W czwartek, 25 lipca 2024, południowokoreańska spółka Korea Aerospace Industries (KAI) poinformowała, że podpisała porozumienie o rozszerzeniu współpracy z Dowództwem Operacji Bezzałogowych Sił Zbrojnych Republiki Korei w zakresie rozwoju technologii bezzałogowych statków powietrznych.
Podpisano protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) w sprawie obopólnej współpracy w zakresie rozwoju technologicznego załogowych i bezzałogowych statków powietrznych oraz rozwoju wymiany cywilno-wojskowej z KAI w oparciu o doświadczenie w badaniach nad różnymi systemami uzbrojenia, kładąc podwaliny pod system walki powietrznej nowej generacji.
Dokument pt. MoU w sprawie wzajemnej współpracy i wsparcia sygnowano dzień wcześniej, 24 lipca, z Dowództwem Operacji Bezzałogowych Sił Zbrojnych Republiki Korei w celu rozszerzenia wymiany w dziedzinie kompleksów załogowych i bezzałogowych, perspektywicznych pojazdów powietrznych i bezzałogowych statków powietrznych nowej generacji.
W ceremonii zawarcia porozumienia biznesowego uczestniczyli kluczowi urzędnicy obu organizacji, w tym dyrektor Centrum Obsługi Klienta KAI Lee Sang-jae i szef Dowództwa Operacji Bezzałogowych gen. mjr Kim Yong-dae.
Dzięki tej umowie KAI i Dowództwa Operacji Bezzałogowych planują podjęcie działań na rzecz ożywienia wymiany cywilno-wojskowej na rzecz rozwoju technologicznego w dziedzinie załogowych i bezzałogowych statków powietrznych oraz zobowiązali się do wzajemnego wsparcia w tym celu.
KAI planuje w dalszym ciągu rozszerzać wymianę informacji na rzecz rozwoju technologii dla koncepcji zespołów załogowo-bezzałogowych statków powietrznych MUM-T (Manned-Unmanned Teaming), a w tym procesie ogromne znaczenie będą miały propozycje i wsparcie ze strony Dowództwa Operacji Bezzałogowych w zakresie bsl i przyszłych statków powietrznych.
Ponadto obie organizacje planują rozszerzenie wymian, takich jak wspólne seminaria na temat rozwoju bezzałogowców i przyszłych samolotów oraz współpracy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych, a także zmaterializowanie strategicznej współpracy na rzecz rozwoju technologii systemów uzbrojenia.
KAI opracowuje obecnie technologie dla Złożonego Systemu Załogowego i Bezzałogowego (MUM-T), który zintegruje śmigłowce i bezzałogowce wystrzeliwane z powietrza (jak amerykańska inicjatywa Air-Launched-Effects), oraz Systemu Walki Powietrznej Nowej Generacji (NACS), który zintegruje samoloty wielozadaniowe, bezzałogowe statki powietrzne i satelity (Korea Płd. oferuje Arabii Saudyjskiej wspólne prace nad samolotem bojowym nowej generacji).
Koncepcja zespołów załogowo-bezzałogowych statków powietrznych, która ma stać się istotnym elementem przyszłego pola walki, nazywana jest czynnikiem zmieniającym zasady gry, który będzie liderem w przyszłości, ponieważ może zmaksymalizować skuteczność prowadzenia walki nawet przy niewielkiej sile roboczej i kosztach operacyjnych.
Po pomyślnym opracowaniu pierwszego koreańskiego bezzałogowca zwiadowczego na poziomie korpusu, RQ-101 Songgolmae, KAI opracowuje kolejny wariant (Block-II), który może wykonywać różne zadania, takie jak obserwacja i rozpoznanie lądowe i morskie, walka elektroniczna i rola przekaźnika komunikacyjnego oparty na dużej długotrwałości lotu,
Spółka prowadzi również prace badawczo-rozwojowe nad małymi, wielozadaniowymi bezzałogowymi statkami powietrznymi, które można wyposażyć w różnorodny sprzęt misyjny i wykorzystać do takich celów, jak obserwacja i rozpoznanie, przekazywanie łączności i atakowanie celów naziemnych (Korea Płd. wprowadziła do służby małe bezzałogowce stealth).
Dyrektor wykonawczy Centrum Obsługi Klienta KAI Lee Sang-jae, powiedział:
Zgromadziliśmy duże doświadczenie operacyjne, od badań po produkcję różnych systemów uzbrojenia, takich jak śmigłowce KUH-1 Surion i LAH, samolot wielozadaniowy KF-21 Boramae, satelity, czy bezzałogowy statek powietrzny Songolmae. Na podstawie tego doświadczenia położymy podwaliny pod system walki powietrznej nowej generacji, obejmujący złożony system załogowy i bezzałogowy, zastosowany w drodze rozwoju platformy bezzałogowych statków powietrznych.