).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.