W czwartek, 6 marca 2025, przedstawiciele ministerstw obrony Finlandii, Danii, Norwegii i Szwecji podpisali porozumienie techniczne (Technical Arrangement) w sprawie uruchomienia inicjatywy wspólnych zakupów amunicji dla sił zbrojnych oraz harmonizacji procesów jej certyfikacji.
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Finlandii via X
Celem porozumienia jest zapewnienie, że kraje nordyckie mają dostęp do tych samych rodzajów amunicji. Wspólny proces certyfikacji umożliwi krajom nordyckim wspólne zaopatrywanie się w amunicję.
Dokument jest jednym z działań mających na celu dalsze pogłębianie współpracy nordyckiej. Interoperacyjność i wspólne procesy zamówień poprawią bezpieczeństwo dostaw w całym regionie nordyckim.
We wtorek, 4 marca br. wizytę w Danii składał minister obrony Finlandii Antti Häkkänen, który wraz z duńskim odpowiednikiem, Troelsem Lundem Poulsenem podpisali protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) w sprawie współpracy obronnej w zakresie odstraszania i wdrażania obrony NATO, a także współpracy sił morskich, wykorzystania samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II, ćwiczeń i szkoleń wojskowych oraz zakupów uzbrojenia i amunicji..
Dania jest ważnym sojusznikiem Finlandii, której rola w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw i mobilności wojskowej na Morzu Bałtyckim jest dla Finlandii znacząca. Przejście Finlandii na ten sam poziom zarządzania wspólną operacją w Norfolk, co Dania w NATO, jeszcze bardziej wzmocni naszą współpracę. Ponadto oferuje nowe możliwości współpracy w rozwoju odstraszania i obrony NATO, powiedział minister obrony Antti Häkkänen.
Wcześniej, 31 stycznia br. minister Antti Häkkänen informował o uruchomieniu projektu budowy nowego zakładu produkcji materiałów wybuchowych (TNT) w miejscowości Pori w prowincji Finlandia Zachodnia, położonej na wybrzeżu Zatoki Botnickiej. Koszt inwestycji to ponad 200 mln EUR (835 mln zł), a operatorem zakładu ma być rodzima spółka Forcit Oy Ab z którą podpisano list intencyjny (Letter of Intent, LoI) w tej sprawie. Będzie to drugi taki zakład w UE, po Zakładach Chemicznych Nitro-Chem w Bydgoszczy.
Wcześniej, Szwecja i Dania zamówiły wspólnie nowe partie bojowych wozów piechoty CV90, a w październiku ub. r. pojawiły się doniesienia, że rządy Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii prowadzą rozmowy w sprawie potencjalnego wspólnego zakupu bojowych wozów piechoty nowej generacji.
Warto dodać, że omawiane państwa zgodziły się w 2020 wdrożyć w najbliższych latach jednolite umundurowanie, a w marcu 2023 zdecydowano o utworzeniu wspólnych, nordyckich wojsk lotniczych.
https://twitter.com/DefenceFinland/status/1897657325512429947
https://twitter.com/DefenceFinland/status/1896873939416314145
https://twitter.com/DefenceFinland/status/1885292060980219985