W poniedziałek, 18 listopada 2024, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) poinformowało, że od 11 do 22 listopada w szwedzkiej Karlskronie trwa szkolenie żołnierzy z obsługi granatnika przeciwpancernego Saab Carl Gustaf M4 (CGM4). W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta, spółce Saab Defence and Security, uzbrojenia udział bierze m.in. troje żołnierzy WOT z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej (CS WOT) z Torunia.
CGM4 jest najnowszą wersją rozwojową rodziny granatników Carl Gustaf. Przeznaczony jest do zwalczania wozów bojowych oraz czołgów. Pozwala na likwidowanie siły żywej nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie jak i zadymienie pola walki / Zdjęcia: DWOT
Szkolenie jest bardzo dobrze zorganizowane i zaplanowane. Obejmuje ono zarówno część teoretyczna i praktyczną w czasie, której możemy przećwiczyć różnorodne scenariusze. Carl Gustaf w wersji M4 w moim odczuciu jest najlepszą wielozadaniową bronią w swojej klasie – powiedział jeden z uczestników szkolenia.
Dwutygodniowe szkolenie przeznaczone jest zarówno dla techników jak i instruktorów. Zajęcia podzielone są na dwie części teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich żołnierze poznają budowę, dane taktyczne oraz zasady posługiwania się granatnikiem Carl Gustaf M4. W drugiej (praktycznej) realizowane są zajęcia z bezpośredniej obsługi granatnika oraz specjalistycznych trenażerów, a także strzelania amunicją treningową oraz bojową.
Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminów żołnierze WOT powrócą do kraju gdzie w przyszłości w ramach działalności dydaktycznej Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej będą prowadzić zajęcia dla kolejnych żołnierzy z różnych Brygad OT z terenu całego kraju.
Przypomnijmy, że 4 marca br. Agencja Uzbrojenia, w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, zamówiła w spółce Saab Defence and Security 6000 rzeczonych granatników przeciwpancernych wraz z nowymi urządzeniami kierowania ogniem FCD 558 (Fire Control Device) oraz amunicją: przeciwpancerną, odłamkowo-burzącą, przeciwpancerno-odłamkową, burzącą, wielofunkcyjną, dymną, oświetlającą, szkolną, treningową i ćwiczebną. Siły Zbrojne RP razem z granatnikami otrzymają również pakiety logistyczny i szkoleniowy oraz dokumentację techniczną. Wartość umowy to 12,9 mld SEK netto (4,958 mld zł/6,5 mld zł brutto), a dostawy zaplanowano na lata 2024-2027 (7 czerwca br. producent informował o rozpoczęciu realizacji zamówienia).
Carl-Gustaf M4 został ujawniony we wrześniu 2014 na terenie poligonu Bofors Test Center w Karskronie, w 23 lata po premierze poprzedniej generacji systemu. Badania kwalifikacyjne przeprowadzono w 2015. M4 przy masie 6,7 kg jest lżejszy od poprzednika o 3,4 kg, dzięki tytanowo-kompozytowej konstrukcji lufy i płaszcza, a także przekonstruowaniu niektórych elementów stalowych. Nowy granatnik jest również krótszy (950 mm długości w porównaniu do 1015 mm M3). Jest wyposażony w szynę Picatinny, która umożliwia montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.
CGM4 przystosowano do używania wszystkich 11 typów amunicji 84 mm x 246R używanej we wcześniejszej generacji, w tym FFV751 z nabojem kumulacyjnym w układzie tandemowym, FFV551 z nabojem kumulacyjnym wspomaganym silnikiem rakietowym, FFV502 z nabojem przeciwpancerno-kumulacyjnym, FFV441B z nabojem burzącym, FFV469 z nabojem dymnym, FFV545 z nabojem oświetlającym, FFV552 z nabojem ćwiczebnym o tych samych charakterystykach co FFV551 i FFV752 z nabojem ćwiczebnym o tych samych charakterystykach co FFV751. Granatnik Carl-Gustaf M4 charakteryzuje się skutecznym zasięgiem od 300 do 2100 metrów w zależności od wykorzystanej amunicji.
Obecnie trwają prace nad wdrożeniem amunicji programowalnej, która zwiększy zasięg rażenia dwukrotnie do 1500-2000 m. W wersji M4 wprowadzono także dwustopniowy system zabezpieczenia, dzięki któremu możliwe jest przenoszenie broni z amunicją wprowadzoną do lufy.
Granatniki rodziny Carl-Gustaf trafiły do sił zbrojnych ponad czterdziestu państw, a w najnowszej wersji M4 do piętnastu, w tym Australii, Danii, Estonii, Łotwy, Norwegii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i USA. Większość użytkowników zastępuje starsze granatniki Carl-Gustaf M2/M3, które są także m.in. na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP, a konkretnie Wojsk Specjalnych.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk FGM-148F Javelin, systemu amunicji krążącej Warmate czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys. osób (Pierwsze strzelania bojowe M72 EC Mk1 w WOT).