W poniedziałek, 11 listopada 2024, niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że wraz z polsko-fińską spółką ICEYE zapewnią Ministerstwu Obrony Ukrainy usługi zobrazowań satelitarnych powierzchni Ziemi w technologii SAR (Synthetic Aperture Radar), co finansuje Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec w ramach pomocy wojskowej (ICEYE ogłasza nowy tryb obrazowania Dwell Precise zapewniający rozdzielczość 25 cm).
Rheinmetall AG i ICEYE podpisały umowę o współpracy 13 czerwca br., po zakończeniu targów ILA Berlin Air Show 2024, gdzie niemiecka grupa zaprezentowała swoje koncepcje wejścia na rynek kosmiczny, zainwestowała w polsko-fińską spółkę za pośrednictwem Rheinmetall Nordic. Następnie, 11 września br. oba podmioty ogłosiły zacieśnienie kooperacji, dzięki której Rheinmetall AG uzyskała wyłączność na oferowanie jej usług satelitarnych w Niemczech i na Węgrzech.
Aby sprostać pilnym potrzebom walczącej Ukrainy w zakresie możliwości rozpoznania satelitarnego SAR, Rheinmetall i Ministerstwo Obrony Ukrainy, przy wsparciu finansowym rządu niemieckiego, podpisały umowę, w ramach której Kijów otrzyma jeszcze więcej zobrazowań satelitarnych SAR, w porównaniu z tym co do tej pory zapewniano (ICEYE US rozszerza współpracę z agencją kosmiczną NASA).
Od 18 sierpnia 2022 usługi ICEYE dla Ukrainy finansowała Fundacja Charytatywna Serhija Prytuły, natomiast 8 lipca 2024 spółka podpisała oddzielne z ukraińskim resortem obrony porozumienie o współpracy (Memorandum of Cooperation) w celu wzmocnienia wspólnych działań.
Od początku października br. Ukraina otrzymuje nowe zobrazowania satelitarne w technologii SAR spółki ICEYE w ramach współpracy z Rheinmetall AG. Postanowienie to uzupełni dalsze usługi dostarczania danych rozpoznawczych uzyskanych przez inne czujniki i zapewni podstawę do podejmowania decyzji i planowania operacyjnego przez Siły Zbrojne Ukrainy. Współpraca obejmuje gwarantowaną ilość danych satelitarnych i dostęp do konstelacji, co pozwoli na wykorzystanie zdolności całej konstelacji satelitów ICEYE, która jest konsekwentnie rozwijana od 2018 i liczy obecnie 38 satelitów. Jest to największa taka konstelacja na świecie (Polski-fiński ICEYE w greckim programie kosmicznym).
Jak podkreśla ICEYE, zawsze większa część ziemskiej powierzchni jest zakryta warstwą chmur lub spowita w ciemności. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów obserwacji Ziemi, małe satelity ICEYE zbierające zobrazowania radarowe są w stanie tworzyć wysokiej rozdzielczości obrazy ziemskiej powierzchni niezależnie od warunków – zarówno w dzień, jak i w nocy oraz przy dużym zachmurzeniu. Innymi słowy, są one w stanie zbierać obrazy i dane w dowolnym miejscu na Ziemi wielokrotnie w ciągu dnia, zapewniając nieodzowną w krytycznych procesach decyzyjnych niezawodność działania. Może to przynieść decydujące korzyści Siłom Zbrojnym w zakresie rozpoznania, wykrywania celów, zwiadu lub własnego pozycjonowania na polu walki.
ICEYE ma siedzibę w Finlandii i współpracuje z ponad 700 pracownikami na całym świecie, a jej biura znajdują się także w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (MSPO 2024: PGZ, WZŁ-1 i ICEYE Polska demonstrują Mobilną Platformę Rozpoznania Satelitarnego ISR).
https://twitter.com/RheinmetallAG/status/1855893026540794067
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.