W piątek, 25 października 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała dwie zgody Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Republiki Chińskiej (Tajwanu) zestawów obrony powietrznej NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) oraz stacji radiolokacyjnych typów AN/TPS-77 i AN/TPS-78 za łącznie maksymalnie 1,988 mld USD (7,98 mld zł).
NASAMS / Zdjęcie: Kongsberg Defence and Aerospace (KDA)
NASAMS
Zgodnie z pierwszą informacją, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Stanach Zjednoczonych (Taipei Economic and Cultural Representative Office in the United States, TECRO), oficjalnie reprezentujące Republikę Chińską, wnioskowało o możliwość pozyskania trzech baterii systemu NASAMS (czyli 12 wyrzutni), trzech trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, 123 pocisków rakietowych ziemia-powietrze o wydłużonym zasięgu AMRAAM-ER (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles-Extended Range), dwóch sekcji naprowadzania pocisków AMRAAM-C8 i 4 modułów terminali systemu łączności MIDS (Multifunctional Information Distribution System).
Pakiet zawiera również mobilne centra kierowania ogniem FDC, kontenerowe wyrzutnie pocisków rakietowych, zestawy systemów z obserwacyjno-celowniczą głowicą optoelektroniczną, taktyczne centra kontroli ognia TCC, symulator szkolenia FDC, węzły łączności radiowej, radiostacje z obsługą łączności MIDS w standardzie Link 16, moduły kryptograficzne IPS 250X HAIPE (High Assurance Internet Protocol Encryptors), układy identyfikacji swój-obcy KIV-77, odbiorniki nawigacji pozycjonowania GPS typu AN/PSN-13 DAGR z modułem kryptograficznym SAASM (Selective Availability Anti-Spoofing Module), moduły kryptograficzne AN/PYQ-10 SKL, okablowanie, sekcje naprowadzania i kontenery transportowe pocisków AMRAAM, pociski szkolne CATM-120 AMRAAM i AMRAAM-ER i trenażery pocisków AMRAAM-ER.
Pakiet dodatkowy obejmuje wsparcie systemów uzbrojenia i sprzęt pomocniczy, części zamienne, materiały eksploatacyjne, akcesoria oraz wsparcie napraw i zwrotów, oprogramowanie niejawne, publikacje niejawne i jawne oraz dokumentacja techniczna, badania i ankiety, usługi wsparcia technicznego, inżynieryjnego i logistycznego rządu USA, usługi gwarancyjne, integracja i kontrola systemów (SICO) oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego. Całość wyceniono na maksymalnie 1,16 mld USD (4,658 mld zł).
Zestawy NASAMS zastąpią wycofane w ubiegłym roku przestarzałe zestawy MIM-23 HAWK Phase III (których przekazania walczącej Ukrainie odmówiono), a także uzupełnią wprowadzane od 2015 zestawy Tien Kung 3 (Sky Bow 3), opracowane przez Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST), we współpracy z siłami zbrojnymi (produkcja wielkoseryjna rozpoczęła się w 2019) oraz baterie MIM-104 Patriot.
O ewentualnym zakupie NASAMS poinformował 18 lipca 2023 na łamach dziennika Taiwan News ówczesny minister obrony Republiki Chińskiej, Chiu Kuo-cheng.
Bateria NASAMS składa się z sześciu wyrzutni, trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, pojazdu dowodzenia i kierowania ogniem z systemem transmisji danych Link 16 i pojazdu z obserwacyjno-celowniczą głowicą optoelektroniczną. Jedna bateria, działająca w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej, może zwalczać maksymalnie do 36 celów powietrznych jednocześnie, takich jak samoloty, śmigłowce i pociski manewrujące. Ostatnio na zakup systemu zdecydowały się Litwa (kolejnych zestawów), Królestwo Niderlandów, Hiszpania (kolejne) i Norwegia (kolejne). System jest też brany pod uwagę w Rumunii. Nie jest tajemnicą, że zakupy te wynikają z obserwacji doświadczeń bojowego użycia zestawów NASAMS w Ukrainie.
Tajwan zdecydował się na zakup pocisków AMRAAM-ER, za zakup których wyraziły zgodę także Norwegia, Kuwejt, Węgry i Królestwo Niderlandów. Pociski charakteryzują się zwiększonym zasięgiem rażenia z 40 do 80 km i pułapem przechwytywania o 70% – z 14 do 24 km.
AN/TPS-77 i AN/TPS-78
Zgodnie z drugą informacją, Tajwan wnioskował o możliwość pozyskania nieujawnionej liczby zestawów mobilnych, trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych AN/TPS-77 z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) oraz trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych wykrywania celów powietrznych dalekiego zasięgu typu AN/TPS-78 w pakiecie za maksymalnie 828 mln USD (3,326 mld zł).
Pakiet dodatkowy zawiera części zamienne i naprawcze, materiały eksploatacyjne i akcesoria, wsparcie w zakresie napraw i zwrotów, wsparcie w zakresie transportu, szkolenie personelu i sprzęt szkoleniowy, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego świadczone przez rząd USA i wykonawców umowy oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Zgodnie z adnotacją, radary zostaną zakontraktowane przez Departament Obrony USA za pośrednictwem wojsk lotniczych (US Air Force, USAF). Producentem radarów AN/TPS-77 jest spółka Lockheed Martin, natomiast radarów AN/TPS-78 – spółka Northrop Grumman.
AN/TPS-77 / Zdjęcie: Lockheed Martin
AN/TPS-77 pracuje w paśmie L i ma zasięg instrumentalny 460 km. Składa się z 1408 półprzewodnikowych modułów nadawczo-odbiorczych DART (Digital Array Row Transceiver), rozmieszczonych w układzie rzędowym 44 na 32, opartych na technologii azotku galu (GaN). Radar wykorzystuje różne techniki przeciwdziałania zakłóceniom radioelektronicznym i może losowo zmieniać częstotliwości pracy w obrębie 18 kanałów w paśmie od 1215 do 1400 MHz.
Zestaw AN/TPS-77 jest integrowany z dwoma średnimi podwoziami ciężarowymi. Na jednym znajduje się właściwa antena radiolokatora, a w drugim, w kontenerze standardowym ISO, stanowisko operatora, łączności i zasilania (radar może też być sterowany zdalnie). Cały zestaw może być transportowany na pokładzie jednego samolotu C-130 Hercules. W ostatnich miesiącach na zakup tych radarów zdecydowała się Litwa.
AN/TPS-78 / Zdjęcie: Northrop Grumman
AN/TPS-78 w wariantach ADCAP (Advanced Capability) lub ADCAP MMR (ADCAP Multi-Mode Radar) pracuje w paśmie S i jest przeznaczony do wykrywania celów aerodynamicznych na dużych pułapach i wysokiej prędkości. Składa się z anteny fazowej o wysokości 2,5 m i szerokości 5,5 m. Zasięg instrumentalny wynosi 444 km (240 mil morskich). Podobnież składa się modułów nadawczo-odbiorczych, ale typu SiGe (Solid-State Transmitter) z architekturą cyfrowego formowania wiązek.
Według Northrop Grumman, radar charakteryzuje się dużą odpornością na zakłócenia zarówno naturalne (pogodowe), jak i walkę radioelektroniczną (WRE) przeciwnika. Cała elektronika systemu została umieszczona w 14-stopowym kontenerze standardowym ISO na ciężkim podwoziu kołowym. W ostatniej dekadzie radary tego typu trafiły do Tajlandii.