24 marca br. rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował w mediach społecznościowych, że w bieżącym miesiącu rozpoczęto negocjacje z, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Hutą Stalowa Wola (HSW) w sprawie zamówienia na pierwsze seryjne egzemplarze pojazdów minowania narzutowego (PMN) Baobab-K. Badania kwalifikacyjne prototypu zakończyły się wynikiem pozytywnym w lipcu ub. r. (Koniec badań PMN Baobab-K).
Prototyp PMN Baobab-K został opracowany przez Hutę Stalowa Wola (HSW), wspólnie ze spółką Jelcz, Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi BELMA, spółką WB Electronics (z Grupy WB) i Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej (WITI), a zadebiutował we wrześniu 2021 podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO 2021: Baobab-K w nowej odsłonie).
PMN Baobab-K posadowiono na podwoziu Jelcz 8×8 z opancerzoną kabiną (spełniającą 1 poziom ochrony balistycznej STANAG 4569), na której stropie rozmieszczono osiem wyrzutni granatów dymnych. System składa się sześciu wyrzutni min MN-123 (każda kaseta można mieścić do pięciu sztuk min, w każdej wyrzutni mieści się po 20 kaset, co w sumie daje do dyspozycji 600 min). Pojazd wyróżnia pełna automatyzacja procesu minowania, od wyliczania nastaw, obrotu miotaczami, do utrzymywania częstotliwości miotania min w zależności od prędkości poruszania się pojazdu i zaprogramowanego pola minowego.
Agencja Uzbrojenia rozpoczęła w marcu negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. dotyczące zakontraktowania dla 🇵🇱Sił Zbrojnych pierwszych pojazdów minowania narzutowego #BAOBAB-K. pic.twitter.com/qH2WENFRN0
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) March 24, 2023
Grupa WB dostarczyła system elektromechaniczny od Arex, system komunikacji pojazdowej FONET, system łączności od Radmor, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem TOPAZ i system teleinformatyczny (ze specjalistycznym oprogramowaniem do zarządzania polami minowymi).
Umowa o wartości 19 948 177,22 zł brutto na budowę docelowego prototypu PMN Baobab-K została zawarta z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej 28 grudnia 2018. Postępowanie prowadzono od 9 maja 2018. Była to czwarta próba realizacji postępowania w tym programie (Prototyp PMN Baobab-K w 2021).
Wóz został opracowany dla jednostek inżynieryjnych. To uzupełnienie wprowadzonego w 2004 do jednostek pancernych i zmechanizowanych gąsienicowego Inżynieryjnego Systemu Minowania Kroton na podwoziu MTLB-U. Zapotrzebowanie na PMN Baobab-K szacowane jest na 12-15 wozów, z możliwością ich zwiększenia nawet do 50. System można też adaptować dla brygad zmechanizowanych i Wojsk Obrony Terytorialnej.
PMN Baobab-K jest przeznaczony do ustawiania min przeciwpancernych MN-123 z formowanym wybuchowo ładunkiem kumulacyjnym dwustronnego działania. Przebijalność min to 60 mm RHA. MN-123 wyposażono w niekontaktowy zapalnik magnetyczny o działaniu natychmiastowym lub zwłocznym z opcją programowalnej samolikwidacji w czasie 1-30 dni i samoneutralizacji, zgodnie z porozumieniem CCW (Convention on Certain Conventional Weapons). Miny mają 180 mm średnicy, 90 mm grubości i masę 3,7 kg.
Podstawowe parametry techniczne PMN-Baobab-K:
- Całkowita liczba min: 600 sztuk,
- Załoga: 2 osoby,
- Czas przeładowania: <30 min,
- Zasięg układania: od 60 do 180 m,
- Prędkość układania: od 5 do 20 km/h (dostosowywana automatycznie do gęstości pola minowego),
- Długość pola minowego: do 1800 m.
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.