W poniedziałek, 21 października 2024, południowokoreański dziennik Chosun Ilbo, powołując się na źródła rządowe, poinformował, że Seul analizuje czy zakup dodatkowych 36 śmigłowców szturmowych Boeing AH-64E Apache Guardian, na który otrzymano zgodę 19 sierpnia br., ma sens w kontekście robotyzacji pola walki.
Południowokoreańskie AH-64E podczas ćwiczeń “Ulchi Freedom Shield 2022”, wspólnie z Amerykanami / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Republiki Korei via X
18 października dziennik uzyskał informacje, że Ministerstwo Obrony, dowództwo wojsk lądowych (Daehanminguk Yuk-gun) i urządu zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) zakończyło przegląd planów zakupowych dodatkowych śmigłowców Apache. Wnioski są takie, że albo nie zostaną zamówione wszystkie z 36 wiropłatów na które otrzymano zgodę, albo w najgorszym scenariuszu zakup zostanie całkowicie wyrzucony do kosza.
Jako powód zmiany optyki na podwojenie istniejących dwóch batalionów śmigłowców szturmowych lotnictwa wojsk lądowych podano wnioski z pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej, gdzie śmigłowce tej klasy pełnią drugorzędną rolę z powodu dużego zagrożenia ze strony obrony przeciwlotniczej, a ich rolę mogłyby wypełnić tańsze bezzałogowe statki latające, uzbrojone w kierowane pociski rakietowe.
Yoo Yong-won, poseł z konserwatywnej Partii Władzy Ludowej powiedział, że w dzisiejszej erze bezzałogowych bezzałogowców szturmowych nadszedł czas, aby nasze wojsko rozważyło ponowny zakup tak dużej liczby śmigłowców w oparciu o przestarzałą strategię operacyjną.
Korea Południowa dysponuje już 36 Apache Guardian, zamówionych w kwietniu 2013 w pakiecie za 1,6 mld USD. Dostawy rozpoczęto w maju 2016, a zakończono na początku 2017. Zastąpiły wprowadzone do służby w 1976 śmigłowce Bell AH-1S Cobra. Spośród nich, sześć Apache zostało wyposażonych w radary AN/APG-78 Longbow (w 2018 pojawiły się kontrowersje co do skuteczności tych urządzeń z uwagi na usterki oprogramowania i Koreańczycy zażądali przeprowadzenia napraw). Docelowo rozważano zakup łącznie nawet setki śmigłowców uderzeniowych. 19 marca 2021 Korea Płd. otrzymała zgodę na zakup 288 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R2 Hellfire II, przeznaczonych dla śmigłowców AH-64E (w sierpniowym pakiecie z dodatkowymi śmigłowcami uwzględniono też 456 kolejnych ppk tego typu oraz 152 najnowszych AGM-179A JAGM).
Drugim powodem rewizji planów władz w Seulu jest znaczący wzrost ceny jednostkowej Apache, z 60 mld KRW/44 mln USD gdy zamówiono pierwszą transzę, do 101 mld KRW/73,3 mln USD obecnie. Dziennik zwraca uwagę, że zaoszczędzone środki można by przeznaczyć na modernizacji artylerii, która w konflikcie ukraińskim odgrywa kluczową rolę.
Warto dodać, że w 2023 powołano samodzielne Dowództwo Operacji Bezzałogowych Sił Zbrojnych Republiki Korei, które wdraża nowe systemy bezzałogowe. 2 października br. pierwszego dnia wystawy KADEX (Korea Army International Defense Industry Exhibition), urząd DAPA podpisał umowę z Grupą WB na dostawy amunicji krążącej Warmate 3.
Co ciekawe, 16 grudnia 2022 opublikowano nową japońską strategię bezpieczeństwa narodowego, w której zapisano, że w przyszłości wszystkie śmigłowce uderzeniowe AH-64D i AH-1S oraz rozpoznawcze OH-1 Ninja zostaną wycofane ze służby w lądowych siłach samoobrony (Rikujō Jieitai) i zastąpione systemami bezzałogowymi.